İhracat Günlükleri: GullsEye Lojistik Teknolojileri A.Ş. 7 dakikada okunabilir

İhracat Günlükleri: GullsEye Lojistik Teknolojileri A.Ş. 7 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile globalleşen yerli teknoloji firmalarımızı mercek altına aldığımız röportaj serimize hoş geldiniz! Bu röportaj serisinde, kendi sektöründe önemli oyuncular haline gelmiş teknoloji firmalarımızı yakından tanıyarak globalleşme süreçlerine tanık olacağız. Röportaj serimizin globalleşme çabası olan, bu konuda bilgi almak isteyen okuyucularımıza fayda sağlamasını umuyoruz. Aklınıza takılan bir soru olursa Innogate olarak her zaman buradayız. 😊 Keyifli okumalar!

Geçtiğimiz hafta röportaj serimizin konuğu Aktek Bilişim’in Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Müdürü Murat Tuncer idi. Bu hafta konuğumuz yerel ve global pazarda denizcilik sektöründe limanlara özel yazılımlar geliştirmekte olan GullsEye! GullsEye’ın Genel Müdürü Mehmet Ali Kayaoğlu sorularımızı yanıtlıyor.

Mehmet Bey merhaba, öncelikle sizi okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Mehmet Ali Kayaoğlu, GullsEye Genel Müdürü

Mehmet Ali Kayaoğlu: Yaklaşık 11 yıldır GullsEye projesinin içindeyim. GullsEye şirketleştiğinden bu yana iki yıldır şirket Genel Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

GullsEye’ın faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

Mehmet Ali Kayaoğlu: GullsEye Lojistik Teknolojileri A.Ş. olarak denizcilik sektöründe limanlara özel yazılımlar geliştirmekteyiz. Yazılım geliştirme, 3D görselleme, süreç optimizasyonu ve tedarik zinciri optimizasyonu konularında kapsamlı bir bilgi birikimine sahibiz. GullsEye olarak limanlara ve liman müşterilerine operasyonları ve diğer tüm süreçlerini yönetebildikleri, izleyebildikleri, kontrol edebildikleri bütünüyle self servis çözümler sunmaktayız.

Innogate ile ABD’ye açıldığınız ürün/hizmet neydi?

Mehmet Ali Kayaoğlu: En güçlü ürünümüz olarak konumlandırdığımız Terminal İşletim Sistemi ile Innogate katılımında bulunduk. GullsEye Terminal İşletim Sisteminin optimizasyon ve iş akışı modülleri limanlarda verimliliği arttırırken işletme giderlerini azaltır, gelişmiş izleme ve raporlama modülleri ile kapsamlı bir denetlenebilirlik sağlar.

 

“İkisi Afrika’da olmak üzere şu an 14 limanda müşterimiz bulunuyor.”

 

Rakamlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mehmet Ali Kayaoğlu: Şu an 14 liman müşterimiz bulunmakta. Bunlardan ikisi Afrika’da diğerleri ise Türkiye’dedir. Şimdilik 10 kişilik bir ekip ile faaliyetlerimize devam ediyoruz.

“Geliştirdiğimiz teknolojiler ile global pazarlarda değer yaratıp alanımızda iyi bir oyuncu olmak ayrıca uluslararası standartlara uygun, araştırma & geliştirme odaklı ve sektörde önde gelen bir teknoloji firması haline gelmek istiyoruz.”

 

GullsEye’ın gelecek hedefleri neler?

Mehmet Ali Kayaoğlu: Öncelikle belirlediğimiz hedef bölgelerde yeni satışlar gerçekleştirmek ve bu doğrultuda büyümemizi yurt dışında devam ettirmek istiyoruz. Eş zamanlı olarak sektördeki bilinirliliğimizi üst seviyeye taşımak ve güven kazanmak hedeflerimiz arasında.

Geliştirdiğimiz teknolojiler ile global pazarlarda değer yaratıp alanımızda iyi bir oyuncu olmak ayrıca uluslararası standartlara uygun, araştırma & geliştirme odaklı ve sektörde önde gelen bir teknoloji firması haline gelmek istiyoruz.

“Innogate, doğru kişilerle ve doğru yatırımcılarla buluşma ve alanında uzman mentorlar ile çalışma ortamı sağladı.”

 

Innogate süreci nasıldı? Neler yaşandı bu süreçte?

Mehmet Ali Kayaoğlu: Yurt dışına doğrudan kendi çabamız ile çıkmanın oldukça zorlu bir süreç olabileceğini Innogate olanaklarından faydalandıkça anlamış olduk. Innogate kendi çabalarımızla ulaşamayacağımız bir topluluğa ulaşımı kolaylaştırıp ilk dokunuşu hızlıca yapmamızı sağladı. Doğru kişilerle ve doğru yatırımcılarla buluşma ve alanında uzman mentorlar ile çalışma ortamı sağladı.

Innogate ile ABD’de ulaşmak istediğiniz hedeflerinize ulaştınız mı?

Mehmet Ali Kayaoğlu: Amerika pazarı oldukça büyük ve avantajlı bir pazar. Innogate sayesinde buradaki potansiyeli kısa sürede deneyimleme fırsatı bulduk. Özellikle yatırımcıların ürünümüze gösterdikleri büyük ilgi, ürünün başarı potansiyelini farketmemizi ve satış konusunda motivasyon edinmemizi sağladı. ABD pazarında tam olarak direkt hedefe ulaşamasak da ürünü pazara nasıl odaklayacağımız ve konumlandıracağımız konusunda birçok yeni fikir ve üzerine çalışılmış yeni satış stratejileri ile geri döndük.

 

Innogate’i 5 kelime ile nitelendirmenizi istesek hangi kelimeleri seçerdiniz?

  • Kılavuz
  • Eğitim
  • Network
  • Globalleşme
  • Fırsat

“Doğru kişiler ile kurulan temasların önemi büyük. ABD’ye açılacak firmaların bu konularda danışmanlık almalarının çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Innogate bu fırsatı bütünüyle sunan başarılı programlardan birisi.”

 

ABD’ye açılacak firmalara ne tavsiye edersiniz?

Mehmet Ali Kayaoğlu: ABD´nin cazip pazar olduğu kesin fakat bir o kadar da büyük ve zorlu bir pazar. Bu noktada pazarın doğru analiz edilmesi, pazar dinamiklerinin iyi bilinmesi, pazara giriş stratejilerinin doğru belirlenmesi gerekiyor. Doğru kişiler ile kurulan temasların önemi büyük. ABD’ye açılacak firmaların bu konularda danışmanlık almalarının çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Innogate bu fırsatı bütünüyle sunan başarılı programlardan birisi. Bu firmalar Innogate’e başvurabilirler ve mentorluk/koçluk desteği ile yönlerini belirleyip doğru kişilere hızlıca ulaşabilirler. Satış ve pazarlama anlamında teorik olarak verilen eğitimlerden faydalanabilirler.

Globalleşme sürecinde en çok zorlandığınız konu / konular neydi?

Mehmet Ali Kayaoğlu: Globalleşme sürecinde en zorlandığımız konu şüphesiz hedef müşteri kitlesine doğrudan temas edebilmek. Çoğu kez ilk temas sağlansa bile sürdürülebilirlik konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor maalesef. Bu noktada sektörün getirmiş olduğu bazı zorluklar ile karşı karşıyayız. GullsEye olarak niş bir sektöre hizmet sunmaktayız ve bundan dolayı hedef kitlemiz ulaşması daha zor bir tabaka oluşmakta. Bu sebeple hızlı temas kurma ve ilişkileri ilerletme bizim en zorlandığımız konuların başında yer alıyor diyebilirim.

Bu zorluğu aştınız mı? Nasıl aştınız?

Halihazırda bu zorluğu tam anlamıyla aşmış değiliz fakat aşabilmek adına farklı yollar denemeye devam ediyoruz. Örneğin, uluslararası fuarlara katılımlarımızı arttırarak buralarda sıcak temaslar yakalıyoruz. Ya da sektördeki diğer paydaşlar ile iş birliği yaparak hem ağımızı genişletmeye çalışıyoruz hem de bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bu adımların her biri bizi hedef kitlemize daha çok yaklaştırıyor.

“Daha önce Innogate’e katılmış firmaların deneyimlerini dinlemek bizi etkiledi.”

 

Innogate’e başvurmanız için sizi iten şey neydi?

Mehmet Ali Kayaoğlu: Daha önce Innogate’e katılmış firmaların deneyimlerini dinlemek bizi etkilemişti.

 

Oya Ayanoğlu