İhracat Günlükleri: Thread in Motion 9 dakikada okunabilir

İhracat Günlükleri: Thread in Motion 9 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile globalleşen yerli teknoloji firmalarımızı mercek altına aldığımız röportaj serimizden herkese merhaba! Bu röportaj serimiz ile kendi sektöründe önemli oyuncular haline gelmiş teknoloji firmalarımızı yakından tanıyarak globalleşme süreçlerine tanık oluyoruz. Röportaj serimizin globalleşme çabası olan ve bu konuda bilgi almak isteyen okuyucularımıza fayda sağlamasını umuyoruz. Aklınıza takılan bir soru olursa Innogate olarak her zaman buradayız. 😊 Keyifli okumalar dileriz!

Geçtiğimiz hafta röportaj serimizin konuğu GullsEye Genel Müdürü Mehmet Ali Kayaoğlu idi. Bu hafta ise operasyonel verimliliği artıracak çözümler sunan giyilebilir teknoloji şirketi Thread In Motion’ın Genel Müdürü Kadir Demircioğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

“Yaptığım işten keyif alma felsefesi ile bugünlere gelerek kendi şirketimi kurdum.”

 

Kadir Bey merhaba, öncelikle sizi okuyucularımıza tanıtmak isteriz.

Thread In Motion’ın Genel Müdürü Kadir Demircioğlu

Kadir Demircioğlu: Merhaba, ismim Kadir Demircioğlu. 30 yaşındayım ve Mekatronik Mühendisliği mezunuyum. Girişimciliğe çok erken yaşta başladım. Daha önce tekstil işi ile ilgileniyordum ve zamanla teknolojik gelişmeleri takip ederek ve teknolojinin çağımızdaki öneminin farkına vararak bildiğim tekstil işini ve teknolojiyi bir araya getirmem gerektiğini düşündüm. Bu fikir direkt eldiven olarak çıkmadı ortaya tabii. Fakat, geliştirme sürecinde bu şirketin endüstriyel alanlarda giyilebilir teknoloji ürünleri üreterek çözümler sunabileceği düşündüm. Yaptığım işten keyif alma felsefesi ile bugünlere gelerek kendi şirketimi kurdum.

 

“Thread in Motion üretim, lojistik, depo yönetimi gibi alanlarda operasyonel verimliliği artıracak çözümler sunan bir giyilebilir teknoloji şirketidir.”

 

Thread in Motion’un faaliyet alanı nedir?

Kadir Demircioğlu: Tread in Motion (TIM) üretim, lojistik, depo yönetimi gibi alanlarda operasyonel verimliliği artıracak çözümler sunan bir giyilebilir teknoloji şirketidir. Şirket, IoT destekli giyilebilir teknoloji ürünleri ile bir yandan çalışanlar ve makineler arasındaki ilişkiyi dijitalleştirirken diğer yandan sunduğu yazılım platformuyla müşterilerine detaylı operasyon analizi imkanı sağlamaktadır. Sunduğu çözümler sayesinde TİM birçok sektör ve alanda kolay entegre edilebilecek ve uygulanabilecek çözümler sunuyor. Bu lojistikte dağıtım alanında da olabilir, bir montaj hattında kalite kontrol alanında da olabilir.

“Lojistik ve üretim gibi endüstriyel alanlarda; dağıtım, seçme, yerleştirme, toplama alanlarında veya ara depo çözümlerinde süreçlerin iyileştirilmesi için kullanılan eldivenimiz hızla gelişen teknolojimiz ile ABD’deki müşterilerine de hızlı ve efektif çözümler sunuyor.”

 

Innogate ile ABD pazarına açıldığınız ürün/hizmet neydi?

Kadir Demircioğlu: Türkiye bizim için çok önemli bir bölge olduğu gibi aynı zamanda bizim çözümlerimizi geliştirmek ve sunduğumuz hizmeti iyileştirmek adına bir deneme yanılma sahası oldu. Bizim için Türkiye’nin yeri hep ayrı. Bu noktada Türkiye’de aldığımız geri dönüşler ile teknolojimizi hızlıca geliştirerek daha yeni çözümler ortaya koymaya başladık ve devam ediyoruz da. Geliştirmeler sonucu akıllı eldiven IWOS ile ABD pazarına açıldık. Çoğunlukla lojistik ve üretim gibi endüstriyel alanlarda; dağıtım, seçme, yerleştirme, toplama alanlarında veya ara depo çözümlerinde süreçlerin iyileştirilmesi için kullanılan eldivenimiz hızla gelişen teknolojimiz ile ABD’deki müşterilerine de hızlı ve efektif çözümler sunuyor. Innogate ile gerçekleştirdiğimiz bu programda ABD pazarını daha yakından tanıma fırsatı bulduk. İlk deneyimimiz olan Türkiye, sonrasında Avrupa ve ABD pazarları arasındaki farklılıkları, taleplerin değişkenliğini ve müşteriye yaklaşımı deneyimlemek için çok iyi bir fırsat oldu.

“Global pazarda 20-25 aralığında olan müşteri sayımızı yükseltmek hedeflerimiz arasında.”

 

Rakamlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Kadir Demircioğlu: Merkez ofisimizde 20 kişi çalışıyor. Fakat yurt dışı çözüm ortaklarından oluşan, özellikle Almanya’da kuvvetli bir ekibimiz de mevcut. Çok hızlı büyümemiz nedeniyle çokça işe alım yapıyoruz. Sadece Türkiye’de yaklaşık 40 müşterimiz olmak ile birlikte yurt dışında da hedefimiz 2020’nin ilk yarısında bu sayıların çok daha fazlasına ulaşmak. Globalde 20-25 aralığında olan müşteri sayımızı yükseltmek için çalışıyoruz.

Tread in Motion’ın hedefleri neler?

Kadir Demircioğlu: TİM olarak gelecekteki hedefimiz, global pazarı domine etmek, geleneksel süreç iyileştirmelerini yıkarak, 4. Endüstriyel devrimi insan faktörünü saf dışı bırakmadan uygulanabilir hale getirmek. Endüstriyel nesnelerin interneti söz konusu ise dünyada en güvenilir markalardan biri haline gelmek istiyoruz.

Innogate süreci nasıldı? Neler yaşandı bu süreçte?

Kadir Demircioğlu: Innogate süreci networking anlamında çok faydalı ve destekleyici bir süreçti. 3 haftalık süreçte birçok kontak kurup, potansiyel iş birlikleri için önemli kişiler ile görüştük. Amerika’daki süreç bize çok sağlam iletişim kanalları kurmamızı sağladı. Kısa süre içinde çok fazla etkinlik ve görüşmede bulunarak yoğun bir 3 hafta geçirdik. Kesinlikle TİM’in ve şahsi olarak kendimin ABD Pazarı ile ilgili düşüncelerimizin şekillenmesinde büyük bir etkisi oldu diyebilirim.

Innogate Türkiye Dönemi

“Innogate ile ABD’de ulaşmak istediğimiz firmalara ulaşabildik ve görüşmeler gerçekleştirdik.”

 

Innogate ile ABD’de ulaşmak istediğiniz hedeflerinize ulaştınız mı?

Kadir Demircioğlu: Henüz ABD ve globalde nihai hedeflerimize ulaşmak için çok adım atmamız gerekse de Innogate süreci bizim için çok etkili ve motive edici bir başlangıç oldu. Innogate ile ABD’de ulaşmak istediğimiz çoğu firmaya ulaşabildik ve görüşmeler gerçekleştirebildik. Tabii ki giderken hedefimiz orada nabzı ölçmek, iletişim kanalları sağlamak, potansiyel iş ortaklıkları için görüşmeler yapmaktı. Bizim için iyi bir başlangıç oldu. Oradaki çalışmalarımızın meyvelerini yavaş yavaş yemeye başladık.

Innogate’i 5 kelime ile nitelendirmenizi istesek hangi kelimeleri seçerdiniz?

  • Global
  • Efektif
  • Destekleyici
  • Vizyoner
  • Kurumsal

Innogate 10. Dönem, Detroit

“ABD oldukça büyük bir pazar. Bu sebeple stratejinin iyi belirlenmesi, arka planda takım oyununun çok iyi oynanması ve adımların dikkatli atılması gerekiyor.”

 

ABD’ye açılacak firmalara ne tavsiye edersiniz?

Kadir Demircioğlu: ABD oldukça büyük bir pazar. Bu sebeple stratejinin iyi belirlenmesi, arka planda takım oyununun çok iyi oynanması ve adımların dikkatli atılması gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple Innogate takımına dahil olmanın onlara çok iyi bir vizyon ve fazlasıyla değer katacağını düşünüyorum. Bize de kattığı gibi.. Orada hiç bilmediğiniz, belki de hiç yaşamadığınız bir yerde bir operasyon yürütmek ve başarılı olmak için öncelikle oranın kültürünü, iş ahlakını, ilkelerini benimsemeniz gerekir. Bu sebep ile Innogate gibi profesyonel bir takım ile orada vakit geçirmek, görüşmeler gerçekleştirmek firma için çok faydalı olacaktır.

Globalleşme sürecinde en çok zorlandığınız konu / konular neydi?

Kadir Demircioğlu: Bu noktada stratejiyi belirlemek oldukça zordu. En zor olan hangi noktadan başlamak ve nasıl işi geliştirmek gerektiğinin belirlenmesiydi. Fakat planlı ve kontrollü bir şekilde ABD pazarına açılmak en büyük artımız oldu. Innogate takımı da bu konuda desteklerinizi bizden esirgemedi. Her konuda profesyonel çözümleriyle yanımızdaydı.

Bu zorluğu aştınız mı? Nasıl aştınız?

Kadir Demircioğlu: Takım olarak sık sık beyin fırtınası ve çokça pazar araştırması yaparak kendimize bir plan çizdik. Bu plan dahilinde organize olduk ve bu işimizi çok kolaylaştırdı. Çünkü ABD gibi büyük bir pazara aniden açılmak, firma içinde de çok fazla karışıklığa sebep olabilirdi.

Mrinal&TIM Satış Koçu Toplantısı, San Francisco Innogate 10. Dönem 

“Innogate’in desteğiyle dikkatli ve stratejik adımlar atmamız gereken pazarlara giriş yaptık. Her türlü desteği Innogate takımından alabildik ve bunun için takımdaki herkese teşekkür ediyoruz.”

 

Innogate’e başvurmanız için sizi iten şey neydi?

Kadir Demircioğlu: Innogate ABD’ye açılmak konusunda bizi çok iyi destekleyebileceğini düşündüğümüz bir programdı ve başvurmamız için başlıca sebep buydu. Innogate ihracat yapmak isteyen teknoloji firmaları için geniş kapsamlı bir destek sağlıyor. Biz de Innogate’in desteğiyle dikkatli ve stratejik adımlar atmamız gereken pazarlara giriş yaptık. Her türlü desteği Innogate takımından alabildik ve bunun için takımdaki herkese teşekkür ediyoruz.

Innogate 10. Dönem

Oya Ayanoğlu