İlk Gerçek 5G Spesifikasyonu Resmi Olarak Tamamlandı 2 dakikada okunabilir

İlk Gerçek 5G Spesifikasyonu Resmi Olarak Tamamlandı 2 dakikada okunabilir

Hücresel bağlantı standartlarını yöneten 3GPP şirketi, Lizbon’da düzenlenen bir toplatıda 5G ( özellikle de 5G NR standardı) için ilk şartnameyi imzaladı.

5G şebekelerinin gerçekte nasıl görüneceği, ne gibi özellikler taşıyacağı konusunda resmi bir görüşe sahip olmak, ticari 5G şebekelerinin hayata geçirilmesi için büyük bir adım. Çünkü şirketler ihtiyaçlarının karşılanması için oldukça zor bir şartnameye sahip.

Tamamlanan 5G Spesifikasyonu 600 ve 700 MHz’lik bantlardan 50 GHz seviyesinde, milimetrik dalga boylarına kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor. 5G ile ilgili son standartların ise yıl sonuna doğru kesin şeklini alması bekleniyor.

Şartnamedeki standarda göre anlaşma sağlandığına göre iş şu an donanımı sağlayacak şirketlerde ve mobil operatörlerde. Bunun gerçekleşmesi için de belli bir sürenin geçmesi gerekiyor. Örneğin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve 3GPP, bir 4G şebekesinin hareket halindeyken 100 Mbps, sabit durumdayken de 1 Gbps veri hızı sağlayabileceğini belirtiyordu. Ancak şu an kullanılan 4G ve LTE şebekelerinin bunu sağlayabildiğini söyleyemeyiz. Ancak Türkiye’de de kullanılan LTE Advanced ve Advanced Pro ‘nun yakın zamanda bu hızlara yaklaşacağı düşünülüyor.

T-Mobile ve Verizon gibi şirketler tarafından kullanıma sunulması planlanan 5G şebekelerinin test aşamalarının 2018- 2019 yılları arasında tamamlanması bekleniyor. Bu sayede en azından, 5G NR standardı sadece bir logo sahibi olmaktan çok daha fazla ilerleme kaydetmiş oldu.