Inbound ve Outbound Marketing Nedir? 5 dakikada okunabilir

Inbound ve Outbound Marketing Nedir? 5 dakikada okunabilir

Markalar pazarlama stratejisini belirlerken öncelikle inbound ve outbound yaklaşımdan hangisini ağırlıklı olarak tercih edeceğini belirlemekte. Bu iki kavram, pazarlama kültürünün tamamını etkilediği için biz bu yazımızda ikisini ayrı ayrı ele aldık.

Outbound Marketing:

Outbound Marketing, geleneksel pazarlama ve reklam sistemlerinden aşina olduğunuz kitlesel pazarlama yaklaşımını temel almakta. Televizyon, radyo, gazete, dergi reklamları, fuarlar, seminerler, pop-up’lar, pop-under’lar, banner’lar, SMS, e-posta ve e-bülten outbound marketing’e örnek gösterilebilir. Tek yönlü bir iletişim yöntemi olan outbound marketing, sadece ürüne ve insanların neden bu ürünü satın alması gerektiğine odaklanır. Televizyon ve radyo gibi ana akım medya kanalları kullanıldığı için outbound pazarlamada maliyetler daha yüksektir.

Outbound Marketing’te 3 önemli adıma dikkat edilmedir:

Hedef kitlenizi belirleyin: Hedef kitlenizi spesifikleştirerek; kimlere nasıl, nerede ve ne zaman ulaşabileceğinizin yol haritasını çıkartmalısınız. Böylece, hedef kitlenizin sizden beklentilerini öğrenebilir ve bu beklentileri nasıl karşılayabileceğinizi planlayabilirsiniz.

Rakiplerinizden ayrışın: Rakiplerinizi ve paylaştığınız hedef kitleyi analiz ederek, hedef kitlenizin beklentileri, ihtiyaçları ya da çözümleri için yenilikçi çözüm önerilerinde bulunabilir veya yeni bir ihtiyaç doğurarak fark yaratabilirsiniz.

Müşterilerinizin dikkatini çekin: Hedef kitlenizin beklentilerine yönelik sunduğunuz ürün veya hizmete dair bilgi verecek yararlı içerikler üretebilirsiniz.  Bu sayede ihtiyaçlarına/beklentilerine çözüm bulan hedef kitlenizi müşterileriniz haline getirebilirsiniz.

 

Inbound marketing

Inbound marketing; marka bilinirliği oluşturmak ve yeni iş alanları yaratmak için dijital pazarlamayı içerir. İçerik pazarlaması, bloglar, SEO, sosyal medya ve daha birçok dijital pazarlama yöntemini kullanan bir stratejidir. Markaların müşterilerinin satın alma yolculukları boyunca onlara değer yaratmayı odağına alan ve müşterilerin size gelmesini sağlayan pazarlama yöntemidir.

Inbound pazarlamanın temelinde doğru ve ilgi çekici içerikler üretmek yer alır. Yani, potansiyel müşterilerinizin bilgi edinebileceği ve onlara tavsiyelerde bulunabileceğiniz videolar ve blog içerikleri oluşturmak örnek olabilir. Inbound marketing, hedef kitle ile diyalog kurmak ve dikkat çekmek odaklı bir pazarlama türü olduğu için hedef kitle ile çift yönlü bir iletişim hakimdir.

Inbound marketing yöntemleri ile Google’da arama yapan potansiyel müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünlere veya çözümlere ulaşmaları gücüne sahip olursunuz.

Üretilen içerik ile markanın hedef kitlesinin dikkatinin çekmesi gerekmekte. Hedef kitlenin dikkati çekildikten sonra iletişime geçilerek onları potansiyel müşteriye dönüştürebilir ve sürdürülebilir bir iletişim kurarak sadık müşterilere dönüştürebilirsiniz. Satış sonrasında da müşteri memnuniyeti devam ettirebilmek için Inbound marketing yöntemleri kullanılmaya devam edilebilir.

 

Inbound marketing’te dikkat edilmesi gerek 4 adım ise şu şekildedir:

1.Potansiyel müşterilerinizi web sitenize çekerek onları sadık müşterileriniz haline dönüştürebilirsiniz. Web sitenizde doğru trafiği yaratmak için blog, SEO ve sosyal medya gibi içerik pazarlaması yapabileceğiniz araçları kullanabilirsiniz.

  1. Hedef kitlenizi web sitenize çektikten sonra bu kişiler ile iletişime geçmeniz son derece önemli. Web sitenize gelip markanızı inceleyen hedef kitlenizin sizin ile iletişime geçmesini sağlayın. Web site ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriye dönüştürmek için; call to action cümleleri/mottoları kullanabilir, sizinle iletişime geçmelerini sağlayacak formlar oluşturabilirsiniz.
  2. Doğru kişileri web sitenize çekip ve onları potansiyel müşterilere dönüştürdükten sonra yapmanız gereken bu kişileri sadık müşterileriniz haline getirmek. Bu noktada potansiyel müşteriniz ile iletişime geçtiğinizde kişiye, markanızı ve geliştirdiğiniz ürünü/hizmeti anlatan bir e-mail oluşturabilirsiniz.
  3. Inbound marketing için en önemli nokta dikkat çeken içerik oluşturmaktır. Müşteriye dönüştürdüğünüz bir kişinin sizin sadık müşteriniz olması için sürdürülebilir bir iletişim ve etkileşime ihtiyacınız olur. Potansiyel müşterileriniz ile çift yönlü bir iletişim kurmak için sosyal medya üzerinden yayınlayacağınız mesajlarınız etkileşim kurabileceğiniz içerikler hazırlanması son derece önemli. Potansiyel müşterilerinize ilettiğiniz bu mesajlar değerli kılmak için onların ihtiyaçlarına ya da sorunlarına çözüm olarak geliştirdiğiniz ürünlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Outbound Marketing vs. Inbound Marketing

Outbound marketing yöntemleri daha rasyonelken; inbound marketing ise hedef kitle nezdinde daha gözle görülür bir etki bırakabilir. Yani, outbound marketing, markaların hedef kitlesinin satın alma kararlarını etkilemek üzere kurgulanırken; inbound marketing ise üretilen içerikler ile marka bilinirliğinin arttırılması olarak ifade edilebilir.

Oya Ayanoğlu

Kaynak:

https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/2989/inbound-marketing-vs-outbound-marketing.aspx

https://www.impactbnd.com/blog/inbound-marketing-vs-outbound-marketing

https://olmadikprojeler.com/tr-TR/outbound-marketing-nedir-b-14

http://brandtalks.org/2018/10/inbound-marketing-nedir/