İngiltere Pazarı’nda Teknoloji Odaklı Ürün veya Hizmet Satışı Nasıl Yapılır? 9 dakikada okunabilir

İngiltere Pazarı’nda Teknoloji Odaklı Ürün veya Hizmet Satışı Nasıl Yapılır? 9 dakikada okunabilir

Global pazarı hedefleyenler için en önemli konulardan biri olarak teknoloji odaklı ürün veya hizmet satışından söz edilebilir. Eğer günlük yaşamı kolaylaştıran, inovatif bir fikriniz varsa hedeflediğiniz pazara doğru yola çıkmak için adımlar atabilirsiniz! Nasıl mı? Hadi gelin, teknoloji odaklı ürün veya hizmetlerin global pazardaki güzergahını beraber inceleyelim.

Bugün, adına ister ağ toplumu ister enformasyon toplumu diyelim dijitalleşmenin sunduğu olanaklarla birlikte bilgi teknolojilerinin hayatın her alanında baskın olduğu bir çağda yaşıyoruz. Buna ek olarak her bir teknolojik gelişme, yaşamlarımızı bir nebze daha pratik hale getirmenin çözümlerini sunan fikirlere destek sağlıyor. Girişimciler için gözden kaçırılmaması gereken nokta da tam olarak bu: Teknolojik yeniliklerin avantajlarını kullanarak yenilikçi iş fırsatları yaratmak! İngiltere pazarı bunun için oldukça iyi bir seçim olabilir.

Farklı Pazarlama Stratejileri: Ürün mü Hizmet mi?

Bu noktada öncelikli olarak firmanızın hangi alanda ilerleyeceğine karar vermeniz gerekiyor. Teknolojik tabanlı girişiminiz için bir ürün mü yoksa hizmet satışını mı hedefliyorsunuz? Bu aşamada, her iki satış için farklı bir pazarlama stratejisinin uygulanması gerektiğiniz göz ardı etmemelisiniz. Ürün satışı yaparken öncelikli olan konu ürünün özellikleriyken, hizmet pazarlaması ise öncelikli olarak sunulan hizmeti dikkate almalıdır. Böylelikle hizmet pazarlaması, müşterilerle daha özel ve kişisel bir iletişim sürdürmenin gerekli olduğu bir stratejiyi içerebilir. Özellikle tüketiciyle yüksek seviyede bağ kurulmasını gerektiren alanlarda müşteriler, sürecin bir parçası olarak değerlendirilmelidir. Talebin süresi, hizmetin net niteliği ve değeri için müşteriler, oldukça belirleyicidir. Peki İngiltere pazarına açılırken satışı yapılacak şeyin ürün veya hizmet olduğuna nasıl karar verilebilir? Genel bir ayrımdan yola çıkarsak ürün pazarlaması, somut ve standartlaştırılmış olarak kategorize edilir. Bu bakımdan, daha az seviyede kişisel ilişki söz konusuyken, odakta olan üretimdir. Makine destekli olan ürünlerin aksine hizmet sistemi insan desteklidir. Hizmet pazarlaması; özelleştirilmiş bir anlayışı gerektirir. Bu aşamada satışını planladığınız şeyin, soyut veya somutluğunu değerlendirerek bir sonuca varabilirsiniz. Şu soruları sormaya ne dersiniz? Firmanız, İngiltere pazarına açılırken potansiyel müşterilerle arasında ileri derece bir ilişki kurmasına ihtiyaç var mıdır? İşte bu şekilde kişisel bağ ve soyutluk, uluslararası pazarlama için ürün veya hizmet ayrımı yaparken temel anahtarlardan biri olarak karşınıza çıkabilir.

 

 

Teknolojik Yeniliklerden Destek Alın

Hizmetin soyut olması uluslararası pazarda ön görülen maliyetleri ve tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Öte yandan, global pazarda ürün satışı yapmak için dil, uzaklık, kültür, yasa ve düzenlemeler gibi farklı durumlara karşı da hazır olmak gerekir. Böyle durumlarda olumsuzlukları en aza indirgemek için hazırlanan sistemler de önemli bir talebi karşılayacak gibi görünüyor. Özellikle teknoloji, bu bakımdan hizmet sektöründe yer alan şirketlere büyük bir avantaj sağlayabilir. E-ticaretin İngiltere pazarında oldukça önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Yerli müşterilerin çevrim içi pazara olan ilgisi sayesinde daha geniş ölçekli bir hizmet sunabilmeniz mümkün olabilir. Benzer şekilde, teknolojik yeniliklerin desteğiyle birlikte daha düşük maliyetlerle hizmet sektöründe başarılı adımlar atabilirsiniz. Bunun yanı sıra hizmet pazarlaması söz konusu olduğunda, yabancı pazarda faaliyet göstermeyi hedefleyen firmalar, müşteri ilişkilerini belirli bir süre için daha özel bir statüde yürütmeyi de seçebilir. Bu özelleştirilmiş hizmetler, İngiltere pazarında yerleşik bir şekilde faaliyet göstermeyi amaçlayan şirketler için oldukça önemlidir. İngiltere pazarında ürün veya hizmet satışı yaparken birtakım kültürel faktörlerin de belirleyici olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Özellikle hizmet pazarlamasının genel olarak kültür tarafından şekillendiği unutulmamalı. Örneğin; bilgisayar yazılımları, reklam ya da bilgi hizmetleri, sanat eserleri, kişisel bakım malzemeleri gibi hizmete dair alanlarda iş yapanlar için kültürel unsurlar etkileyicidir. Eğer, Birleşik Krallık’ta hizmet satışı yapan uluslararası bir teknoloji firması olma hedefindeyseniz, sektörünüze yönelik olarak özelleştirme yapabileceğiniz gibi bazı standartlaştırma ölçeklerini de dikkate alarak ilerleyebilirsiniz. Bu durum, satışlarınızı etkileyen bir faktöre dönüşebilir ve zaman içinde marka çekiciliğini artırmanızı destekleyebilir. O halde global bir pazarda yerel çalışanlarla ilerlemeye ne dersiniz?

Yeni Pazarlar, Yeni Stratejiler Belirleyin

İngiltere pazarına ürün veya hizmet satışı yaparken başarı sağlamak amacıyla yeni pazarlar yaratarak markanız için alanlar açabilirsiniz. Bu doğrultuda yeni pazarlar için yeni ürün stratejileri üzerine düşünmenizde yarar olabilir. Ayrıca, var olan ürünleri uyarlamak ya da yeni ürünler ortaya çıkarmak da pazarda büyümeyi hedefleyen firmalar için cazip seçenekler arasında yer alır. Bu noktada birtakım riskleri de göz önünde bulundurmanız önemli. Doymuş pazarlar ya da ürünlerin kısa süreli talep görmesi bunlardan bazıları… Teknolojik ilerlemelerin günden güne hızlandığı bir dönemden geçiyoruz. Bugün bize cazip gelen, sürekli kullandığımız aplikasyonları, teknolojik aletleri düşünelim. Her birinin bir üst modeli, daha işlevsel versiyonu çıkmıyor mu? Zevklerin ve beklentilerin sürekli olarak dönüşümden geçtiği, insanların kendi beğenilerinin dahi değişme hızına ayak uydurmakta zorlandığı bir dönemde, beğeni kazanacak, rağbet görecek ürün veya hizmetler sunmak hiç de kolay olmasa gerek. Ürün veya hizmetler teknolojik gelişmeler odağında adım adım ilerlerken bir öncekinin vadesinin dolmasına sebep oluyor. Peki bu noktada İngiltere pazarında ürün veya hizmet satışında başarı elde etmek için nasıl bir yol izlenebilir? Öncelikle şu soruyu sorabilirsiniz: Satmak istediğiniz ürün ya da hizmete olan talep, ne kadar gerçek? Bu noktada pazar araştırması yapmanız oldukça önemli. Hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinizle konuşarak gerçek ihtiyaçlarını öğrenebilirsiniz.

Ürün veya Hizmeti Test Edin

Ürünlerde bilgi yoğunluğunun yükselişiyle birlikte, aralarından gelir esnekliği bulunanlara yönelik gereksinim de artmakta. Böylece teknolojik ilerlemeler, lüks eşyalara ve elektronik ürünlere olan ilgiyi artırdıkça bu sektörlerde pazar hedefi olan firmaların da ilerleme kaydedeceği bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Bu noktada hangi pazarlarda gelir esnekliğinin söz konusu olduğunu göz önünde bulundurabilir, bunlara yönelik bilgi yoğunluğu yüksek olan ürünler üreterek satışa sunabilirsiniz. Teknoloji odaklı ürün veya hizmetlerin İngiltere pazarında başarı elde etmesi bu açıdan daha olanaklı görünmektedir. Ayrıca satıştan önceki süreçte düşük maliyetli bir prototip geliştirip test ederek de ilerleyebilirsiniz. Şu soruyu sormaktan çekinmeyin: Bu ürün ya da hizmet için gerçekten ödeyecekleri miktar nedir? Bu soruyu farklı müşterilere sorarak bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Ek olarak şu soruya da yanıt bulmak önemli: Ürün ya da hizmeti bir sonraki aşamaya taşımak için ihtiyaç duyacağınız yatırıma yönelik bir gelir elde edebilecek misiniz? Elbette İngiltere pazarına açılırken rakiplerinizi de göz ardı etmemelisiniz. Eğer sunduğunuz ürün veya hizmete yönelik farklı firmalar da mevcutsa sizi farklı kılacak unsurlar üzerine yoğunlaşarak ilerleyebilirsiniz. İngiltere pazarında satış yaparken başarı için yeni ürün veya hizmetler geliştirmeniz de önemlidir. Bu noktada en büyük destekçiniz mevcut müşterileriniz olacaktır. Ek olarak, ürün veya hizmetleri çeşitlendirerek de istikrarlı bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Çeşitlendirme, bir sektördeki başarınızın en önemli göstergelerinden biri olabilir İngiltere pazarında ürün ya da hizmet satışının nasıl yapılacağı kadar önemli bir unsur daha var: Bu ürün veya hizmetin ne zaman satılmayacağı konusunda da bilgi sahibi olmak. Eğer firmanız, istenilen satışı gerçekleştiremiyorsa yanlış pazar, yanlış ürün veya yanlış hizmet söz konusu olabilir. Bu noktada ısrarcı bir tutumla ilerlemek yerine durumun farkına varıp, buna göre bir aksiyon almak gerekir.

 

 

Innogate UK ile Teknoloji Odaklı Adımlar

İngiltere pazarında ürün veya hizmet sektöründe başarılı bir ilerleyiş için Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nın desteğinden faydalanabilirsiniz. Böylelikle global pazara açılırken dikkate alınması gereken avantajlara ek olarak riskler konusunda da uzmanların desteği ile yol alarak güvenli adımlar atabilirsiniz. Eğer bir teknoloji firması olarak uluslararası arenada başarıyı hedefliyorsanız, Innogate UK’nın iki aşamalı programı tam da size göre. Programın ilk aşamasında doğru bir stratejiyle ilerlemeniz için uzmanlardan gereken eğitimleri aldıktan sonra ikinci aşamada kendinizi doğrudan hedef ülkede bulmanız mümkün. O halde siz de vakit kaybetmeyin, globalde emin adımlarla ilerlemek için Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

Kaynak

Bradley, Frank. Uluslararası Pazarlama Stratejisi. İstanbul: Bilim Teknik Yayınevi, 2005.

https://www.gov.uk/growing-your-business/develop-new-products-and-services

https://www.marketingdonut.co.uk/marketing-strategy/your-marketing-plan/is-there-a-market-for-your-new-product-or-service

https://www.trade.gov/country-commercial-guides/united-kingdom-market-entry-strategy

https://ukprefulfillment.com/blog/top-8-online-marketplaces-in-the-uk-2022/

İçerikte kullanılan görsel linkten elde edilmiştir:

https://supstranger.com/blog/yurtdisinda-egitim/ingiltere-deki-en-yuksek-kabul-oranlarina-sahip-universiteler

Yazar: Nigar ZULFUGAROVA