İngiltere Pazarı’nı Yakından Tanımanız için Gerekenler 9 dakikada okunabilir

İngiltere Pazarı’nı Yakından Tanımanız için Gerekenler 9 dakikada okunabilir

Uluslararası bir pazara giriş yapmak söz konusu olduğunda, en önemli konulardan biri açılmak istediğiniz bölgeyi yakından tanımaktır. Hem markanızı ve sunduğunuz ürün ya da hizmeti hem de pazarda başarıyı hedeflediğiniz bölgenin dinamiklerini iyi bilmeniz gerekir! Küresel pazara dahil olmaya hazırlanan bir işletmenin öncelikle kaynak ve yeterliklerinin farkında olması lazım. Bununla da bitmiyor; küresel pazarda bir başarı hikâyesi yazmak için öncelikli olarak karşılaşılabilecek zorluk veya fırsatlara karşı da hazırda durmak gerekiyor. Bunun için bir büyüme stratejisi oluşturabilirsiniz. Pazara nüfuz etme, pazar ve ürün geliştirme, son olarak ise çeşitlendirme aşamaları sayesinde dört pazarlama stratejisinden hareketle küresel pazarda başarılı adımlar atabilirsiniz. Peki büyümek için hangi ülkeyi hedefliyorsunuz? Eğer teknoloji odaklı bir işletmeniz varsa İngiltere sizin için büyük bir fırsat olabilir! Öncelikle ‘’neden İngiltere pazarı’’ sorusuyla başlayabiliriz. Birleşik Krallık, işini büyütmek isteyenler için girişimci dostu bir iklim sunuyor. Farklı kültürlere, yeni işletmelere ve girişimcilere adapte olma sürecinde destek sunan ülke, bu yönüyle de girişimcilerin ilgisini çekiyor. İngiltere’de güçlü bir büyüme kaydeden sektörler ise şu şekilde sıralanabilir: Sağlık, enerji, imalat ve fintech… Bunun yanı sıra, iletişim, ticari hizmet, lojistik sektörleri de işletmesini global pazarda büyütmek isteyen girişimciler için oldukça çekici alanlar arasında yer alıyor. Eğer hangi sektörde ilerleyeceğinizi biliyorsanız, marka iklimini yansıtan bir şirket adı ve uygunluğuna karar vererek ilerleyebilirsiniz. Müşterilerin sizi her daim bulabilecekleri, iletişime geçebilecekleri bir adrese sahip olmak da önemli bir belirleyici olabilir.

Hem Offline hem de Online Alanda Aktif Olun

İngiltere Pazarı’nda öne çıkmak için ulaşılabilir bir şirket olmanız gerekir. Öyleyse, iş adresinizi şirketin kayıtlı olduğu bölgede olacak şekilde seçmenizde fayda vardır. Burada unutmamanız gereken nokta ise şu olmalı: İngilitere’deki müşterileriniz hem offline hem de online alanda varlık gösteriyor olmanıza büyük önem verecektir. Bu sebeple, İngiltere merkezli bir ekip kurmanızda da yarar olabilir. Dilerseniz, sizi temsil edecek bir firma da seçebilirsiniz. Bu aşamada İngiltere merkezli bir ekibin para, kaynak ve zaman bakımından zorlayıcı olabileceğini de göz ardı etmemeli, seçimlerinizde önceliklerinizi belirleyerek ilerlemelisiniz. Online alanda aktif olarak faaliyet göstermek bu noktada belirleyici bir faktör olabilir. Müşterilerinizle her koşulda iletişim kurabileceğiniz mecralar yaratın.

İngiltere Ağınızı Genişletin

Markanızı İngiltere Pazarı’nda hayal ettiğiniz konuma ulaştırmak için o bölgedeki ağınızın geniş olması oldukça önemlidir. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Bu aşamada sosyal medya kaynakları her ne kadar destekleyici olsa da yüz yüze iletişim kurmak her daim güven verici bir seçenektir. Bu nedenle İngiltere’yi ziyaret etmeye ne dersiniz? Birleşik Krallık’ta sektörünüzle ilgili etkinlik ve fuarları takip edebilirsiniz. O bölgede yer alan ve sektörünüze ilgili olan belirli şirketlerle, ticaret organlarıyla görüşmeler planlayın. Bu, ağ oluşturmanın zahmetli ama bir o kadar da başarılı bir stratejisi olarak düşünülebilir. İngiltere ziyaretinizde irtibat listesi oluşturmak ve isminizi orada duyurmak önemli bir faktör olarak karşınızda duracağından, bu noktada eski bağlantılarınızdan da yararlanabilirsiniz.

 

 

Farklılıkları Dikkate Alın

Yerel pazardan globale açılırken en önemli noktalardan birinin de kültürel farklılıklar olduğunu biliyorsunuz. Peki bu farklılıklar, İngiltere Pazarı’ında nasıl karşınıza çıkabilir? Şunu belirtmekte fayda olabilir: Başarılı bir pazarlama stratejisi, küresel düşünceyi eyleme dönüştürürken yerel odakları göz ardı etmemekle mümkündür.  Bu sebeple, İngiltere Pazarı’na açılırken şehirler arasındaki farklılıkları, rutinleri, tavırları dikkate almalısınız. Çeşitlilikleri araştıran çalışmaların verileri de bu aşamada size yardımcı olabilir. Örneğin; kuzeydeki firmaların değişkenleri nelerdir? Nasıl farklılaşıyorlar? O bölgede yaşayan insanların hangi ürün veya hizmete ihtiyaçları vardır? İngiltere merkezli bir pazar araştırması ile aradığınız soruların yanıtını bulabilirsiniz. Kilit rakiplerinizi öğrenebilir; müşteri tabanınızı analiz eden bir rapor ile birlikte daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Avantajları Göz Önünde Bulundurun

İngiltere Pazarı için bir şirkete sahipsiniz ama bu noktadan sonrasında nasıl ilerleyebileceğinize dair kafanızda soru işaretleri mi var? O halde, bundan sonraki süreçte size avantaj sağlayacak maddelerden söz edelim. Öncelikle, Birleşik Krallık’ta iş kurmak için pratik bir şekilde tasarlanan kayıt prosedürlerini takip ederek ilerleyebilirsiniz. Bir diğer avantajlı nokta olarak ise cazip vergi indirimleri ve düşük kurumlar vergisi oranlarından söz edilebilir. Ayrıca bir iş veren için oldukça önemli unsurlardan biri olan çalışan profili dikkate alındığında da İngiltere iyi bir seçenek olarak düşünülebilir. Yüksek nitelikli yetenek havuzu, cazip iş gücü ve idari maliyetleri ile ekonomik açıdan başarılı bir ivme yakalayan bölgede şirketinizi başarıya taşımanız mümkündür. Öte yandan, teknoloji temelli girişimlerin ülke çapında önemli bir değere sahip olduğu söylenebilir. İleri mühendislik, bilgi ve tıp teknolojileri, yaşam bilimleri ve yenilenebilir enerji gibi alanlarda fark yaratacak bir girişiminiz varsa İngiltere Pazar’ı sizler için biçilmiş kaftan olabilir. Ayrıca şunu da hatırlamanızda yarar vardır: İngiltere merkezli şirketler, coğrafi konumları sebebiyle de milyonlarca potansiyel müşteriye daha kolay bir şekilde ulaşabilir. OECD (Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü) tarafından İngiltere, girişimciliğin önündeki en az engele sahip ülke ve ticaret ile yatırımın önündeki en az engele sahip üçüncü ülke olarak sıralanmaktadır. İngiltere Pazarı’nın bir başka artısından daha söz edelim. Birleşik Krallık, toplam iş gücü maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda Fransa, Almanya ve Hollanda gibi birçok Avrupalı rakipten daha düşük oranlara sahip. Ayrıca Brexit sonrasında da İngiltere; vergi, yasal ve finansal düzenlemeleri bağımsız bir şekilde yapabilir ve pazardaki değişimlere daha esnek reaksiyonlar gösterebilir.

 

 

Teknoloji Odaklı Girişimler için Fırsatlar

Global pazarlar için stratejik bir hedefleme yaparken bölgesel ihtiyaçlara cevap veren, çözüm sunan ürün veya hizmetlerle birlikte başarı, daha hızlı bir şekilde gelebilir. Peki, İngiltere Pazarı’nda sizi hangi ürün ya da hizmetler öne çıkarabilir? İlk olarak güvenlikten söz edelim. Dijital bir çağın en önemli kaygı sebeplerinden biri siber güvenlik değil midir? Bu alanda yenilikçi girişimlerinizi dünyaya duyurmak için doğru bir zamandasınız! İngiltere Pazarı’nda siber güvenlik başta olmak üzere güvenlik ya da güvenlikle bağlantılı olacak ekipman ve hizmetlere ilişkin iyi bir talep olduğu söylenebilir. Dijitalleşmeyle birlikte iş hayatı da yeni bir dönemin eşiğine gelmiş bulunmakta. Özellik iş yapma maliyetini azaltan, verimliliği artıran Bilgi İletişim Teknolojileri dahil olmak üzere etkililiği geliştiren yazılım ve hizmetlere duyulan güçlü bir talep var. İngiltere Pazarı bu alan için oldukça komplike. İçinde bulunduğumuz dönemin bir diğer önemli kaygılarından biri de doğayla olan ilişkimizin zarar görmesi… Birleşik Krallık’ın düşük karbon kullanımına bağlığı sebebiyle; yeşil ve akıllı şebeke teknolojilerine, yenilenebilir enerjiye ve elektronik araçlara yönelik pazar talebi oldukça yüksek. Ayrıca İngiltere’nin enerji, ulaşım ve su sektörlerine ayrılan büyük altyapı projelerine yönelik programları da bu pazarı cazip kılıyor.

İngiltere Pazarı’nda Innogate Sizinle!

İngiltere’de global hedeflerinizi büyütmek ve başarılı bir uluslararası firma olarak konumlanmak için birçok farklı aşamadan geçmek gerekir. Alanında uzman kişilerden destek almak, ön görülerine kulak vermek ise bu uzun yolda omuzlayacağınız yükü hafifletir. Aynı zamanda İngiltere pazarında başarılı bir marka olmak için yapılması gerekenler listesi de bir o kadar uzun. Innogate UK, bu süreçteki en temel süreçler olarak bilinen iki farklı aşamada da yanınızda. İlk aşamada, doğru stratejilerin belirlenmesi sürecinde size yardımcı olan program sayesinde hazırlık süreçlerinde kılavuz niteliğinde bir desteğe sahip olabilirsiniz. Artık hazırsanız, ikinci aşamada potansiyel müşteri ve firmalara nasıl ulaşabileceğiniz konusunda da Innogate UK yol göstericidir. Siz de global pazarda hedeflerinize ulaşmak için geç olmadan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

Kaynak

Keegan J. Warren, Green C. Mark. Küresel Pazarlama. Nobel Yayın: Ankara. 2015.

https://www.shippingsolutions.com/blog/exporting-to-the-uk

https://www.marketing-logic.com/sales/5-tips-for-entering-the-uk-market/

https://bradfordjacobs.com/countries/europe/uk/entering-the-uk-market/

İçerikte kullanılan görsel linkten elde edilmiştir:

https://www.wallpaperbetter.com/tr/hd-wallpaper-fisxg

Yazar: Nigar ZULFUGAROVA