Innogate Firmaları Teknolojinin Kalbi New York’ta 12 dakikada okunabilir

Innogate Firmaları Teknolojinin Kalbi New York’ta 12 dakikada okunabilir

12 Eylül

“The idea that a firm that does a good job can move it to the US and continue in the same way is unrealistic and never that simple.”

12. dönem Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nın New York etabı Jonathan Clay ile gerçekleştirdiğimiz sabah toplantısıyla başladı. Video, havacılık, bankacılık ve startup gibi alanlarda tecrübesi bulunan Clay, firmalarımızın hedeflerini dinleyip yönlendirmelerde bulundu.

Jonathon Clay ile Sabah Toplantısı

 

Melike Ayan ile Birebir Toplantılar

12. dönem Innogate firmalarımız Bloomberg HT ABD Temsilcisi Melike Ayan ile buluştu. Melike Ayan, ABD’ye açılmak isteyen firmalarımıza; satış, pazarlama ve medya stratejileri geliştirme konusunda destek olmak üzere birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Firmalarımıza, ABD pazarına entegre olmaları sonrasında, potansiyel müşterileri tarafından tanınmalarını, görünürlüklerini ve marka bilinirliklerini sağlamak konusunda destek olacağını belirtti. Ayrıca firmalarımızın; globalde iş geliştirmelerini sağlamak, ABD’de stratejik ortaklık kurma, B2B ve B2C firmalarla toplantılar düzenlemek konusunda da destek olacağını belirtti.

Melike Ayan ile Birebir Görüşmeler

13 Eylül

Hiring Workshop & Fireside Chat

Innogate firmalarımıza, ABD piyasasında yetenekli çalışanların bulunması ve çalışma süreleri boyunca hangi yöntemlerle bu çalışanların korunması gerektiğine ilişkin bilgi veren Robert Napoli (Principal, Hapday Group) büyümenin en temel etmenlerinden birinin iyi bir ekip yaratabilmek olduğunu belirtiyor.

Çalışma şartlarında esnekliğin kilit bir durum olduğundan bahseden Napoli, 2018 Global Talent Trends’in bir araştırmasına göre istihdamın %51’inin daha esnek çalışma saatleri talep ettiklerini belirtiyor. Çalışanlar en çok neye dikkat eder sorusu üzerine Napoli; ücret ve faydalar, iş güvenliği, iş-özel hayat dengesi, çalışma alanı, kariyer ilerletme imkanı, finansal olarak memnun olmak, esnek anlaşmalar, iyi eğitim ve son olarak da konum olduğunu belirtiyor.

 

“Healthy employees = Happy employees”

Napoli, çalışanların sadece fiziksel anlamda değil aynı zamanda mental olarak da sağlıklı olmasının önemini vurguluyor.

Robert Napoli ile Hiring Workshop & Fireside Chat

Napoli, ekiple sık sık buluşarak onlara karşı şeffaf olmanın, moral ve motivasyon sağlamanın istek aşılamanın gerekli olduğunu belirtiyor. Çalışanların, firma için anlam ifade ettiklerini dile getirilmesinin gerektiğini değiniyor.

İşe alım politikasında “attract, hire, retain” konseptinden bahsetiyor. İşe alınan kişinin nu işte sürdürülebilirliğini arttırmanın yollarını ise şu şekilde sıralıyor:

 • Establish Process
 • Recruitment Marketing
 • Create Messaging and Job Posting
 • Create Ideal Hiring Timelines and Workflows
 • Utilize Personal Network and Referrals
 • Recruitment Partners
 • Interview/Hiring Process
 • Offer Management
 • Onboarding

 

Mülakat süreçleriyle ilgili bir süreç oluşturulması gerektiğine değinen Napoli, süreç hakkın ipuçlarını şöyle sıralıyor:

 • What is your selection process?
 • Who will meet the candidate?
 • what boxes need to be checked? (skills and qualification)
 • What do you want to accomplish
 • Qualifying and disqualifying questions
 • Call to action/next steps
 • Set clear times

 12. Dönem Firmalarımız Sektörün Önemli Aktörleri ile Bir Araya Geldi

Bill Lessard ile Public Relations Toplantısı

“PR is important to increase sales and gain customers. The aim of PR is to inform the public, including your potential customers and business partners.”

PRwithBrains’ın President/Creative Director’u Bill Lessard firmaların PR konusunda öne çıkabilmek için yapılabilecekleri faaliyet hakkında bilgi verdi. Firmaların iyi bir hikayeye sahip olması gerektiğine, eğer iyi bir hikayeleri yok ise inşa etmenin son derece önemli olduğuna değiniyor. Firmanın gerçekten iyi bir ürün ile farklılaştırılması gerektiğini vurguluyor.

Bill Lessard ile Buluşma

Christopher Krietchman’dan Firmalara Ürün Sunumuyla İlgili İpuçları

Wellvyl’in kurucusu ve Strvyn Inc.’in CEO’su Christopher Krietchman firmalar ile birebir görüştü. Firmaların ürünlerini ABD’de ilgi çekecek şekilde sunulmasını hakkında ipuçları paylaştı ve ilgili sektörlerde kendi network’ünden kişiler ile temas kurabileceklerini belirtti.

Christopher Krietchman ile Buluşma

 

16 Eylül

Tarek Abousalem ile Network Toplantısı

Tarek Abousalem (Head of Digital, ElementOne Digital) 12. dönem Innogate firmalarımızın ilgili kişiler ile görüşebilmeleri açısından networkünü açabileceğini belirtti. Başarılı olmak isteniyorsa çok iyi bir plan oluşturup o plana sadık kalınmasını belirtti. Global bir firma olmak için sosyal medyanın da ayrıca büyük bir etken olduğu belirtiyor.

Tarek Abousalem ile Buluşma

17 Eylül

Inspirational Talk

Bunch’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Selçuk Atlı firmaların bir fikir ile başlarken, teknoloji ortaya koymaktansa belli bir müşteri kitlesinin sorunlarına çözüm getirmenin daha önemli olduğuna değiniyor.

Selçuk Atlı ile Inspirational Talk

Selçuk Atlı, San Francisco’ya geldiğinde ilk beş ay büyük VC’ler bulmak içi çabaladığını ama bu yöntemin erken aşama bir firma için hata olduğunu belirtiyor. Buradaki önemli noktanın kişinin kendisine ve vizyonuna inanan melek yatırımcılar bulması gerektiğini ifade ediyor.

Atlı, “Recommendation Engine” gibi bir reklam gösterme mekaniği kurup Facebook tarafından 2013 yılında inovasyon ödülü aldıklarını belirtiyor. Kooperatif pazarlamadan bahsedilerek bir örnekle şöyle açıklıyor: “GoPro firması Walmart’a para verip daha fazla promot edilmek istiyor, çünkü kimse GoPro’nun kendi mağazasından ürün almıyor, bu gibi aracı firmaların etkisi daha büyük oluyor.”

 

Demet Gots ve Pınar Goodstone’den Visa Types Semineri

Demet Gots (Principal, Gots Law Firm) ve Pınar Goodstone (Artist Liaison & Practice Manager, Gots Law Firm) 12. dönem Innogate firmalarımız ile ABD’deki vize yapısını anlatmak için bir araya geldi. Firmalar için üç adet vize türü bulunduğunu ve bunlar sırasıyla L, E ve O vizeleri olduğunu belirttiler.

Demet Gots ve Pınar Goodstone ile Visa Types Semineri

L1, ABD dışı bir ofisten ABD’ye çalışan transferi vizesidir. Bir ila üç ay arasında bir vize alma süreci bulunuyor. İki çeşidi mevcut ve bunlar sırasıyla L1A ve L1B’dir. L1A yönetici konumunda, diğeri ise kilit eleman konumundaki kişiler içindir. Vize şartlarına geçildiğinde; iki adet şirket olmalı ve biri ABD’de, diğeri ise ABD dışında olma gerekiyor. İki şirketin ortak sahibi ya da bir şirketin, diğer şirkete sahip olması gerekiyor. Transfer yapılacak kişi için Türkiye’deki şirkette son üç yıl içinde bir yıl çalışmış olması gerekiyor. Maksimum yedi yıllık bir vizedir ve uzatılamaz. Eş ve çocuklara da vize alınabilir, eş istediği yerde çalışabilir fakat kişi sadece kendi şirketinde çalışabilir.

E1 ve E2 vizeleri, ticaret ve yatırımcı vizeleridir. ABD şirketinin mevcudiyetinde şirketin en az %50’sinin bir Türk vatandaşında ya da vatandaşlarında olması gerekmiyor. Sadece ABD’nin ticaret anlaşması bulunan ülkelerdeki kişiler tarafından alınabilir. Vize beş yıllıktır ve uzatılabilir. Eş ve çocuklar alabilir ve eş bu vizeyle çalışabilir. Ayrıca E1 vizesi alınacaksa, ABD’deki şirketle Türkiye’deki şirket arasında uluslararası ticaret yapılmalı ve bu ticaret vizeye başvururken yüklü miktarlarda olması gerekiyor.

O1 vizesi, üç yıllıktır ve uzatılabilir. Eşe alınabilir fakat eş bu vizeyle çalışamaz. Bu vizenin alınabilmesi için uluslararası bir ödül gerekiyor. Alana uygun organizasyonlarda üyelik, basında çıkmış bir haber, patent gibi alana önemli katkılar, yayınlanmış yazılar, bilinen önemli yerlerde çalışmış olmak gibi kriterlerden üç tanesinin yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca bu vizenin avantajı esnek olmasıdır.

Monica Stewart’tan Sales and Marketing Trends in USA Semineri

Monica Stewart (Principal, Skaled Consulting & Skaled Media), Innogate firmalarımıza pazarlama stratejileri konusunda önemli ayrıntılar paylaşırken hedef kitle konusunda önerilerde bulundu. Williams, müşterilerle irtibata geçildiği zaman kafalarının fazla karıştırılmaması gerektiğini, yoksa satış sürecinin beklenmedik bir şekilde uzayabileceği aktarıyor. Ayrıca, aynı anda bir den fazla hedef kitleye satış yapmaya çalışmanın yanlış bir hareket olduğunu, bunun kontrol edilebilir sayılara düşürmenin işleri daha kolaylaştıracağı ifade ediyor.

“Companies should focus on narrowing market and tightening the story. First things first!  Reach out to competitors’ employees to understand your buyer persona. You need to understand who is the decision maker to buy your product.”

Monica Stewart ile Sales and Marketing Trends in USA Semineri

Firmaların mesajlarını oluştururken dikkat etmesi gereken konuları ise şu şekilde belirtmiştir; iyi kurgulanması, üzerine düşünülmesi ve basit tutulması gerekiyor. Bireylere sattıktan sonra çalışana; çalışana sattıktan sonra ise şirketlere satışın mümkün olabileceği söylüyor.

“Cold call” konusunda ise telefonu ele almadan önce iyi bir araştırma yaparak kimle görüşüldüğünün bilinmesi gerektiğine, kişinin amacının anlaşılması ve bağlantının gerçekleştirilebilmesi için ilgi uyandırmanın önemi belirtiyor.

 

Israrlı ve sorgulayıcı olmanın önemine değinen Williams, tüm bu iletişim yöntemlerinde hitabet ve tonlamanın en önemli faktörlerden oldukları ifade ediyor. Konuşulan kişiden bağımsız olarak özgüvene sahip olunmasının önemi aktarıyor.

18 Eylül

Working Lunch

Scott Farber (Vice President, Strategic Partnerships of Clearsense LLC) ABD’deki ilk müşterinin çok önemli olduğuna değiniyor. ABD pazarındaki en büyük sıkıntılardan birinin ABD pazarına girerek müşteri bulabilmek olduğunu ve ilk müşteriyi bulma sürecinin firmalar için büyük bir kazanç olacağını belirtiyor.

Ücretlendirme modeli hakkında ise ürünün, rakip ürünlere karşı ucuz bir alternatif olması durumunda ihtiyacı olan çok sayıda hedef pazar olduğunu belirtiyor.

19 Eylül

12. dönem Innogate firmalarımız, New York programının 6. gününü yoğun bir program ile geçirdiler.

Arzu Gedik ile Toplantı

Firmalarımız, Arzu Gedik (Associate Director, Daiwa Securities Capital Markets), Gülengül Öncel (Head of Digital Strategy & Growth| Insurtech, Apptical Corp.) ve Nadir Benoit Elbied (Founder, Mont Blanc Capital Partners, LLC) ile toplantılar gerçekleşti.

Gülengül Öncel & Nadir Benoit Elbied ile Toplatı

 Firmalarımız geliştirdikleri ürün/hizmetlerinden bahsettikten sonra mentorlarımız, ilgili kişiler ile network sağlamak için yönlendirmelerde bulunurken, ABD’ye açılma hedefleri için önerilerde bulundular.

20 Eylül

Innogate firmalarımız New York döneminin son gününde Robin Wood Sailer (Director of Programming, Conferences, The Wall Street Journal) ve Tuygan Teoman (Managing Director, Buttonwood Network) toplantılar gerçekleştirdiler.

Robin Wood Sailer ile Toplantı

 ABD pazarının dinamiklerinden bahseden mentorlarımız, firmalarımıza sektörleri özelinde ABD pazarına entegre olabilmeleri adına önerilerde bulundu.

Tuygan Teoman ile Toplantı

 

Global pazarda güçlü bir oyuncu olmak için doğru stratejiler belirlemenizi sağlayacak; doğru bağlantılara ulaştıran ve global pazarda sektörlerinde uzmanlaşmış isimlerle buluşturan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’na başvurun!