İnsanların en çok çalışmak istediği teknoloji şirketleri Kaliforniya’da! 3 dakikada okunabilir

İnsanların en çok çalışmak istediği teknoloji şirketleri Kaliforniya’da! 3 dakikada okunabilir

Fırsat eşitliği, sosyal imkanlar, sağlık güvenceleri, renkli dekorasyon, oyun odaları…

Teknoloji şirketleri nitelikli ve deneyimli kadro oluşturmak için global pazardaki en iyi yeteneği toplamak istiyor. Bunun için de oldukça cezbedici muhteşem teklifler sunuyor.

İşe alım sitesi Hired  2348 teknoloji uzmanıyla bir anket yaptı ve onlara uluslararası veya yer olarak hangi şirketlerde çalışmak istediklerini ve ne gibi şartlar istediklerini sordu.

Sanılanın aksine uzmanlar sadece maaş peşinde değildi. Motivasyon unsuru bu kişilerde gerçekten önemli bir yer sahipti.

Küresel Yanıtlar

Şaşırtıcı olmayan şekilde, çalışmak istenen 10 global firma, çoğunlukla Kaliforniya’da bulunan SpaceX, Google, Tesla ve Facebook gibi dünyaca ünlü isimler. Kaliforniya dışında kalan şirketler arasında ise Toronto merkezli bir e-ticaret platformu olan Shopify ve Atlassian ile Sidney’de bir yazılım geliştirme şirketi bulunuyor.

Ankete katılanlar ABD’de Austin, Boston, Şikago, Denver, Los Angeles, New York, San Diego, San Francisco, Seattle ve Washington DC; İngiltere’de Londra; Avustralya’da Melbourne ve Sidney; Toronto’da Kanada ve Singapur olmak üzere 15 teknoloji şehrinde yaşıyor.

Bölgesel sonuçlara bakıldığında Hired en çok tercih edilen şirketlerin nispeten bilinmediğini veya tipik teknoloji şirketleri olmadığını tespit etti.

// HIRED

En İyi Şirketler Gerçekten En İyisi mi?

Amazon, uluslararası alanda tanınmış, ABD merkezli bir marka olmasına rağmen Seattle merkezli şirketler listesine üst sıralardan giremedi. Çevrimiçi emlak şirketleri Redfin ve Zillow’un gerisinde kalarak üçüncü sırada yer aldı.

En çok tercih edilen Londra şirketleri ise geleneksel teknoloji şirketleri değildi. BBC, Skyscanner, Booking.com gibi sahne dışında yer alan şirketler çalışılmak istenen şirketler sıralamasında üst sıralarda yer aldı.

Seyahat web sitesi Agoda’nın en çok aranan şirketler listesinde ilk 10’u seyahat, perakende ve gıda sektörlerini kapsayan tüketici teknolojileri şirketleri oluşturuyordu. Ki bu da muhtemelen sektörün yüksek bölgesel profilini yansıtıyordu.

// HIRED

Teknoloji Yükselişte

Ankete göre, bazı şehirlerde gelecekte teknoloji ortaya çıkabilir. Şikago’nun düşük yaşam maliyeti bir zamanlar San Francisco ve Seattle’dan taşınanlar için çekici olsa da, Şikago’daki katılımcıların yüzde 80’inden fazlası şimdi buradan uzaklaşmak istediğini belirtiyor.

Hired,  bu şehirlerden ayrılmak isteyen teknik personel sayısının bir “yetenek çıkışı” anlamına gelebileceğini belirtiyor.

Maaş, itibar ve menfaatler

Maaş, itibar ve menfaatler konusunda bölgesel farklılıklar dikkat çekici. Teknisyenlerin bir firmaya iş başvurusunda bulunmamasının temel sebepleri arasında şirketin ürünlerine ya da hedeflerine olan ilginin az ya da olumsuz olması bulunuyor. New York’ta bulunanların yüzde 60’ı “kötü bir üne sahip” şirkette çalışmaktan kaygı duyduğunu belirtiyor.

Maaş konusunda ankete katılanların sadece yarısı görüş bildirmiş olsa da Hired beklediklerinden düşük rakmlarla karşılaştıklarını söylüyor. Ankete göre ABD’den başvuranlar Londra, Sydney ve Melbourne’deki insanlara göre daha fazla maaş istiyor.

Bununla birlikte, genel olarak, yeni beceriler kazanmak ve sevdikleri bir iş yerinde çalışmak, insanların yeni bir iş başvurusunda bulunmayı düşünmelerinin önemli nedenleri arasında yer alıyor.

// HIRED

İşin değişen doğası

Eskiden dolgun bir maaş her şeyin çözümüyken şu an tek başına bir şey ifade etmiyor.

Hired, şirketlerin yüzde 13’ünün 2015’teki yüzde 4’ten daha fazla dışarıdan insanlarla çalışmayı düşündüğünü belirtti.

Bilişim teknolojisinin küreselliği ve işçilerin talep ettiği esneklik göz önüne alındığında, çalışanlara uzaktan çalışma olanağı sunmak ve bunu tüm çalışanlara yaymak şirketlerin yetenek havuzlarını genişletmelerine imkan tanıyacaktır.