İş Modelinin Doğru Kurgulanması Neden Önemli? #HedefeDoğru 4 dakikada okunabilir

İş Modelinin Doğru Kurgulanması Neden Önemli? #HedefeDoğru 4 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’na katılan firmalarımızın, global yolculuklarında hedefe ulaşmak için gösterdikleri çalışmaları konu edindiğimiz #HedefeDoğru serimizden herkese merhaba!

#HedefeDoğru serimiz ile kendi sektöründe önemli başarılar elde etmiş yerli teknoloji firmalarımızın globalleşme süreçlerinde yaşadıkları problemlere bakıyor ve bu problemleri nasıl çözdüklerini inceliyoruz. Serimizin bu haftaki konu başlığı “İş modelinin doğru kurgulanması neden önemli?”yi Simularge Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Büryan Buran anlatıyor.

Büryan Turan – Simularge Genel Müdürü

Simularge olarak Kasım 2020’de Innogate’e katıldık. Online olarak gerçekleşen dersler ile dünyanın birçok yerinden alanında uzman kişilerden eğitim ve mentörlük alma imkânımız oldu. Firmamız bu süreçte en çok pazarda odaklanma ve pazara giriş stratejisi oluşturma konularında kendini geliştirme fırsatı yakaladı.

Niş teknolojimiz sayesinde Türkiye pazarında önde gelen büyük firmalar ile çalışan ve ses getiren başarılara imza atan bir firmayız. Fakat, şu ana kadarki müşterilerimizi outbound pazarlama faaliyetlerimizden ziyade piyasadaki bilinirliğimiz ve iyi referanslarımız (word of mouth) sayesinde elde ettik. Firmamız kurulduğu günden bu yana, aynı teknoloji ve know-how’ı kullanarak, müşterimizin isteklerini gözeten kişiselleştirilmiş çözümler sundu. Yurt dışına açıldığımızda hızlı ölçeklenebilmek için bir ürünümüzü standartlaştırmamız gerektiğinin farkındaydık. Innogate ile hangi ürünümüzün yurt dışı pazar için uygun olabileceğini belirledik. Pazarının yeterince büyük olduğunu ve her sene en az 3 milyon USD ARR getirmesini öngördüğümüz bir ürünümüze konsantre olarak bu ürüne özel proaktif bir pazarlama ve satış stratejisi oluşturduk. Innogate bize bu yolda ihtiyaç duyduğumuz bilgi ve tecrübe paylaşımını sundu.

14. Online Innogate Programı

Innogate’i tamamladığımıza daha odaklı hale gelmiş olan iş modelimizi, Amerika’nın önde gelen hızlandırıcılarından olan Alchemist’e sunduk ve kabul aldık. Alchemist 2016 yılında mezunlarının aldığı ortalama yatırım miktarı kategorisinde birince sırada yer almış bir hızlandırıcı (YCombinator aynı sene ikinci sıradaymış). Böyle bir hızlandırıcıdan kabul aldığımız için oldukça gururluyuz. Ayrıca; B2B odaklı olması, GE ve Siemens gibi firmalar tarafından destekleniyor olması da bizim gibi endüstride dijitalleşme çözümü sunan bir firmanın ölçeklenmesi için bu hızlandırıcıyı en uygun yer haline getiriyor.

 

Şu ana kadar hiçbir yatırım almadan, sadece devlet destekleri ve satış ile ilerlemiş olan bir firmayız. Alchemist, programına kabul ettiği girişimlere ortak oluyor, bu vesileyle ilk yatırımımızı Amerika’da kuracağımız yeni firmamıza alıyor olacağız.

Innogate, ayrıca kanal oluşturma noktasında da bir vizyon oluşturmamızı sağladı. Fabrikalara üretim makineleri satan firmaların bizim çözümümüzü de makineleri ile beraber satması fikri bu aşamada doğdu. Tek tek fabrikaların kapılarını çalmak ve bunun için direk satış ekibi kurmak yerine, iş birlikleri ile hem daha az masraflı hem de daha hızlı satış yapabileceğimizi keşfettik. Innogate eğitimlerimizin olduğu dönemde iletişime geçtiğimiz İtalyan bir makine üreticisi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu ana kadar satmış oldukları binlerce makineyi bizim çözümümüzü kullanarak dijitalleştirmek onlara da oldukça ilgi çekici gelen bir konu oldu. Halihazırda bakım servisi sundukları bu binlerce makineye ulaşabilme fikri bizim için oldukça heyecan verici. Pilot bir çalışma için makine üreticisi iş ortağı adayımızın mevcut bir müşterisine kurulum yapmamız gündemde ve bu pilot çalışmayı da dahil olduğumuz bir AB projesi olan HUBCAP programından fonlamayı hedefliyoruz.

2021 yılı şirketimiz için hem Amerika hem İtalya ayağında güzel ve heyecan verici gelişmelere sahip bir yıl olacağını öngörüyoruz. Her startup ve yöneticisi, hedefleri doğrultusunda ilerlerken yanında desteğe ihtiyaç duyuyor. Bizim en büyük destekçilerimizden olan İTÜ ARI Teknokent’e ilk günümüzden beri yanımızda oldukları için bu vesileyle tekrar teşekkür ederiz.