İşinizi Ölçeklendirerek Dijitalleşin, Global Pazardaki Yerinizi Alın 5 dakikada okunabilir

İşinizi Ölçeklendirerek Dijitalleşin, Global Pazardaki Yerinizi Alın 5 dakikada okunabilir

COVID-19, neredeyse Büyük Buhran’dan bu yana küresel piyasaların gördüğü en büyük belirsizliği beraberinde getirdi. ABD, AB ve Japonya gibi dünyanın en büyük ekonomileri ağır darbe alırken; IMF, dünya genelinde gelişmiş ekonomilerin %5’in üzerinde bir daralma yaşayacağını öngörüyor. Elbette, bir de madalyonun öteki yüzü var. Hemen her kriz beraberinde bir fırsat da getiriyor. Önemli olan; işletmelerin, COVID-19 sonrası normalleşme sürecinde dünyada iş planı yaparken maliyet ve operasyon süreçlerini efektif bir şekilde değerlendirebilmesi.

Orta ve uzun vadede ihracat ile kârını artırmak isteyen firmalar için yol haritalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Doğru rota neresi?

Globale açılma planları arasındaki esas soru; hangi pazarda faaliyet göstermek çok daha güvenli? Yanıtı ise firmanın iş hedeflerine bağlı. IMF’nin Nisan 2020 ekonomik tahminlerine göre dünyanın en gelişmiş ekonomileri yüzde 4,6 küçülürken, yükselen ve gelişmekte olan ekonomiler için bu oran yüzde 1 seviyesinde. Asya pazarında gelişmekte olan kimi pazarlar büyüme hedeflerini revize etse de büyümesini sürdürecek gibi duruyor. Elbette, COVID-19’un yayılmasına benzer şekilde ekonomik etkilerinin de uzun vadede görüneceği aşikâr. Bu yüzden gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalar için yelkenleri suya indirmek pek doğru bir tavır değil.

Devam eden ekonomik koşullar altında dahi Hindistan en umut vaat eden pazarlardan biri. Korona öncesi dönemde ABD ve Birleşik Krallık teknoloji firmalarının yüzde 35’i genel küresel büyümeleri için en iyi pazar olarak burayı görüyordu. Gelişmiş piyasalar için de 2021 raporları güçlü bir toparlanmanın olacağını öngörüyor.  Birçok teknoloji şirketi hâlâ ABD ve Avrupa pazarını global büyüme fırsatı için ilk tercih olarak görüyor. Özellikle zengin bir yetenek havuzu oldukları göz ardı edilemez.  Bu pazarlarda büyüme ve yetenek vaadi sürse bile işletmelerin herhangi bir pazarda COVID-19 süreci ile ilgili beklenmedik finansal ve operasyonel güçlüklere karşı hazırlıklı olması son derece önemli.

 

Yeni bir globalleşme politikası şart

Dünya genelindeki seyahat yasakları, neredeyse tüm uluslararası seyahatleri durdurdu. Tabii ki bu büyüme fırsatlarının azaldığı anlamına gelmiyor. Yalnızca globale açılırken seçilen yöntemde dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor. Örneğin, yakın zamana kadar sıfırdan yeni bir varlık kurulumu yoluna gitmek birincil global genişleme yöntemi olarak kabul ediliyordu. Önemli maliyetler, devam eden kısıtlamalar ve potansiyel yasaklar ise bu seçeneğin eskisi kadar revaçta olmayacağını açıkça ortaya koyuyor.

Yeni bir varlık kurmak için geçen süre boyunca işletmelerin tüm fırsat maliyetlerini de hesaba katması gerekiyor. Kuruluş işlemlerinin dört aylık ortalamasında birçok işletme projelerini desteklemek adına farklı pazarlardaki finansal kaynakları yeniden tahsis etmeye ihtiyaç duyabiliyor. Benzer şekilde birçok pazarda fırsat gören bir işletmenin bu pazarlardan yalnızca birine yatırım yapması, uzun vadede her pazardaki kaynaklarının büyük ölçüde sınırlanması sonucunu da doğurabiliyor.

Globale açılan firmaların öncelikle yapması gereken kesinlikle doğrudan bir yatırım gerçekleştirmeden denizaşırı fırsatlara göz atmak.

Globale açılmak işletmeler için bir dizi avantajı beraberinde getirdiği gibi birçok zorlukla da karşı karşıya bırakıyor. Covıd-19 salgını öngörülebilir gelecekte devam edecek gibi dururken; işletmelerin karşılaşacağı riskler de kısa vadede azalacak gibi değil. Bu yüzden Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile yola çıkan firmalar; global ölçeklerini büyütmek için tecrübeli bir yol arkadaşı ile global pazarlara açılırlar. Innogate online, işletmelerin uluslararası piyasalarda karşılaşabilecekleri tehditleri bertaraf etme şansı sunması ve denizaşırı büyüme fırsatlarını güvence altına alarak, firmaları alanında uzman danışmanlarla bir araya getiriyor.

 

Global Ölçeklenmenizi Emin Adımlarla Gerçekleştirin

Sayısız başarı hikayesine şahitlik eden Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı, özellikle ABD gibi denizaşırı pazarlarda uzun soluklu varlık göstermek isteyen işletmelere globalde sağlam adımlar atma fırsatı sunuyor. İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in gücüyle, 6 yıllık deneyimi ile geliştirdiği 5 haftalık “Innogate Online” ile firmaların Türkiye’deki iş süreçlerine eş zamanlı olarak dilediği yerden, ihracat kabiliyeti kazanmalarını vadediyor ve bu konuda yol haritası sunuyor. Firmalar, 5 haftada toplam 64 saat seminer, 7 saat birebir mentorluk oturumlarını içeren bu program sayesinde sınırları kaldırarak, işini ölçeklendirecek ve ihracatın gücüyle büyüyecekler.

Kaynak:

https://velocityglobal.com/blog/beyond-covid-19-why-global-expansion-remains-a-cost-effective-solution-during-economic-downturns/