İTHAL ETME INNOGATE İLE İHRAÇ ET 6 dakikada okunabilir

İTHAL ETME INNOGATE İLE İHRAÇ ET 6 dakikada okunabilir

Firmalar, yerel pazarda yakaladıkları başarılarını globale taşımak isterler. Global pazarlara entegrasyonun artması gibi fırsatlar da firmaların globalde yer almasına olanak sağlıyor. Bu fırsatlardan faydalanmak isteyen firmalar, teknolojinin global pazarları homojen hale getirmesiyle, kişilerin problemlerini çözen ya da ihtiyaçlarını karşılayan ürünler üretmek ve bu ürünleri ihtiyaç sahibi hedef kitlelerine ulaştırmak için global pazarlarda yerlerini almak istiyorlar.

Teknoloji firmalarının global pazara ihracat yapma isteğinin en büyük etkenlerinden biri büyüme ve yayılma fırsatlarını yakalayabilmek ve hayatta kalmayı başarabilmektir.

Firmaların global pazarlara açılma stratejileri; ihracat yapmak, yatırım bulmak, satış ve partnerlik gibi sıralanabilir. Fakat, doğru müşteriye ulaşmak, doğru iş birlikleri yapmak ve doğru stratejiler ile global pazara entegre olmak maalesef kolay değil. Global pazarda tecrübeli bir yol arkadaşının desteği hedef pazarınızda geçireceğiniz süreyi, harcayacağınız bütçeyi en iyi şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

 

ABD’ye Innogate ile Açılmak VS. Tek Başına Açılmak

Her geçen yıl küresel piyasalar ve iş sahaları bambaşka bir hal alıyor. İlişki ağları, piyasa koşulları, yasal düzenlemeler, tüketici davranışları, teknolojik gelişmeler… Hemen hepsi değişken bir zemin üzerinde yer alıyor. Son birkaç yıla bakıldığında herhangi bir başlığa dair kesin yorumlar yapabilmenin çok da mümkün olmadığı açıkça görünüyor. Globale açılan firmalar da bahsi geçen durumlar karşısında gardını almak durumunda. Zira dünün iş dünyasına özel olarak hazırlanmış yol haritaları ya da miadını doldurmuş reçetelerle başarı elde edebilmek artık pek mümkün değil. Tam da bu noktada işletmelerin imdadına Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı yetişiyor. 2014’ten beri gerçekleştirilen ve Şubat ayında 13.sü düzenlenecek olan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı, yerel firmalara tek başına elde etmeleri güç olan; uluslararası bağlantılara erişim, uluslararası pazarlara açılma, iş modeli oluşturma, strateji geliştirme, eğitim, mentorluk, satış koçu ve danışmanlık desteği gibi sayısız imkanlar sunuyor.

“Innogate’in bize atadığı mentorlar, ABD’de doğru kişilere ulaşmamızı sağladı.” MTX

 ABD’yi Innogate ile keşfedin!

ABD’ye açılan firmaların kendilerine en güvendikleri nokta genelde pazarı tanımak oluyor. Belirli iş ortakları edinmiş olmak ya da sektör temsilcilerinin deneyimlerine kulak vermek ise ne yazık ki yeterli değil. İstihdam uygulamalarından vergi sistemlerine kadar her alanda ayrıntılı bir plan hazırlamış olmak elzem. Aksi durumda globalleşme adımı firmalar için başarısız bir deneyim olarak tarihin tozlu sayfalarında yer alıyor. Innogate ile iş birliğine giden firmaların ABD pazarına giriş eğitimlerinde; ürün-pazar uyumundan müşteri deneyimi tasarımına kadar edindikleri deneyimler ise onlara başarının kapılarını aralamada yardımcı oluyor. Üstelik Türkiye ve ABD’den profesyonel eğitmen ve mentorların desteği de olması yol kazalarının önüne geçmede kurtarıcı rol oynuyor.

“Innogate, globale açılma serüvenini alanında uzman mentor ve koçlarla son derece sistematik bir şekilde gerçekleştiriyor.” Arksigner

Strateji, strateji, strateji…

Türlü sürprizlerle dolu ABD pazarına açılırken, stratejik adımlarla ilerlemek tercihten de öte bir zorunluluk. Hiç hesapta olmayan bir gelişmenin dünya devi markaları bile pazardan silebildiği bir arenadan söz ediyoruz. Hal böyle olunca tek başına ABD macerasına atılan firmaların aldığı riskin bilincinde olması şart. ABD’ye Innogate ile açılan firmaların ise eli çok daha güçlü. Strateji ve KPI belirleme, yeni pazarda satışa başlama, pazarlama uygulama süreçlerinden geçmiş ve Lead Generation desteğini arkasına almış bir işletmenin ABD pazarına hazırlıklı girmemesi için hiçbir sebep yok!

 

Evdeki hesap çarşıya uyar mı?

ABD pazarına açılmaya karar vermek, araştırma ve hazırlık safhasını tamamlamak, finansal tedbirleri almak ve nihayet yeni pazara adım atmak… Hemen hepsinin hakkı verilmiş olsa bile işletmeler açısından sınav, tam olarak ABD pazarına açıldıktan sonra başlıyor. Pazarda esen sert rekabet rüzgarında herhangi bir işletmenin tek başına ayakta kalabilmesi sahiden büyük beceri gerektiriyor. ABD pazarına Innogate ile merhaba demiş firmalar için ise işler daha kolay. Firma faaliyetlerinin asiste edilmesi, ABD pazarından know-how aktarımı, B2B görüşmeler, growth partnerlerden mentorluk, İTÜ ARI Teknokent’in San Francisco’daki ofisinin kullanımı ve daha nicesi… Hepsi birleştiğinde işletmenin pazara kolayca adapte olabilmesi ve kendi sahasını yaratması mümkün hale geliyor.

“Innogate, ABD’de ulaşmak istediğim network’lere ulaşmamı sağlayan itici bir güç.” Invidyo

 Globaldeki Yol Arkadaşınız Innogate Size Ne Sağlar?

Innogate’in ilk aşaması olan Growth Modelling ile firmalar Türkiye’de eğitim sürecine tabii olurlar. Firmalar, ABD pazarına giriş taktikleri olan; ürün-pazar uyumu, strateji ve rekabet analizi, iş modeli geliştirme, satış süreci modelleme, müşteri deneyimi tasarlama ve etkili sunum hazırlama taktiklerine hakim oluyorlar. Bunun yanı sıra, Türkiye ve ABD’den profesyonel eğitmen ve mentor desteği, B2B görüşmeler, birebir mentorluk hizmetleri, strateji ve KPI belirleme, yeni pazarda satışa başlama, pazarlama taktikleri uygulama ve lead generation desteği alırlar.

 

Global Expansion sürecinde ise San Francisco ve  New York dönemleri olmak üzere ABD pazarına hızlı giriş, networking ve keşif programlarına tabii oluyorlar. Firmalar, seçtikleri growth partner ile ABD’de büyüme ve gelişme sürecini yürütür. Müşteri/partner/distribütör adayları ile ilişkiler geliştirme sürecine dahil olurlar.

Sizin de 2020 iş hedefleriniz arasında globalleşmek varsa Innogate’in 13. dönemi başvurunuzu bekliyor. Yerel pazarlarda yakaladığınız başarılarınızı gelin birlikte globale taşıyalım! Ekonomik büyüme elde etmek için İTHAL ETMEYİN BİRLİKTE İHRAÇ EDELİM!

Oya Ayanoğlu