ITU GATE GİRİŞİMİ MONUMENT KİCKSTARTER’DA REKOR KIRDI! 1 dakikada okunabilir

ITU GATE GİRİŞİMİ MONUMENT KİCKSTARTER’DA REKOR KIRDI! 1 dakikada okunabilir

ITU GATE tarafından desteklenen ve bir süre önce ofisini Chicago’ya taşıyan Monument adlı şirket, 5 binden fazla kişi tarafından desteklenerek 703 bin dolara ulaşarak Kickstarter’da en çok fonlanan Türk girişim oldu.

Ercan Erciyes ve Semih Hazar tarafından kurulan ve Kickstarter’da boy gösteren sayılı yerli girişimlerden biri olan Monument, Kickstarter’da 17 Şubat’ta başlattığı kampanyasını dün sonlandırdı. 703 bin dolar fonlamaya erişen şirket, Kickstarter’da en çok destek toplayan yerli girişim unvanına kavuştu.

Monument, yapay zeka teknolojisinden yararlanarak standart USB disk sürücülerini dünyanın her yerinden cep telefonu, tablet ya da bilgisayar üzerinden erişilebilen, bulut teknolojisinin tüm avantajlarından yararlanan, güvenli bir “kişisel bulut” alanına dönüştürmeye yarıyor. Piyasaya sürüldüğünde 209 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulması planlanan Monument için Kickstarter kampanyası üzerinden 79 dolar bedelle önsipariş vermek mümkündü. Kampanyanın sonlanmasıyla birlikte Indiegogo platformu üzerinden 109 dolarlık önsipariş bedeli ödeyerek bu cihaza planlanan fiyat etkiletinin yarısına sahip olabilmek ise hâlâ mümkün.

Daha önce Monochroma adlı Türk girişimi Kickstarter’da 84 bin dolar fon toplayarak rekor kırmıştı. Monument, bu rekoru ona katladı. Şimdi baktığımızda 84 bin dolar gibi bir rakam, oldukça düşük kalıyor. Bu da Türk girişimlerinin uluslararası arenada daha güçlenmesi gerektiğine işaret. Monument, bu konuda 1 milyon doların biraz altında kalsa da eminiz ki diğer yerli girişimler için örnek olacaktır.

ITU GATE olarak bu başarıyla gurur duyuyoruz. Monument hakkında İTÜ Çekirdek Blog’da yayınladığımız habere buradan erişebilirsiniz.