İTU GATE İÇİN SAN FRANCİSCO VE CHİCAGO NEDEN EN DOĞRU MERKEZLER? 2 dakikada okunabilir

İTU GATE İÇİN SAN FRANCİSCO VE CHİCAGO NEDEN EN DOĞRU MERKEZLER? 2 dakikada okunabilir

İTU GATE olarak Türkiye’nin yenilikçi, başarılı ve gözünü ülke sınırları dışına çevirmiş şirketlerini, bu anlamda dünyanın en önemli merkezlerine götürerek onlar için bir köprü oluşturmayı hedefliyoruz. Bu anlamda sürekli olarak dünyanın gelişmekte olan ülke ve şehirleri üzerine araştırmalar yapıyor, en önde merkezleri seçmek için çalışıyoruz. Bu hafta karşıma çıkan veriler şimdiye kadar doğru seçimleri yaptığımızı gösteriyor.

Öncelikle San Francisco’dan bahsetmek gerek. Tüm dünyada uzun yıllardır teknoloji ve girişimciliğin merkezi olarak kabul edilen Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan San Francisco, halen performansından bir şey kaybetmiş değil. Dünyanın birçok yerinde ‘yeni Silikon Vadisi’ olma vaadiyle oluşturulan hareketler olsa da Silikon Vadisi farklı bir yer ve oradaki dinamikleri dünyanın başka bir yerinde hayata geçirmek pek de kolay değil.

Bir inovasyon ajansı olan 2ThinkNow’ın hazırladığı ‘Dünyanın en teknolojik şehirleri” listesinde San Francisco’nun ilk sırada yer alması bu açıdan hiç de şaşırtıcı değil. Elbette İTU GATE’in seçtiği merkezlerden birinin San Francisco olması da. Fakat San Francisco’da da birçok organizasyon – ortak ofis alanı da mevcut ve bunlar arasından Türkiye’den gelen girişimciler için en doğru olanı seçmek de önemli bir aşamaydı. Bu yıl girişimlerimizi ağırlamak için seçtiğimiz Galvanize, aldığı ikinci tur yatırımla dinamik ve büyüyen bir yapı olduğunu gösteriyor. San Francisco’nun merkezinde birçok yerel girişimciye ev sahipliği yapan, İTU GATE aracılığıyla Türk girişimcilerin de kullandığı, son San Francisco Demo Day’imizi düzenlediğimiz Galvanize ikinci turda 45 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Galvanize’ın San Francisco haricinde 8 şehirde daha şubesi bulunuyor.

2ThinkNow’ın hazırladığı ve en teknolojik 25 şehrin yer aldığı listede bir İTU GATE adresi daha var; Chicago. Listede dünyanın en teknolojik 12. şehri olarak yer alan Chicago, ABD’de yükselen bir yıldız durumunda ve girişimcilerin Amerika pazarına giriş yapması için bir ‘yumuşak geçiş’ bölgesi. Chicago ev sahipliği yaptığı girişimler ve büyük teknoloji şirketleri bakımından da küçümsenecek bir şehir değil.

Her geçen yıl daha da gelişen ve büyüyen bir program olan ITU GATE, Türkiye’nin başarılı şirketlerinin yurt dışına açılmasına köprü olabilmek için bundan sonra da doğru adımlarla ilerlemeye  devam edecek.