İYİ BİR LINKEDIN PROFİLİ NEDEN ÖNEMLİ? 6 dakikada okunabilir

İYİ BİR LINKEDIN PROFİLİ NEDEN ÖNEMLİ? 6 dakikada okunabilir

Sosyal medya, internet kullanımının artması ve dijitalleşmenin etkisiyle hayatın artık karşı koyulamaz bir gerçeği. Buna bağlı olarak da önemli bir güce ve etkiye de ulaştı. We are Social ve Hootsuite tarafından hazırlanan Dijital 2021 – Temmuz raporuna göre, 7.8 milyarı aşan dünya nüfusunun yaklaşık 4.5 milyarı aktif sosyal medya kullanıcısı. Raporun Türkiye versiyonunda ise nüfusta %71’lik orana denk gelen 60 milyon kişi, sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyor. Bu veriler, sosyal medyanın hem bireyler hem de toplumlar açısından popülaritesini net bir şekilde gösteriyor.

 

Aynı rapora göre, Linkedin, Türkiye’de %37,5’lik oranıyla en çok kullanılan sekizinci sosyal medya platformu. Özellikle, iş dünyasının ve temsilcilerinin yoğun bir şekilde yer aldığı ve farklı sektörden binlerce profesyoneli buluşturan platform, giderek kullanıcı sayısını ve aktif kullanım oranını da artıyor. Bu ise iyi bir Linkedin profilinin önemini artırırken gerek bireysel gerekse kurumsal hesapların Linkedin’de güçlü ve aktif bir şekilde var olmasını gerektiriyor. İster bir girişimin kurucu ortağı olun ister globale açılma sürecindeki bir firmanın CEO’su ya da büyük bir firmanın önemli pozisyondaki yetkilisi; Linkedin, bireysel hesabınızla gündemi, gelişmeleri, iş dünyasını yakından takip etmeniz ve potansiyel müşterileriniz, iş ortaklarınız, paydaşlarınız ve çalışan adaylarınız tarafından takip edilmeniz için son derece faydalı bir mecra.

Peki, iyi bir Linkedin profili neden önemli, güçlü bir profile sahip kişiler ne gibi avantajlar elde eder?

Hedefinizdeki kişilerin sizi tanımasını ve bulmasını sağlar

LinkedIn, iş dünyasından birçok kişinin gün içinde aktif şekilde zaman geçirdiği bir dijital mecra. Bu mecrada iyi ve güçlü bir profile sahip olarak hem akademik ve kariyer geçmişinizi hem de yeteneklerinizi, ödüllerinizi, ilgi alanlarınızı, başarılarınızı ve hakkınızdaki diğer bilgileri profilinizi ziyaret eden kişilerle paylaşırsınız. Böylece; sizi tanımak, takip etmek, fikrinize danışmak ya da sizinle iletişim kurmak isteyen iş dünyası temsilcilerinin size ulaşmasını sağlarsınız. Bu adım, sektördeki bilinirliğiniz ve tanınırlığınızındın da artmasını destek olur. Ayrıca, sizi Google’da aratan bir kişi, iyi bilinen ve güçlü bir ağ olan LinkedIn’in site avantajı sayesinde profilinizi ilk sıralarda bulabilir ve profilinize kolayca ulaşabilir.

Network için bulunmaz bir avantaj sunar

LinkedIn’in en büyük artılarından birisi, iş hayatının hangi alanı ya da kademesinde olursanız olun, size çok büyük ve geniş bir network sunması ki iş hayatında network’ün ne kadar önemli bir kavram olduğu karşı konulamaz bir gerçek. İyi bir profile sahip olarak, sektörünüzden ya da sektör dışından binlerce kişiyle iletişim kurabilir, etkileşime geçebilir ve size avantajlar sağlayacak online bir network’e sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, eğer kurum olarak işe alım sürecindeyseniz, LinkedIn’ın size sunduğu network sayesinde geniş bir havuza erişirsiniz. Markanızı tanımayan ya da iş ilanını görmeyen ancak sizi bu mecradan takip eden birçok kişi, sizin profilinizdeki bir paylaşımınız sayesinde iş ilanına erişmiş olur. Böylece, size en uygun çalışan adayını seçmek için birçok alternatifiniz yakalarsınız.

Bireysel imajınıza artı değer katar

İş dünyasında artık marka itibarı kadar kurumdaki marka haline gelmiş yetkili kişilerin bireysel imajı da son derece önem arz ediyor. İyi bir Linkedin profili sahibi sahip olmak ve hesabınızı güncel tutup belirli sıklıkla paylaşımlar yapmak, bir anlamda kişisel markanızı da yaratmak anlamına geliyor. Üstelik bunun için kişisel web sitesi oluşturmak gibi efor harcamaya ve maddiyata ihtiyaç duymazsınız. Bu; yatırım arama sürecinde, iş ortaklığı kurma döneminde, müşteri kazanma adımlarında size fazlasıyla fayda sağlar. Unutmayın, kurumsal markanız ne kadar güçlü olursa olsun, bireysel markanızı da inşa etmeli ve sektördeki gücünüzü ortaya koymalısınız.

İyi bir Linkedin profili globalleşme sürecinize destek olur

LinkedIn, diğer birçok sosyal medya mecrası gibi dünyanın dört bir yanından kişilere, paylaşımlara, haberlere ve gelişmelere birkaç tıkla ulaşabileceğiniz bir platform. Eğer globalleşme sürecinde olan bir firmanın yetkilisiyseniz, iyi bir LinkedIn profiline sahip olmanız son derece kritik. Çünkü, farklı ve bilmediğiniz bir pazara girerken hem ekip arkadaşı arama ve mentorla iletişim kurma hem de iş ortaklıkları hayata geçirme sürecinde kişisel vitrinlerinizden birisi LinkedIn profiliniz olur. Ayrıca, ülke dışındaki kişilerin size ulaşması için de güçlü bir kapı yaratmış olursunuz.

Kurumsal profil yaratmak da son derece önemli

LinkedIn’de bireysel bir profile sahip olmak her ne kadar çok önemli olsa da markanızla da bu mecrada var olmak ve kurumsal bir profil yaratmak, size önemli katkılar sunar. Markanızla ilgili gelişmeleri, iş birliği haberlerini, kampanya duyurularını ya da mecra özelinde yaratacağınız belirli konsept serileri paylaşarak, hedef kitlenize ulaşacağınız yolları da genişletebilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Özellikle globalleşme sürecindeki markaların, hedef kitle konusuna çok daha odaklı yaklaşmaları gerekirken LinkedIn profiliniz, yeni bir pazara açılma yolculuğunuzda marka yüzünüzü göstereceğiniz etkili bir kanal olabilir.

Innogate mentorumuz Melike Ayan’ın, LinkedIn profilinin güncelliğinin önemi hakkındaki tavsiyeleri:

Innogate sizinle!

Globalleşmek, birçok farklı alanda, olabilecek en doğru ve iyi adımı atmayı gerektiren bir süreç. Bireysel olarak, bu süreçte etkin bir şekilde yer almanız ve kendi kişisel gücünüz kullanmanız ise son derece önemli. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak; Türkiye’deki firmaların ihracat geliri elde etmesini sağlayacak online globalleşme programımız ile firmalarımızın uluslararası bağlantılara erişim, yeni pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme fırsatlarını dedike bir ekip kolaylaştırıcılığında 360 derece bir içerik ile sunuyoruz. Siz de globale açılmayı hedefliyorsanız, tecrübeleri ile yol arkadaşlığı edecek, alanında uzman profesyonellerin yer aldığı Online Innogate Programı’ına başvurun!

 

Esinlenilen kaynaklar:

https://www.managementstudyguide.com/linkedin-and-its-importance.htm

https://www.topresume.com/career-advice/why-linkedin-is-important

https://www.resumego.net/blog/5-reasons-have-linkedin-profile/

https://www.mycomputercareer.edu/4-reasons-linkedin-important-professional-success/

Deniz Kaan Akoğlu