Bireysel İmajınız Markanız İçin Neden Önemli? 3 dakikada okunabilir

Bireysel İmajınız Markanız İçin Neden Önemli? 3 dakikada okunabilir

Kalabalık bir iş ortamındasınız. Etrafınızda geliştirdiğiniz ürün, hizmet veya fikirle ilgilenebilecek potansiyel müşteriler ve yatırımcılar var. Sahne sizin. O harika fikri tanıtmanın tam sırası. Peki nasıl? Fikri mi anlatmalısınız yoksa kendinizi mi?

Pazarlama dinamikleri ikincisinden yana. Şöyle düşünün. İsmi tüm dünyada bilinen, müşterilerine güven veren, yıllardır piyasada olan markanın ürününü mü yoksa bu ürünü aynı kalitede, üstelik daha ucuza satan yeni ve adı duyulmamış bir markanın ürününü mü tercih edersiniz? O halde biraz tanınmanın, kalabalıklar tarafından fark edilmenin zamanı geldi. Bunun yolu da tam olarak şundan geçiyor; kendini pazarlamak. Daha kibar tabiriyle kendini markalaştırmak.

İnternet hayatımıza girmeden önce network kurmak için kafe, restoran, kulüp gibi halka açık yerler tercih edilirdi. Şimdiyse önümüzde sınırsız iletişim aracı var. Ve bu dijital ortamda aslında hepimizin kendine ait bir markası var.

En basitinden adınızı Google’da aratın. İlk çıkan sonuçlar büyük ihtimalle LinkedIn, Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarınız. Ve ilk izlenimi edineceğiniz yerler bu araçlar. Dolayısıyla marka imajınızı düzenlemek için önce bu hesapları düzenlemek zorundasınız. O halde neler yapabileceğinize bakalım.

LinkedIn

Şüphesiz günümüzün en etkili online iş kaynaklarından biri. 500 milyon aktif kullanıcıya sahip bir platformdan bahsediyoruz. Milyonlarca insanın arasından sıyrılmak için yapmanız gereken birtakım şeyler var.

İlk olarak eğitim bilgilerinizden hobilerinize kadar tüm alanları doldurduğunuza emin olun. Açıklama ve özet kısımlarında ise tanınmak istediğiniz anahtar kelimelere yer verin. Zira Google aramalarında önce bu kısımlar görünecektir. Sizin aratan biri ilk bakışta hangi alanlarda ne iş/hizmet/ürün sunduğunuzu veya vadettiğinizi öğrenebilsin.

Görünürlüğünüzü artırmanın yolu ise basit: Eski bir YouTube atasözü der ki; beğen, paylaş, yorum yap. Böylece hem kendi LinkedIn ağınız hem de ağınızdaki kişilerin ağı tarafından fark edilebilirsiniz.

Instagram

Moda insanın kendine yakışanı giymesiyse Instagram da insanın kendini pazarlayabilmesinden ibaret. Bunun da sınırsız yolu mevcut.

İş için konuşacak olursak bunun en etkili olanıysa insanlara katma değer sunmak. Hikaye veya kısa videolar yoluyla iş veya kişisel hobileriniz hakkında insanlara bilgi ve deneyimlerinizi aktarabilirsiniz.

Bunu hem ücretsiz hem de kolay ulaşılabilir bir yolla gerçekleştirdiğiniz için kişisel markanızın büyümesi için gerekli olan “çekicilik” faktörünü de sağlamış olacaksınız.

Blog

İster kendi web sitenizi oluşturun ister Facebook, LinkedIn veya Medium gibi platformlarda yazın, bunun SEO için önemli büyük. Kendi kaleminizden çıkan orijinal içerik oluşturarak internette görünürlüğünüzü büyük oranda artırabilirsiniz.

Ne mi yazmalısınız? Sektör hakkında iç görülerinizi de paylaşabilirsiniz, iş arkadaşlarınızın işlerini daha iyi nasıl yapabileceğine dair bilgi de verebilirsiniz. Bunu düzenli bir şekilde yaptıktan sonra keşfedilmemeniz imkansız.

Facebook grupları

Facebook’ta evde bitki yetiştirmekten araç kiralamaya kadar neredeyse her alanda bir topluluk grubu mevcut. İşinizle alakalı bir gruba girip insanlarla fikir alışverişinde bulunarak hem network’ünüzü geliştirebilir hem de yeni iş fırsatlarını keşfedebilirsiniz.