KÜBA, OBAMA VE GİRİŞİMCİLİK 2 dakikada okunabilir

KÜBA, OBAMA VE GİRİŞİMCİLİK 2 dakikada okunabilir

Girişimcilik, Obama’nın Küba’ya tarihi ziyaretinde büyük bir rol oynadı. ABD Başkanı’nın Küba ziyaretinde ekibinde bulunan kişilerden birkaçı Airbnb CEO’su Brian Chesky, Stripe’ın kurucu ortağı Patrick Collision ve mikro-kredi girişimi Kiva’nın yöneticisi Julie Hanna idi. Ekip, Kübalı girişimcilerle buluştu.

Kellogg’un eski CEO’su Kübalı Carlos Gutierrez’e göre girişimcilik Küba ekonomisini canlandırmanın yegâne anahtarı. Kendisi, Obama’nın ziyaretini “ABD’nin doğru yolda olduğu” şeklinde yorumluyor. Girişimciliğin bir insanlık hakkı olduğunu savunan Gutierrez, insan haklarıyla ilgili şaibeli bir geçmişe sahip Küba’da bu konunun ayrı bir öneme sahip olduğunu söylüyor.

İnternet erişiminin bile kısıtlı bir biçimde, yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı komünist ülkede insanların kendi işlerini başlatması için aşması gereken birçok sorun var. Ticari ambargo ve bürokratik engelleri aşmak o kadar da kolay değil. Ortalama aylık ücretin 20 dolar ile 30 dolar arası olduğu bu ülkede girişim sermayesi bulmak da ayrı bir sorun. Ancak Obama’nın verdiği mesaj açık: Kübalıların kendi hayatlarını kontrol edebilmesi girişimciliğe bağlı.

Küba’nın ekonomisini tamamen dünyaya açmasına daha çok var ancak Kübalılar evlerini Airbnb üzerinden turistlere kiralayarak işe başladılar bile. Airbnb,  kısa bir süre içinde Kübalıların hayatına hepimizden daha çok etki etmiş.

Ağızdan ağıza yayılan Airbnb üzerinden Küba’da toplamda 4.000 kişi tarafından kullanılıyor ve Küba ziyaretlerinde Airbnb kullanan 13 bin ziyaretçi her ziyaretlerinde ortalama 250 dolar harcamış. Aylık ortalama maaşın 20-30 dolar civarında olduğu bu ülkede ziyaret başı 250 dolar gerçekten çok büyük bir rakam. Medyanın hükümet tarafından kontrol edilmesi nedeniyle Küba’da reklamların olmadığını da hatırlatalım.

Airbnb’nin Küba gibi kapalı bir ekonomideki başarısı diğer Amerikalı girişimcilerin de ülkeye ilgi duymasına neden oldu. PayPal ve Stripe da Küba’ya açılmak isteyen girişimler arasında. İşin içine para transferi girince aşılması gereken sorunların sayısı da hiperbolik biçimde artıyor. Ancak yine de bu durum Amerikalı girişimcileri yıldırmaz diye tahmin ediliyor.

Sözün özü, bir ABD Başkanı’nın Küba’yı ziyaret etmesi yeterince büyük bir olay. Kapalı bir ekonomiyi girişimcilik üzerinden genişletmek ise tüm dünyanın dikkatini çekiyor.