Markanın Dijitalleşme ve Globalleşme Yolculuğunda Pazarlamanın Önemi 5 dakikada okunabilir

Markanın Dijitalleşme ve Globalleşme Yolculuğunda Pazarlamanın Önemi 5 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’na katılan firmalarımızın, global yolculuklarında hedefe ulaşmak için gösterdikleri çalışmaları konu edindiğimiz #HedefeDoğru serimizden herkese merhaba!

#HedefeDoğru serimiz ile kendi sektöründe önemli başarılar elde etmiş yerli teknoloji firmalarımızın globalleşme süreçlerinde yaşadıkları problemlere bakıyor ve bu problemleri nasıl çözdüklerini inceliyoruz. Serimizin bu haftaki konu başlığı “Markanın Dijitalleşme ve Globalleşme Yolculuğunda Pazarlamanın Önemi”yi Cinema8‘in Kurucu Ortağı ve CEO’su Alişan Erdemli anlatıyor.

Alişan Erdemli, Cinema8‘in Kurucu Ortağı ve CEO’su

Türkiye pazarında sektöründe önde gelen ve güvenilen bir marka olarak hedefimiz globalde de marka bilinirliğimizi artırmaktı. Bu amaçla Cinema8 olarak Inngoate’e katılarak markamızın dijitalleşme ve globalleşme yolculuğunda pazarlama stratejimizi gözden geçirme ve geliştirme imkanı bulduk.

Kendi geliştirdiğimiz ürünümüz Cinema8 ile interaktif video teknolojisi alanında özgün ve öne çıkan bir firmayız. Yurt içinde ve yurt dışında geniş hizmet skalamızla, farklı sektörlerden birçok kurumun ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Referanslarımız ve toplantılarımız sayesinde ürünümüzü tanıyan müşterilerimiz ile çalışmaya başlayarak onlar için çözümler sunduk. Yeterli içeriğe sahip olmadığımız için Cinema8’i müşterilerimize ya da müşterimiz olmak isteyen firmalara toplantılar aracılığı ile anlatıyorduk. Satın alma süreçleri tamamlandıktan sonra ise ekibimiz, müşterilerimize Cinema8 eğitimi ve eğitim sonrası birebir destek vermeye devam ediyordu. Fakat globalleşme sürecinde bunu yapmak imkansız. İhtiyacımız olan şey ürünün kendini iyi bir şekilde anlatması ve müşterilerimizin ihtiyacı olan desteğin büyük bir çoğunluğunu web sitemiz üzerinden sağlamasıydı. Bu aşamalarda önemli olan, markanın pazarlaması ve dijitalleşmesidir. Innogate ile birlikte bu alanda birçok çalışma yaptık. İçerik stratejilerimizi geliştirdik ve müşterilerimizin ihtiyaç duyabileceği her içeriği tüm ayrıntıları ile planlayarak oluşturduk. Artık University8 sayesinde online kurs alınabiliyor, ürünün kullanım dokümanlarına ulaşılabiliyor ve forumlar aracılığı ile iletişime geçilebiliyor. Cinema8 satın almak isteyen firmalar ise detaylı bilgi edinebiliyorlar. Eğer ürününüze güveniyorsanız ve bu adımlar doğru bir şekilde uygulamaya geçerse sürdürülebilir bir globalleşme yolculuğunda sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.

 

Cinema8 çok yönlü bir ürün ve interaktif video bağlamında her sektörün ve her kurumun farklı ihtiyaçları olabiliyor. Nasıl bir interaktif video yapmak istedikleri, hangi özelliklere daha çok ihtiyaç duyulduğu değişkenlik gösteriyor. Bazı potansiyel müşterilerimiz ürünümüzü çok beğenerek kullanışlı bulsa da kendileri için nasıl bir formatın uygun olabileceğini ya da Cinema8’in hangi özelliklerinin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini bilmiyorlardı. Biz de bundan yola çıkarak sektörler için ideal örnek çalışmalar oluşturduk, müşterilerimizin Cinema8 ile imza attıkları başarı öykülerini derledik ve herkesin kolayca erişebileceği şekilde web sitemizde yayınladık.

Her kurumun ihtiyaçlarının farklı olması nedeni ile Cinema8’in video ile ilgili diğer teknolojik çözümlerine ihtiyaç duyulabiliyor. Ürünümüzü standartlaştırdığımız Innogate sürecinde ihtiyaç duyulan lisans paketlerimiz üzerinde yeniden çalıştık ve farklılaştırarak satışa sunduk.

Geri bildirim toplamak marka için oldukça önemlidir. Geliştirdiğimiz içeriklerin yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında birçok fuara katılarak ürünümüzü anlattık ve geri bildirimler topladık. Mailing ve sosyal medya paylaşımları pazarlama konusunda diğer önemli noktalardır. Bunun bilincinde olan bir marka olarak, ürünümüz ile ilgili tüm yenilikleri ve sektördeki gelişmeleri düzenli olarak mailing ve sosyal medya paylaşımları aracılığı ile anlatıyoruz. Böylece, kitlemizi Cinema8 hakkında güncel tutuyoruz. Tüm bunlarla ilgili değinilmesi gereken bir diğer nokta ise pazarlama çalışmalarımız kapsamında ürün içeriklerimizi geliştirirken ve dijitalleştirirken SEO’ya uygun bir yapıda tasarlamamızdır. Bu çalışmalarımız sayesinde organik bir trafik ve büyüme sağladık. Bu başarımızla gurur duyuyoruz.

Tüm bu sürdürülebilir pazarlama ve dijitalleşme çalışmalarınız sonucunda yaklaşık 20 farklı ülkede müşteri edindik. Bu bizim için, Cinema8’in başarı öyküsünün önemli adımlarından birisi. Ancak her zaman olduğu gibi yapmaya devam ettiğimiz ve yapacağımız birçok şey var. Globalleşme uzun bir yolculuk. Bu yolculukta herkese başarılar dileriz.