MONUMENT İKİ GÜNDE KICKSTARTER HEDEFİNİ ÜÇE KATLADI! 2 dakikada okunabilir

MONUMENT İKİ GÜNDE KICKSTARTER HEDEFİNİ ÜÇE KATLADI! 2 dakikada okunabilir

ITU GATE firmalarından Monument Labs, ‘Monument’ adlı ürünü için Kickstarter kampanyasını duyurdu. Monument, yapay zeka teknolojisinden yararlanarak standart USB disk sürücülerini dünyanın her yerinden cep telefonu, tablet ya da bilgisayar üzerinden erişilebilen, bulut teknolojisinin tüm avantajlarından yararlanan, güvenli bir “kişisel bulut” alanına dönüştürmeye yarıyor. Şirket Kickstarter kampanyasından 60 bin dolar kaynağa ulaşıp Monument ürününü üretime koymayı hedefliyordu, mükemmel bir başarı gösterip ilk iki günde hedefini üçe katladı!

Monument’i diğer bulut hizmetlerinden farklı bir noktaya koyan özelliği, içeriği zamana, konuma ve hatta insanlara göre otomatik olarak düzenleyebilen gelişmiş yapay zeka algoritması. Yüz tanıma yazılımı kişileri belirliyor ve istediğiniz zaman istediğiniz şekilde görüntüleyebilmenizi sağlıyor. Koleksiyonlar istendiğinde içeriğine göre bile aratılabiliyor. Örneğin sisteme “yaz”, “kar”, “Ramazan Bayramı” ya da “Mehmet Amca” yazdığınızda bu parametrelere uygun fotoğraf ve videolar saniyeler içinde size sunuluyor.

Monument Labs’in kurucusu ve CEO’su Ercan Erciyes, girişimin altında yatan hedefi “Monument’i yaratmaktaki amacımız dijital hatıraların düzenlenmesi, saklanması ve erişimi ile ilgili tüm sorunları ortadan kaldırmak.” olarak tanımlıyor. “İnsanlar bize geleneksel bulut depolamanın çözdüğü sorunlardan daha fazla endişe yarattığından yakınıp duruyor. Kişisel fotoğraflar ve videoları buluta yüklemek oldukça zor, pahalı ve zahmetli. Ve hatıralarınızın ‘orada bir yerde’ depolanması, içinde barındırıldığı sistemin ele geçirilmesi ya da başka amaçlarla kullanılabilmesi gibi korkular var.” diyerek endişelerin neler olduğuna dair açıklamada bulunuyor.

Monument, kullanıcılara arşivlerinin tam kontrolünü sunuyor. Fotoğraflar ve videolar kameradan çıkarılan SD kartın katılmasıyla ya da cep telefonu kullanılarak Wi-Fi üzerinden kablosuz şekilde senkronize edilebiliyor. Arşivlerin yedeklenmesi için de başka bir USB sürücü/disk takılıp ikinci bir Monument cihazıyla eşlenebiliyor. Yedekler, otomatik olarak şifreleniyor ve senkronize ediliyor.

Kullanıcıları sabit bir depolama alanıyla kısıtlamak yerine Monument standart USB sürücüleri kullanarak kullanıcılara ihtiyaçlarına göre esnek bir depolama seçeneği yaratabilme olanağı sunuyor. iOS ve Android platformlarındaki mobil uygulamalar ise kullanıcıların istedikleri yerden istedikleri zaman cep telefonları ya da tabletleri üzerinden arşivlerine erişebilmelerini, fotoğraf ve video yükleyebilmelerini sağlıyor.

Monument, Kickstarter üzerinde 99 dolarlık özel başlangıç fiyatıyla alıcı bekliyor. Ürünün teslim zamanı ise 2016 Eylül’ü olarak belirlenmiş. Daha fazla bilgi almak ve Kickstarter kampanyasından yararlanmak için getmonument.com/kickstarter adresini ziyaret edebilirsiniz.