Müşteri Tabanınızı Organik Olarak Büyütmenin 5 Yolu 5 dakikada okunabilir

Müşteri Tabanınızı Organik Olarak Büyütmenin 5 Yolu 5 dakikada okunabilir

Online dünya her geçen gün tüketicilere yepyeni etkileşimler yaratma fırsatı sunuyor. İşletmelere düşen görev de mevcut koşullara hızlı bir şekilde uyum sağlamak ve son kullanıcı ile aynı dili konuşmak. Potansiyel müşteri tabanını organik olarak büyütmenin en temel yolu bu. Tabii birçok gerekliliği de yerine getirmek şartıyla. Nereden başlanmalı, hangi kriterlere dikkat edilmeli ya da rakiplerden nasıl ayrışmalı gibi soruların yanıtları içinse “Innogate Online” a göz atabilir, müşteri tabanınızı küresel ölçekte büyütebilirsiniz.

  1. Sadık Müşteriler Edinin

Organik büyümede temel koşut, mevcut müşterilerin değerini bilmek ve onları birer sadık müşteri haline getirmektir. Müşteri tabanıyla iletişime geçmek, nelerden hoşlandıklarını, nelerden hoşlanmadıklarını ya da hangi alanda geliştirmelere ihtiyaç duyulduğunu ilk onlara sormak bu yüzden fazlasıyla önemli. Unutulmamalı ki ürün ya da hizmet deneyiminde işletme dışındaki tek uzman kişi son kullanıcıdır. Onlarla etkileşimi arttıracak düzenlemelere gidebilirsiniz. Örneğin birebir iletişimi aktif bir şekilde devam ettirmek için kapalı grupları kullanabilirsiniz. Örneğin, bir Telegram grubu kurmak, başlangıç için kayda değer bir destek sunabilir.

  1. Influencerlar ile İletişim Kurmayı Deneyin

İşletmeyi hedef kitleye tek taraflı bir şekilde anlatmak çoğu kez yeterli değil. Faaliyet alanının önde gelen isimlerinden destek almak ya da influencerlar gibi geniş kitlelere seslenebilen kimselerle işbirliğine gitmek kısa zamanda potansiyel müşterilerinizi kat be kat arttırabilir. En basit örnek üzerinden gidecek olursak; işletmeniz kripto para konusunda uzmanlaşmışsa, Twitter’da bu alanla ilgilenen kişilerle etkileşime girebilir, hizmetlerinizi denemelerini ve elde ettikleri deneyimleri kendi takipçileriyle paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

 

  1. Müşterilerinizi İşletmeniz Lehine Teşvik Edin

Sosyal ağlarda paylaşılan yorumların, tavsiyelerin ve haberlerin satın alma davranışları üzerindeki etkisi artık inkâr edilemez bir seviyede. Bu yüzden yapmanız gereken, çeşitli tavsiye programları ya da teşviklerle mevcut müşterilerinizi heyecanlandıracak uygulamalar geliştirmek. Böylelikle işletmenize dair pozitif yorumların ya da yeni haberlerin yayılması büyük bir hız kazabilir. Üstelik mevcut müşterilerin işletmeye karşı sadakati artarken, yepyeni bir kullanıcı kitlesine de ulaşabilirsiniz. Bir taşla iki kuş!

  1. Hedef Daima Yeniye Dair Olmalı

Sıra dışı olmaktan korkmayın. Müşteri tabanını genişletirken yaratıcı olmakta fayda var. Zira işletme hakkında pozitif bir algıya sahip olanlar bir yana, bir de sahiden ürünlerden gerçekten fayda sağlayabilecek ayrı bir kitle var. Yeni müşterilerin işletmeye bir şekilde ulaşacağını varsaymak yerine onların peşine düşmek gerek, özellikle de farklı kanallar üzerinden. Onları bulmak için olabildiğince sıra dışı yollara başvurmaktan çekinilmemeli.

  1. Eğitimci Rolünü Siz Üstlenin

Bugün biliyoruz ki işletmelerin faaliyet kolları kimi zaman son kullanıcı tarafından yeterince bilinmiyor ve hatta çekinilen bir konu halini alabiliyor. Esas olansa potansiyel müşterilerle iletişimi her zaman sıkı tutmak. Oluşabilecek yanlış algıyı ilk safhada düzeltmek, eksik bilgilendirmeden doğan çekingenlikleri doğru paylaşımlarla telafi etmek bu yolla mümkün. Bir başka deyişle gerekirse eğitimci rolünü üstlenmekten korkmayın.

Bonus: Bir Bilene Danışın!

Son kullanıcı tarafında geniş bir kitle oluşturmak her zaman büyük maliyetler ve reklamlar gerektiren bir pazarlama süreci gerektirmiyor. Çoğu zaman mütevazi de olsa bir yerden başlamak yeterli. Tabii bir bilene danışmanın önemini unutmamak kaydıyla!

 

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak; Türkiye’deki firmaların ihracat geliri elde etmesini sağlayacak online globalleşme programımız ile firmalarımızın uluslararası bağlantılara erişim, yeni pazarlara açılma, iş modeli ve stratejisi geliştirme fırsatlarını dedike bir ekip ve 360 derece bir içerik ile sunuyoruz. Innogate Online ve Innogate Online Connect ile 2 aşamada globalleşme süreçlerine entegrasyonu sağladığımız firmalarımız için en önemli katkımızın ihracatta sınırları kaldırmak olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle Innogate Online ile yeni bir pazara açılma aşamasında strateji belirleme ve hazırlık sürecinize destek oluyor; Innogate Online Connect ile globale açılmaya hazır olan firmanıza potansiyel müşteri ve partnerlere ulaşmanın anahtarını sunuyoruz.

Siz de, Türkiye’deki iş süreçlerinizle eş zamanlı olarak, dilediğiniz yerden katılabileceğiniz online globalleşme programı ile kıtalar arası mesafeleri kısaltın! İşinizi ölçeklendirerek dijital dönüşüme ayak uydurun, globale açılın ve dünyayı keşfedin. Türkiye pazarında yakaladığınız başarınızı gelin birlikte global pazara taşıyalım.

Program hakkında bilgi almak ve başvuruda bulunmak için linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.entrepreneur.com/article/349081