Neden IoT Pazarına Yatırım Yapmalısınız? 3 dakikada okunabilir

Neden IoT Pazarına Yatırım Yapmalısınız? 3 dakikada okunabilir

Dünyaca ünlü global şirketlerdeki IT uzmanlarıyla yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre 2018’de en çok yatırım yapılan alan yapay zeka ve nesnelerin interneti! Ankete katılan 500 BT uzmanının yüzde 38’i IoT, yüzde 10’u ise blockchain ile ortaya çıkan teknoloji projeleriyle ilgilendiğini dile getiriyor.

IoT bağlı cihazlar genellikle makine öğrenimi modellerini eğitmek için veri üretir. Ki bu veri ciddi boyuttadır. Ankete katılan şirketlerin iş akışının büyük bölümünü yapay zekadan ziyade IoT oluşturuyor. Bunun nedeni IoT’nin makine öğrenmesinin temelini oluşturmak için ön şart olması. Daha önceden oluşturulan uyarlanabilir makine öğrenme modellerini yeni bulut sistemleri içinde geliştirmek tüm programları derinden sarsıyor.

Vanson Bourne tarafından yapılan bir çalışmaya göre işletmeler, öncelikli olarak müşteri deneyimlerini geliştirmek ve ürün gelişimi yoluyla gelir elde etmek için yapay zekaya yatırım yapıyor.

Yapay Zeka Yatırımlarındaki Engelleri Aşmak

Bir işletmenin yapay zekaya yatırım yaparken “Makine öğrenme modelini uygulayabilir miyiz?” yerine “İşletmemize değer katan bir makine öğrenme modeli uygulayabilir miyiz? “diye sorması gerekiyor. Bu soruya doğru cevap verilememesi boşa harcanan zaman ve para kaybına yol açabilir.

Yapay zeka yeni teknoloji yatırımlarına öncülük etmesine karşın kurumsal uygulamalar için hala pek çok tuzak barındırıyor. Şirketler bu tuzaklara düşmemek için yapay zeka projelerini departmanlara yaymak yerine yapay zekanın gelişime öncülük etmelidir.

Bir yapay zeka projesi geliştirmek için makine öğrenimi deneyimine sahip mühendisler gerekse de PaaS sağlayıcıları, yapay zeka geliştirmeyi mühendisler için daha kolay hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Veri alımı ve eğitim verilerinin biriktirilmesinin ne kadar zor olduğunu bir düşünün.

Buluttaki büyük verilerin IoT cihazları desteği ile birlikte çalışabilirliği artırıyor. Böylece veri toplama ve diğer işler daha kolay hale geliyor.

Yeni teknolojiye yapılan yatırımlar zaman, test ve yineleme gerektirir.  Sık sık bulanık sularda dolaşır ve aynı zamanda da pazardaki yeni tekliflere uyum sağlamaya çalışırlar.

Yapay zeka ve IoT’yi desteklemek için yeni makine öğrenimi kütüphaneleri ve hizmetleri ortaya çıktıkça, işletmelerin proje hedefleri ve dağıtım için net bir plan yapmaları gerekir.

Gelişmekte olan teknolojiyi çevreleyen haberlerin çılgınca telaşı, şirketleri en iyi olma konusunda birbirleriyle yarıştırıyor. Şirketlerin birbirleriyle yarışmak yerine güvenlik ve gizlilik için uygulamalarını en iyi şekilde geliştirmeleri gerekiyor. Çünkü gelişen teknolojide ilk ürünü vermek için acele etmek temel güvenlik testlerinin kolayca gözden kaçmasına neden olabilir.

Geleceğin Teknolojisi Blockchain Olabilir

Blockchain teknoloji medyasında büyük bir ilgi çekmesine rağmen, kurumsal yatırımlarda IoT ve yapay zekanın gerisinde kaldı. Blockchain’in yakın gelecekte kurumsal kullanım için umut vadettiği kesin ancak şu an yatırım alması için uzun bir yol kat etmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Daha fazla işletmenin blockchain teknolojisinin pratik uygulamalarının başarı öyküsünü paylaşmasıyla blockchain de tıpkı IoT ve yapay zeka gibi güç kazanacaktır.

Tüm bunların yanında işletmelerin yeni teknoloji yatırımı yaparken bunların proje kapsamına girdiğinden emin olması gerekir.

Yeni bir teknolojiye yatırım yapmadan önce mutlaka iş gereksinimlerini ve mevcut destekleyici teknolojiyi sürekli olarak yeniden gözden geçirin. Bunu yapmak üretime için gerekli olan süreyi kısaltır ve yolda önemli ölçüde zaman kaybedilmesini önler.

 

Innogate olarak globalde başarılı olmanızı istiyor ve her alanda ihtiyacınız olan desteği sunmak istiyoruz.  Innogate programına katılmak veya daha detaylı bilgi almak için tıklayın.