NETWORKİNG YAPARKEN KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ İNSAN TİPLERİ 4 dakikada okunabilir

NETWORKİNG YAPARKEN KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ İNSAN TİPLERİ 4 dakikada okunabilir

İnsanlarla dolu bir odada “Bu gruptan kimler, işime nasıl bir katkıda bulunur?” sorusunu daha önce kendinize sorduğunuza eminiz. Özellikle de şirketinizi uluslararası arenaya taşırken. Girişimciler için networking ve edinilen bağlantıları işe yansıtmak oldukça önemlidir. Gördüğünüz insan tiplerini doğru değerlendirmek ise bunu çok daha faydalı ve etkin bir biçimde yapmanıza olanak sunar.

Böyle durumlarda networking imkanlarını doğru değerlendiremediğinizde, fırsatı kaçırırsınız. Yeni partnerler edinebileceğiniz bir oda dolusu insan arasından işinize katkısı olacak hiç kimseyi bulamamak çoğu girişimci için hayal kırıklığıdır. Aslında networking, avcılıktan daha çok çiftçiliğe benzer. Profesyonel bir ilişki kurmak istediğiniz herkesi iyi tanımanız gerekir.

Diğer insanların iletişim tarzlarını doğru tanımlamak ve doğru tepkiler vermek, aynı zamanda bu insanları kendinizden uzaklaştırmayacak, aksine ilgilerini çekecek bir davranış tarzı belirlemek ise elbette kolay değil.

İnsanların networking ortamındaki davranış tarzlarını incelediğimizde dört farklı davranış tarzı olduğunu görürüz. Networking partnerlerinizi tanıdığınızda farklı davranış tarzlarına sahip bu insanlarla nasıl faydalı bir ilişki kurabileceğinizi daha iyi anlayabileceksiniz.

Azimliler

Tanım: Tez canlı, girişken insanlar.

Bu tarz insanlar fazlasıyla sonuç odaklı, hızlı ve sabırsızdır. Her şey hemen olsun isterler. Networking etkinliklerine katılma sebepleri, yeni iş yaratmak ve etkinlikteki en başarılı insanlarla tanışmaktır. Azimliler, çıkarlarına odaklanır ve kuralları bükmekten kaçınmazlar. İzin istemektense özür dilemenin daha kolay olduğunu düşünürler. Kendi işlerine fazla odaklandıklarından kendi halinde insanlar olduklarını düşünebilirsiniz. Fazla azimli olduklarından güzel şeylere vakit ayıramayabilirler.

Reklamcılar

Tanım: Birini daha popülerleştirmek ya da bir şeyin kullanımını/satışını arttırmaya gönül vermiş, aktif destekleyiciler.

Reklamcılar fazlasıyla pozitif, arkadaş canlısı, “mutlu ve umutlu” insanlardır. Hareket halinde olmayı ve aynı anda birçok şey yapmayı severler. Meydan okumalardan kaçarlar ve yaptıkları her şeyde eğlence ararlar. Networking etkinliklerine katılma sebepleri yeni insanlarla tanışmak, arkadaşlarıyla konuşmak ve diğer insanların onun etkinliğe katıldığını bildiğinden emin olmaktır.

Reklamcılar müşterileriyle yemek esnasında “geyik yaparak” iş konuşmayı, ofiste iş tekliflerini konuşmaya yeğlerler. Fikir insanlarıdırlar, diğerlerinin kendi vizyonları hakkında heyecanlanmasını sağlarlar. Risk alırlar, bir görüşmeden önce “ödevlerini yapmazlar”, karşılarındaki kişiler hakkında bilgi toplamazlar ve çoğu kararları içgüdülerine bağlıdır.

Besleyiciler

Tanım: Birine veya bir şeye hassasça destek veren ve koruyan, özellikle de bir şeyin büyümesine ya da gelişmesine destek veren kişiler.

Besleyiciler çok sabırlı, kibar, önemseyen ve yardımsever insanlardır. Çok iyi dinleyicidirler ve azimliler ya da reklamcılara göre hayatı daha yavaş bir tempoda yaşarlar. Acele etmeyi sevmezler, insanlarla kaliteli zaman geçirmeyi severler. Networking etkinliklerine katılma sebepleri tanıdıkları insanlarla daha iyi bağlantı kurmak, ayakları yere basan birkaç insanla tanışmak ve ilişkilerini derinleştirmektir.

Besleyiciler sakin göründüklerinden onlara yaklaşmak oldukça kolaydır. Karşılıklı olarak destek ve güven sunan insanlardan oluşan bir ağa sahiptirler. Bir besleyici, çok iyi bir takım oyuncusudur. Risk almayı sevmezler ve pek hoş olmayan bir durumu değiştirmek riskli olduğu için her şeyin olduğu gibi kalmasını yeğlerler.

İnceleyici

Tanım: Bir insanı, mekanı ya da detayları inceleyen, kişilerin bilgilerini ve yeteneklerini sorular sorarak test eden kişiler.

İnceleyiciler oldukça titiz, etkili ve görev odaklı kişilerdir. Bilgi aramayı ve yapılacaklar listesindekileri yapmayı çok severler. İnceleyiciler bilgiye çok ihtiyaç duyduklarından azimliler ve reklamcılardan çok daha yavaş karar alırlar. Mükemmelliyetçi eğilimlere sahiptirler. Birçok konuda bilgiye sahip olduklarından çok iyi bir konuşma arkadaşıdırlar. Networking etkinliklerini işlerini pazarlamak için katılırlar ve hedeflerini tamamladıklarında bir an önce etkinlikten ayrılırlar.

İnceleyiciler her zaman duygularını kontrol altında tutarlar. Reklamcılar ile pek anlaşamayabilirler (çünkü reklamcılar çok daha duygusal ve hareketli insanlardır). Durumları incelerken çok daha ciddi ve kompleks yaklaşımlarda bulunurlar. Zekaları ve doğal iletişim yetenekleri onlara kendilerine has bir espri anlayışı bahşeder.

Elbette katıldığınız networking etkinliklerinde gördüğünüz insanların hepsi bu kategorilerden birine dahil olacak diye bir kural yok, ancak yine de bu dört farklı davranış tarzını anlayıp doğru yorumlayabilirseniz işiniz çok daha kolaylaşacak ve networking etkinliklerinden daha efektif sonuçlarla ayrılacaksınız. Tanıştığınız insanların tarzını anlayıp onların dilinden konuşursanız, istediğiniz sonuçlara çok daha az enerji harcayarak varmanız mümkün. Her şey karşınızdaki insanı doğru anlamakla başlar.

Uluslararası girişimcilik oldukça meşakkatlidir. Öğreneceğiniz her taktik, sizin bu mecrada daha rahat hareket edebilmenizi sağlar.