NEW YORK’TA YENİ BAĞLANTILARLA DOLU İLK HAFTA GERİDE KALDI 4 dakikada okunabilir

NEW YORK’TA YENİ BAĞLANTILARLA DOLU İLK HAFTA GERİDE KALDI 4 dakikada okunabilir

Teknoloji şehri San Francisco’da yaşadıkları iki haftanın ardından New York’a geçen firmalar bağlantılarla dolu bir haftayı daha geride bıraktı. GmPly, WalkOVR, Roksit, Fineksus, EonScope, Datapare ve Grus’un 23 Nisan haftasına gelin yakından bakalım:

New York Ticaret Ataşesi Özgür Çelikel’in katılımı ile 23 Nisan’da ABD ticari atmosferi ve olası iş birliklerinin aktarıldığı bir oturum gerçekleşti. Firmalar, Çelikel’e iş tanımı / modelleri hakkında bilgi vererek, satış için ihtiyaç duydukları kanallar ve kişiler ile ilgili ihtiyaçlarını belirttiler. Amaç her zaman olduğu gibi olası bağlantılara ulaşmak. 😊

Çelikel’in ABD pazarının alım gücünün yüksek ve canlı bir ekonomiye sahip olduğunu, firmaların doğru bir şekilde pazara girmesi koşuluyla uzun soluklu olabileceklerini belirtmesi, firmaların doğru zamanda doğru yerde olduklarını gösterdi.

İkinci gün New York’ta ilk Roundtable öncesi sabah toplantısında buluşan firmalar bilgi alışverişinde bulundu. Sonrasında ise WeWork Penn Station lokasyonunda gerçekleşen roundtable toplantısı başladı. Videoya geçmeden önce Roundtable Mentorlarımıza değinelim:

  • 15 yıldır ABD girişimcilik ekosisteminde yer alan Rajiv Bala Subramanian, Fortune 1000 firmalarından biri olan Concentra Analytics’te satış alanında genel müdür yardımcılığı görevini üstlenmekte ve insan kaynakları ve tedarik zinciri yönetimi üzerine odaklanan ve McKinsey gibi önemli kurumsal firmalara iş yapan bir girişimde üst düzey yöneticilik yapmaktadır. Innogate firmalarına özellikle ABD pazarında büyümeye yönelik mentorluk yapan Subramanian, satış alanında sürdürülebilir büyüme üzerine önemli bilgiler paylaştı.
  • LawTrades kurucu ortaklarından Ashish Walia, start-up, KOBİ (SME) kategorisinde yerli ve yabancı yedi binin üzerinde müşteriye hizmet veren bir girişime sahip olup, firmalarla erken aşamadaki şirketlerin büyümesine ilişkin önemli tüyolar paylaştı.
  • Founder Instute’de üç buçuk yıldır Direktörlük görevini üstlenen Kevin Siskar, portföyündeki 100 üzerinde erken aşama teknoloji firmasına yardımcı olmak için seri A, B yatırımlarının alınması ve yönetimi üzerine danışmanlık veriyor. Ayrıca tüketici pazarı alanında firmalara yardımcı olan Siskar, uluslararası hızlandırma programları yöneticiliğinde deneyimlerinden yola çıkarak firmalara bilgilerini aktardı.
  • Yenilenebilir satış ve iş geliştirme süreçleri üzerinde inovatif yöntemler geliştiren Haithem Elembaby, global pazara yeni girişte doğru kişilere ulaşmanın pahalı ve uzun zaman aldığını, sürecin kısaltılmasına yönelik Innogate firmalarına kişi bağlantıları yönlendirmeleri yaparak örneklendirdi.
  • CloserIQ firmasında kıdemli yönetici olarak yer alan Jason Lalk, 300 üzerinde startup’a teknoloji destekli işe alım süreçlerinde destek oluyor. Lalk, ABD pazarına girişte destekleyen bütüncül bir destek mekanizması üzerine Innogate firmaları ile deneyimlerini paylaştı.

Data toplama, yazılım mimarisi, SaaS ve kurumsal satış / iş geliştirme üzerine uzun yıllar ABD’deki önde gelen kurumsal firmalarda deneyime sahip Gökhan Topalhan, firmalara “How Does an Enterprise Oversee 3rd Parties” konusunda seminer verdi.

 Topalhan seminerde: “Müşterinizi iyi tanımalı, endüstriyi ve özel isterleri çok iyi bilmelisiniz. Endüstriyi bilmelisiniz ki, o endüstri dinamiklerine göre inovatif çözüm oluşturmanız gerektiğinde hazırlıklı olasınız. Müşterilerinizle uzun dönemli bir anlaşma yapmanız lazım, yoksa zarara uğrarsınız. Çok niş bir iş-ürün yaparsanız size kapılar açılır. Bu kadar katı bir sistemde kurumsal firmalara ürününüzü almaya ikna etme sürecinde Gartner, Forrester, IDC gibi potansiyelinizi destekleyen dokümanlarda yer almanız, firmaları etkilemekte ve karar süreçlerine yardımcı olmaktadır.”

Daha New York’un ilk haftasında satışını duyuran GmPly’in e-learning platformu, Sarar Amerika mağazalarında çalışanlar tarafından kullanılacak.

New York’un ikinci roundtable oturumunda ise Ramaden Ameen, Harlan Milkove, Morgan Cooper, Jefferson Stewart, John Lynn, Evren Ay, David Khandrius, Gianluca Galletto ve Çiğdem Binal katılım gösterdi. Mentorlar yetkinlik alanları, özgeçmişleri ve Innogate firmalarına hangi yönlerde katkı sağlayabileceklerini belirttikten sonra, firmalar da kendilerini/firmalarını anlattıkları kısa pitch sunumlarını gerçekleştirerek, mentor-firma eşleştirmeleri yapıldı, birebir toplantılar gerçekleşti.

Haftanın son gününde ise, ABD Ticaret Hukuku, işleyiş teamülleri, firma kurma, göçmenlik vb. konularda danışmanlık yapan Barst Mukamal & Kleiner LLP partnerlerinden Clem Turner ve Emre Özgü, firmaların sorularına yanıt verdi.