Niş Pazarınızı Bulmak İçin Atmanız Gereken 5 Adım 5 dakikada okunabilir

Niş Pazarınızı Bulmak İçin Atmanız Gereken 5 Adım 5 dakikada okunabilir

İş alanınızı seçerken kuşkusuz gerekli özeni göstermek istersiniz. Ancak inanın oturup iyi bir alan seçmeyi beklemek yerine ayağa kalkıp harekete geçmek her zaman daha iyidir. Böylelikle fikirleri test edebilir, piyasaya daha erken girebilir başarı veya başarısızlıklarınızdan ders çıkarabilirsiniz. Hem bu şekilde seçtiğiniz ilk alan ile yaramazsa yeni fikirler üreterek yola devam edebilirsiniz.

O halde ilk olarak niş pazarlamanın ne olduğuyla başlayalım.

Niş pazarlama, şirketinizi diğer rakiplerin bir adım önüne geçirmek için son derece spesifik bir ürün veya hizmet konusunda uzmanlaşmanın bir yoludur. Niş pazarlama, herhangi bir ihtiyacı değil de özel bir ihtiyacı karşıladığınız için daha fazla müşteri sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Üstelik belirli bir konuda uzmanlaştığınızda bu uzmanlığınızı, rakiplerinden ayrılmak ve yeteneklerinizi benzersiz bir şekilde sergilemek için de kullanabilirsiniz.

Her işletme temelde benzersizdir. Bu nedenle de niş pazarınızı nasıl bulabileceğiniz konusunda kesin doğrular var diyemeyiz. Ancak günümüz iş dünyasında niş pazarlamanın ne kadar faydalı olduğu da ortada. Innogate olarak iş alanınıza karar vermenizi kolaylaştırmak ve niş alanınızı bulmanızı sağlamak için kural niteliğinde kabul edebileceğiniz 5 adımı bir araya getirdik.

1.      İlgi alanlarınızı ve tutkunuzu tanımlayın

Bu zaten yapmış olduğunuz bir şey olabilir. Ancak, eğer yapmadıysanız, hemen 10 ilgi alanınızı ve yapmaktan zevk aldığınız konuların bir listesini yapın. Bir şirket kurmak sizin de bildiğiniz gibi çok kolay değil. Bir noktada hayatınızın tümünü test ettiğinizi düşünün. Önem vermediğiniz ya da ilginizi çekmeyen bir alanda çalışıyorsanız bu motivasyonunuzu büyük ölçüde kötü etkileyecektir.

Ancak bu elbette mükemmel bir uyum yakalamanız anlamına da gelmiyor. İşinizin sadece belli yönleri konusunda tutkunuz varsa bununla yola devam edebilirsiniz. İlgi alanlarınızı veya zevk aldığınız konuları belirlemeniz için şu sorular size yardımcı olabilir:

  • Boş zamanlarınızı nasıl geçirmek istersiniz?
  • Hangi dergilere abone oluyorsunuz? En çok hangi konuları öğrenmek istersiniz?
  • Hangi kulüplere ya da kuruluşlara üyesiniz?

Bu sorular size ilk okuduğunuzda çok basit ve anlamsız gibi gelebilir. Ancak yukarı da belirttiğimiz gibi hedefiniz herkesin karşılayabildiği sıradan ihtiyaçları karşılamak değil. Spesifik olmak!

2.      Çözebileceğiniz sorunları tanımlayın

İlgi alanlarınız ve yapmaktan zevk aldığınız konuları içeren 10 maddelik listeniz hazır. O halde şimdi listeyi daraltmaya başlayabilirsiniz.

Kârlı bir iş yaratmak için önce hedef müşterilerinizin yaşadığı sorunları tespit etmeniz, ardından da bunları gerçekten çözüp çözemeyeceğinizi belirlemeniz gerekir.

Bunun için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Hedef pazarınızla birebir görüşmeler ve beyin fırtınası oturumları yapın. Sorunların odak noktasını belirlemenize yardımcı olacak soruları soran bir çerçeve oluşturduğunuza emin olun.
  • Quora’da arama yapın veya nişinizle ilgili forumları bulun, ardından gerçekleşen tartışmalara göz atın. İnsanlar burada ne tarz sorular soruyor, sorunları neler bunları derleyin.
  • Google Arama Trendleri ve Google AdWords ‘anahtar kelime planlayıcıdaki farklı anahtar kelime kombinasyonlarını keşfedin. Bu, sorunlarla ilgili popüler arama terimlerini ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

3.      Rakiplerinizi Tanıyın

Rekabetin varlığı kötü bir şey değildir. Aslında size karlı bir niş bulduğunuzu gösterebilir. Ancak bu noktada yapmanız gereken bir şey var: rakip sitelerin kapsamlı bir analizini yapmak!

Yeni bir e-tablo oluşturun ve bulabileceğiniz tüm rakip siteleri kaydetmeye başlayın.

Ardından kalabalığın içinde öne çıkmanın bir fırsatının olup olmadığını bulun. Hala anahtar kelimeleriniz için sırada mısınız? Kendinizi ayırt etmenin ve benzersiz bir teklif oluşturmanın bir yolu var mı? Belirlediğiniz iş alanı üzerinde daha önce de hizmet veren başka siteler olsa bile başarılı olabilirsiniz.

4.      Nişinizin karlılığını belirleyin

Artık hangi iş alanı üzerinde çalışacağınıza dair iyi bir fikriniz var. Bu noktada nişinizde ne kadar para kazanabileceğinize dair bir fikriniz olması da önemlidir.

Bu yüzden kategorilerinizdeki en popüler ürünlere göz atın. Herhangi bir teklif bulamazsanız, unutmayın ki bu iyiye işaret değildir. Bu hiç kimsenin nişten para kazanamadığı anlamına gelebilir.

Eğer aramanızda iyi bir ürün yelpazesi ortaya çıkarsa şanslısınız demektir. Kendi ürünlerinizi rekabetçi bir şekilde fiyatlandırabilmeniz için fiyat puanlarını not edin.

Ayrıca işinize kendi ürün tekliflerinizle başlamak zorunda kalmayacağınızı da unutmayın. Benzersiz çözümünüz üzerinde çalışırken komisyon oluşturmaya başlamak için ürün içerik oluşturucuları, reklamverenler ve site sahipleriyle niş için ortaklık kurabilirsiniz.

5.      Fikrinizi sınayın

Artık bir niş seçmek için gereken tüm bilgilere sahipsiniz. Şimdi yapmanız gereken şey fikrinizi sınamak. Bunu yapmanın kolay bir yolu, geliştirmekte olduğunuz ürünün satış öncesi için bir web sitesi açılış sayfası oluşturmaktır. Ardından ücretli reklamlarla bu sayfaya trafik çekebilirsiniz.

Ön satış yapmasanız bile bu geçerli bir niş içinde olmadığınız anlamına gelmez. Yönteminiz doğru olmayabilir ya da henüz doğru teklifi bulamamış olabilirsiniz.

A / B ayrık testinden yararlanarak, dönüşümleri optimize edebilir ve hedef pazarınızı harekete geçirecek bir şey olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Son olarak,

Eğer nişin devamlı ve sürdürülebilir olduğuna kanaat getirdikten sonra tam teşekküllü bir web sitesi geliştirmeye başlayın. Bir blog oluşturun. Blog oluşturmak gelirinizi artırmak ve ölçeklendirmek için sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır.