ORGANİK YÖNTEMLERLE PAZAR ARAŞTIRMASI YAPMANIN 7 YOLU 6 dakikada okunabilir

ORGANİK YÖNTEMLERLE PAZAR ARAŞTIRMASI YAPMANIN 7 YOLU 6 dakikada okunabilir

Günümüz pazarlama dünyasında en değerli sermaye: Veri! Pazar hangi yöne doğru eviriliyor, tüketicilerin satın alma davranışları nasıl değişiyor, işletmeler için hangi kriterler önem kazanıyor… Firmaların söz konusu yeni normallere ayak uydurabilmesinin yolu ise veri odaklı çevrimiçi pazar araştırmalarıyla müşteri içgörülerinden yararlanmaktan geçiyor. Peki, organik yöntemlerle etkin bir pazar araştırması nasıl yapılır? Sizler için 7 farklı yolu bu yazımızda derledik.

  1. Analiz ve veri madenciliği araçları

Müşteri satın alma deneyiminin derinden anlaşılabilmesi adına veri madenciliği araçları ve analiz platformlarının önemi büyük. Bu tip uygulamalarla müşterilerin web sitesinde ne kadar zaman harcadıklarından, açtıkları e-postaların sayısına kadar birçok dataya ulaşmak mümkün hale geliyor. Haliyle sağlıklı bir müşteri içgörüsü edinmek de hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor. Tabii ki söz konusu uygulamalardan yararlanırken temel kriterleri gözetmek şartıyla. Kullanıcıların tıklama, indirme veya satın alma miktarı, dönüş oranları ve dönüşüm başına maliyet, kullanıcı başına günlük ve ortalama gelir, alışveriş yapanların satın alma sıklığı, müşterilerin harcama ortalaması, web sitesine trafik yönlendiren internet kaynakları, ziyaret başına müşteri etkileşimi sayısı, tekrarlanan ziyaretler ile hemen çıkma oranı ve daha nicesi… Bununla birlikte tüm bu verilerin anlamlı bir bütüne çevrilmesine hizmet eden analiz platformları da rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmelerin olmazsa olmazlarından. Veri analizi ve analitik değerlendirmeler için ücretsiz uygulamalar bulunduğu gibi uygun fiyatlı birçok alternatif olduğunu da belirtmek gerek.

 

  1. Değerlendirmeler ve anketler

İşletme faaliyetlerine yönelik kritik öngörüler edinme noktasında çeşitli değerlendirme ve anket çalışmalarına ağırlık vermek oldukça önemli. En az maliyetle önemli yanıtlar elde etmek için birçok işletme verilen bir hizmetin ardından açılan pencerelerde soru sormak, müşteri memnuniyetine yönelik kısa anket çalışmaları oluşturmak ya da kişiye özel e-postalar yönlendirmek gibi yollara başvuruyor. Hemen her fırsatta daha fazla geri bildirim talebiyle yüz yüze gelen müşterileri teşvik etmek ise sanıldığı kadar kolay değil. Katılım oranını artırmak adına promosyon ya da indirim gibi çeşitli ödüllendirme sistemleri geliştirmekte fayda var.

  1. Online odak grupları ve paneller

Bugün çeşitli online kamuoyu ve araştırma sağlayıcıları, işletmelere hedef kitle üyelerinin yer aldığı odak grupları oluşturma ve geri bildirim alma konusunda destek sağlayabiliyor. Cüzi bir ücretlendirme karşılığında kolayca bir araya getirilen online odak grup katılımcılarıyla birlikte çevrimiçi anketler, mobil sohbetler, sosyal ağlar, görüntülü görüşmeler ve diğer dijital kaynaklar aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde geri bildirim alınabiliyor. Daha sonrasında ise toplanan bulgular, katılımcıların yorum ve önerilerinin de yer aldığı ayrıntılı bir grafikte bir araya getiriliyor. İşletmelerin söz konusu verilerle birlikte iş ve pazarlama stratejilerini şekillendirmesi de hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor.

  1. Erken ürün test etme programları

Müşterilerin işletmelerce sunulan yeni ürün ve hizmeti ilk deneyimleyen kişi olmaktan memnuniyet duyduğu bilinen bir gerçek. Dahası bu aşamada ürünlerin daha iyi hale getirilmesi için yardımcı olabilecek öneriler de sunabiliyorlar. Tam da bu nedenle potansiyel müşterilere ürün ya da hizmetlerin ilk halini ücretsiz olarak sunmak; müşteri ve ürün arasındaki ilişkiyi ilk elden gözetmek ve geliştirilmesi gereken noktaları fark etmek için bulunmaz bir fırsat. Ürünleri erkenden test edenler, uygun maliyetli pazar araştırma programlarına katılma fırsatıyla kendilerini ödüllendirmekle kalmayacak, aynı zamanda işletmenin pazarda büyük kazançlara dönüştürebileceği ayrıntılı bilgi ve içgörüler edinme şansını da takdir edeceklerdir.

 

  1. Online hedef kitle araştırmaları

İşletmelerin zaman zaman avukat, yerel perakende mağazası gibi belirli bir hedef kitlenin fikirlerine ihtiyaç duydukları zamanlar olabilir. Böylesi durumlar için de çok sayıda online hizmet sağlayıcısı hedeflenen müşteri kitlesiyle bağlantı kurmada ve onlara has sorular yönetilmesi konusunda destek sağlayabiliyor. Hatta gelir düzeyi, coğrafi bölge ya da eğitim seviyesi gibi birçok değişkenle de söz konusu araştırmalar özelleştirilebiliyor. Bu tip filtrelendirmelerin ve katılımcı sayısının fiyatı artırdığı bilinse de her halükârda geleneksel pazar araştırmalarından çok daha hesaplı olacağı açık. Toplanan verilerin çeşitli uygulamalar vasıtasıyla anlamlandırılması ve otomatik olarak analiz edilmesi de cabası.

  1. Kitle kaynak kullanımı ve müşteri tanıma

Her geçen gün çok daha fazla işletme markaları etrafında online topluluklar ve forumlar oluşturmak için çaba harcıyor. Sosyal medya ya da web sitesi üzerinden çeşitli sorular sormak, logo ya da ambalaj gibi konularda anketler oluşturmak veya doğrudan öneri toplamak bu yoldaki adımlardan sadece bazıları. Ücretsiz blog oluşturma, mesaj panoları ve topluluk yönetimi araçları geliştirme gibi araçlar da işletme ve müşteri arasındaki iletişim sürekli bir hale getiriliyor. Bu tip çalışmalar, işletmenin müşteri sadakati oluşturmasına yardımcı olmakla kalmıyor, yeni iş fikirlerinin yansıtılması için sanal bir ses panosu oluşturmasına da destek oluyor.

  1. Sektör liderleriyle bağlantı

İster tanınmış bir yazar ister sektörün önde gelen yetkilileri olsun, en iyi uzmanlar genellikle tanıtım karşılığında fikirlerini ve öngörülerini paylaşma konusuna isteklidir. Firmaya düşense sadece uygun bir maliyet çerçevesinde hangi yöntemlerle içgörü elde edebileceklerinin yolunu bulmak. Kurumsal bloglar, online video serileri ya da özel yayınlar ilk akla gelen örnekler! Bu tip seçeneklerle birlikte sektörün en iyi beyinlerine ulaşmak ve onlardan bilgi almak mümkün olabilir. Ek bir avantaj olarak, bu tip röportaj ve toplantılar, genellikle daha geniş kitleleri de çekebilir ve işletme açısından ekstra bir tanıtım fırsatı sağlayabilir.

Kaynak:  https://www.americanexpress.com/en-us/business/trends-and-insights/articles/7-affordable-ways-to-conduct-market-research-online/