Otomotiv Ve Mobilite Firmaları San Francisco’da İhracat Atağında 11 dakikada okunabilir

Otomotiv Ve Mobilite Firmaları San Francisco’da İhracat Atağında 11 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı 10. Dönemini Otomotiv ve Mobilite dikeyinde gerçekleştiriyor. Türkiye dönemini başarıyla tamamlayan Alcomet, Altınay, Çelik Halat, Ditaş, Eteration, Ortakçı Cam, Ottoo ve Thread in Motion ABD sürecine devam ediyor. Gelin hep beraber firmaların San Francisco’da geçirdiği bir haftaya detaylı bakalım. 😊

10 Haziran “Ürün geliştirme aşamalarında ilerledikçe yapılacak değişikliklerin mali yükü de artar.”

Programın ilk günü San Francisco Galvanize’daki ofisimizde Sabah Toplantısı ile başladı. Firmalarımız sabah toplantısı mentorluğunu Zafer Şahinoğlu (Vice President, Business Innovation of Mitsubishi Electric US, Inc.) üstlendi.

Zafer Şahinoğlu, Morning Briefing Toplantısından

İlk gün Sabah Toplantısında “Marshmallow Challenge” olarak adlandırılan ve inovatif düşünmeye sevk eden bir oyun ile grup iletişimini güçlendirmenin hedeflendiği oturumda, inovatif ürün geliştirme yöntemleri ve yolculuğu hakkında bilgilendirme yapıldı. Şahinoğlu sürecin tasarlama (Design) ile başladığını ve bu süreçte edinilen öğrenimlerin tekrarlanması ya da pivot edilmesinin düşük maliyetli olduğunu, geliştirme (Develop) aşamasında yapılan değişikliklerin ise daha yüksek maliyetli ve etkisi daha yüksek süreçler olduğuna dikkat çekti. Üretim aşamasında ve iş modelinde gerçekleştirilen değişikliklerin genellikle daha nadir olduğunu ve yüksek maliyet gerektiren değişiklikler olduğunu belirtti.

10 Haziran Sabah Toplantısı Marshmallow Challenge etkinliğinden

“Leveraging Strategic Partnership” Jens Weitzel, Yabusame Partners

Seminer, Yabusame Partners’ın kurucusu Jens Weitzel’in sunumu ile gerçekleşti. Weirzel, ABD pazarına açılmayı hedefleyen firmalara yönelik partner bulma ve müşteri hedeflerine yönelik iş geliştirme kanalları yaratma konularında deneyimlerini aktararak, şirketlerin fonlanması ya da büyük şirketlerin girişimleri fonlaması konularında bilgilendirmede bulundu.

11 Haziran “Müşterilerinizi segmentlere ayırın, ihtiyaçlarını öğrenin ve inovasyon sürecine devam edin”

İkinci gün Sabah Toplantısı’nda Zafer Şahinoğlu, tüm şirketlerin uygulaması gereken müşteri hedef kitlesini belirleme konusunda önemli vurgular yaptı. Müşteri hedef kitlesinin segmentlere ayrıştırılması ve her bir segmente yönelik üretilen ürün, pazarlama çalışmaları diline ilişkin örnekler paylaşan Şahinoğlu, hedef kitlenin aynı değer önerisinden fayda elde edebilecek küçük parçalara ayrıştırılması gerektiğini ifade etti. Müşteri segmentlerinin birbirleri ile çakışma yaşanacak şekilde geniş bir kümeden seçilmesi ya da çok küçük segmentlere ayrıştırılması önlenerek, ayrıştırmak müşteri segmentinin ihtiyaçlarının derinlemesine öğrenilmesi ve edinilen öğrenimlerden sürekli surette inovasyon sürecinin ilerletilmesi gerektiğini kaydetti. Bir firmanın hizmet sunabileceği farklı müşterileri ayırt etmesine yönelik kriterlerin belirlenmesi ve sunulan hizmetin hangi müşteri segmentine en çok yarar sağladığına ilişkin bir analiz yapılması gerektiğini ifade eden Şahinoğlu, belirlenen kriterler ışığında yeni müşteriler kazanma yolculuğunun daha sağlıklı ilerleyebileceğini ekledi.

“Turkey – West Coast Usa Business Relations” – Mehmet Çelik Commercial Attache

Firmalarımızla buluşan Los Angeles Ticaret Ataşesi Mehmet Çelik, ABD’de sorumlu olduğu bölgeler ile ilgili ticari rakamları ve iş potansiyellerini aktarırken, ihracatın ve yurt dışı açılımının desteklenmesi için Türkiye’deki devlet fonları ve bu desteklerin kapsamında yer alan teşviklerin başlıkları hakkında bilgilendirmede bulundu. Türkiye Ticaret Merkezi ve faaliyetleri ile ilgili yabancı sermayenin Türk üretici şirketlerine yapacağı yatırımların öneminden bahseden Çelik, ihracatın desteklenmesi için Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere tanıtım, pazarlama ve markalaşma ile ilgili verilen fon kaynaklarının ve çağrıların yakından takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Mehmet Çelik, Turkey – West Coast USA Business Relations seminerinden

 “Silicon Valley Investment Landscape” – Barış Güzel, Bmwi Ventures

Günün ikinci seminerinde firmalarımız BMWi Ventures yatırım portföy yöneticisi Barış Güzel ile buluştu. BMW’nin yatırım yapmayı hedeflediği teknolojiler, firmalarda hangi özelliklerin incelendiği ve hangi alanların ön plana çıktığı ile ilgili ABD otomotiv & mobilite pazarı hakkında önemli tüyolar paylaştı. BMW’nin taşımacılığın geleceğini şekillendiren düzinelerce işletmeye yatırım yapmak için risk sermayesi kolunun kapsamını genişlettiğini belirten Güzel, otomobil üreticisi devi BMW’nin iVentures bölümü ile mobilite servisleri ve elektrikli araç çalıştırma tesislerini geliştirmek amacıyla 2011 yılında kurulduğunu kaydetti. Son dönemde yapay zeka ve otonom sürüş gibi mobilitenin geleceği üzerinde büyük bir etkisi olması beklenen diğer alanları içerecek şekilde odağını genişlettiğini vurgulayan Güzel, iVentures’ın 530 milyon ABD dolarına kadar yeni bir fon yarattığını ve BMW Group’tan ayrı olarak faaliyet gösterdiğini kaydetti. Merkezini Palo Alto’ya taşıyan yatırım fonu; girişimci firmalara daha yakın olmak üzere varlığını farklı ülkelerde de devam ettirdiğini belirtti.

12 Haziran “Şirketler vergilendirme ve avantajları danışacakları bir danışmanlık şirketi edinmeli”

Programın üçüncü gününde gerçekleştirilen Sabah Toplantısı’nda, girişimci şirketlerle kurumsal şirketlerin partnerlik kurma yapısı ve buna ilişkin temel olarak dikkate alınması gereken konuları ele alan Şahinoğlu, otomotiv sektöründe konvansiyonel üreticilerle iş birliğinin oldukça yaygın bir iş yapış yöntemi olduğunu, iş yapış yöntemi olarak farklılıklar barındıran yapıların birbirini beslediğini bu alanlardan oldukça inovatif yaklaşımlar çıkabildiğini kaydetti.

“Financial Consultancy, Accounting And Taxation Matters” – Leyla Hanson

Girişimciler için Amerikan vergi sistemi ve muhasebe mevzuatı üzerine bilgi veren Leyla Hanson, Amerikan vatandaşı olmayıp ABD pazarına ihracat yapan girişimcilerin vergisel yükümlülükleri hakkında bilgilendirme yaparak, 10. dönem Innogate firmalarının sorularına yanıt verdi.

Firmaların yapacakları faaliyet türünü belirledikten sonra, marka olarak korunmadığından emin olunan bir isimle şirketin hangi eyalette kurulacağına karar verilmesi gerektiğini belirten Hanson, ABD’nin eyaletlerden oluşan bir ülke olması dolayısıyla her eyaletin ticari konulardaki yasaları ve gereksinimleri birbirinden farklı olduğunu belirterek, şirketlerin vergilendirme ve avantajları danışacakları bir danışmanlık şirketi edinmesinin önemine dikkat çekti.

 Leyla Hanson, Financial Consultancy, Accounting And Taxation Matters seminerinden

13 Haziran “Sürdürülebilir büyümenin temel öncüsü: yarının yıkıcı teknolojilerine yatırım yapmak”

San Francisco aşamasında son sabah toplantısında, yoğun bir günün öncesinde firmalarımızın satış randevuları ve görüşmelerden elde ettikleri çıktılarla ilgili konuştuk.

Value Chain Distruption in Automotive and New Opportunities– Server Ağırman, Schineder Electric Ventures

Enerji yönetimi ve otomasyonunun dijital dönüşümünde lider olan Schneider Electric yatırımcılarından Server Ağırman ile bir araya gelen 10. dönem firmalarımız, gelecekteki sürdürülebilirliğe ve enerji verimliliğine büyük katkı sağlayacak yenilikleri belirleyen, besleyen ve destekleyen “Schneider Electric Ventures”ın yatırım odakları üzerine görüşme fırsatı yakaladı. İnovasyonun, sürdürülebilir büyümeyi sağlamanın anahtarı olduğunu belirten Ağırman, sürdürülebilir büyümenin temel öncüsü olarak yarının dönüşüm ve yıkıcı teknolojilerine yaptıkları yatırımlarla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Server Ağırman, Value Chain Distruption in Automotive and New Opportunities seminerinden

 

“Fireside Chat w/Gürcan Karakaş” Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) (CEO) 

2018 yılında dünyayla rekabet edecek, fikri mülkiyet haklarına sahip bir otomotiv markası yaratma hedefi ile güçlerini birleştiren Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Zorlu Grubu ortaklığında kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“TOGG”) CEO’su Gürcan Karakaş ile bir araya gelen firmalarımız, San Francisco Galvanize ofisinde buluşarak bilgi paylaşımında bulundu.

2019 Autonomous Vehicle etkinliğine katılımı amacıyla San Francisco’da bulunan TOGG yöneticisi, San Francisco’daki inovatif teknolojiler alanında yapılan çalışmalar kapsamında   otomotiv & mobilite firmaları ile buluşarak yeni OEM dünyasında tedarik zinciri değişimi konusunda görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydetti.

“Innovation Process And Purchasing Habits Of Conventional Automotive Companies in Silicon Valley” Paneli – Seval Öz, Mehmet İnönü, Scott Nisbet, Sanjit Dang”

Aurima şirketi CEO’su ve Google Otonom Araç projesi partnerlik geliştirme eski sorumlusu Seval Öz’ün moderasyonu ile gerçekleştirilen panelde BMW otonom araçlar alanında baş mühendis Mehmet İnönü, Epilog firmasında stratejik iş geliştirme direktörü olarak görev alan Scott Nisbet ve Intel Capital eski yatırımcısı Sanjit Dang konuşmacı olarak yer alarak aldı.

Panelde OEM ve Tier 1 şirketler erişim nasıl gerçekleşiyor, tedarik zincirinde yer almak için alt mimariyi inşa eden firmalarla ilişki nasıl geliştirilir, OEM’lerle anlaşmaya varmak, elektrikli araç ve otonom araçlarla birlikte tedarik zincirinin nasıl farklılaştığı, geleneksel satın alma mimarisi nasıl değişmiştir, büyük şirketlerde yenilik nasıl üretiliyor ve bu gelişmeye öncülük edecek insan kaynağı nasıl bulunuyor, büyük ölçekli şirketler teknolojiye nasıl yatırım yapar, girişimci şirketler zinciri nasıl dağıtabilir, hangi alanlarda kendine yer edinebilir gibi konuların ele alındığı seminerde, şirketlerimizin Silikon Vadisi’ndeki şirketlerle ne gibi işbirlikleri yapılabileceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Innovation Process And Purchasing Habits Of Conventional Automotive Companies in Silicon Valley Panelinden

“Startup – Innogate Companies Meeting – Locomotion” Çetin Meriçli

Innogate Programı’nın firmalarımıza sağladığı hizmetlerden biri; ABD’de büyüyen girişimci Türk şirketleri ile buluşarak deneyim aktarımı elde etmeleri ve bu gibi firmalara yatırım yapmalarını sağlamak. Bu kapsamda firmalarımız, otonom kamyon taşımacılığı konusunda faaliyet gösteren Locomotion firması ile buluştu. Firmalarımız, geleceğin en temel teknolojilerinden olan otonom araç teknolojisi, ABD pazarına giriş, yatırım alma gibi konularda yakından bilgi edinme fırsatı elde etti.

14 Haziran

“Tech Tour – The Future Of Autonomous Driving” Site Visit 

Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren yenilikçi girişimlerin yerinde ziyaret edilmesi ve Vadi kültürünün Innogate firmaları tarafından belirlenmesini hedefleyen program kapsamında Next Future Transportation – San Jose, Sun Flower Labs – San Carlos, Hannah Systems – Menlo Park ve CarVi – San Francisco firmaları ziyaret edilmiş ve firma sunumları dinlendi.

17 Haziran

“Tesla Factory Tour” Site Visit 

Firmalarımızdan Altınay, Alcomet, Thread in Motion ve Ditaş, TESLA’nın 2010 yılında Fremont’ta bulunan eski “New United Motor Manufacturing” otomobil üretim fabrikasını ziyarette bulunarak, fabrikanın genel işleyişi, TESLA’nın alt yüklenicilerle ilişkisi ve üretim tesisinde hayata geçirilen inovasyonları yerinde görme fırsatı edindi.

“Ca State Resources For Interantional Businesses” Poonum Patel, Senior Business Development Specialist – Governor’s Office Of Business And Economic Development (Go-Biz)

California Business Yatırım Hizmetleri (CalBIS) Birimi iş geliştirmeden sorumlu Poonum Patel, 10. dönem firmalarımıza yönelik verdiği seminerde, Kaliforniya eyaleti pazarına açılacak firmalara yönelik tasarlanan teşviklerle ilgili bilgilendirme bulundu.

Poonum Patel’in Ca State Resources For Interantional Businesses seminerinden

Patel, CalBIS birimi ekibinin işletmelere finansal yardım ve kredi programları, işgücü mevcudiyeti ve eğitim bilgileri, devlet ve yerel izin yardımı, lojistik ve altyapı bilgileri, vergi kredisi, diğer teşvik programlar, ekonomik ve demografik verilerle ilgili bilgiler dahil olmak üzere çok çeşitli teşvikler, kaynaklar ve hizmetler sunmakta olduklarını belirterek, bu desteklere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Profesyonel mentorların yönlendirmeleriyle ABD pazarına açılmak ve potansiyel müşterilerinizle tanışmak için Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’na başvurun!