Pazar araştırması yaparken sormanız gereken 5 soru 3 dakikada okunabilir

Pazar araştırması yaparken sormanız gereken 5 soru 3 dakikada okunabilir

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay olsa da herkesin her bilgiye hakim olabilmesi mümkün değil. Birçok girişimci ya da şirketin düştüğü önemli hatalardan biri de çok şey bildiğine inanmak. Bazı bilgiler çok faydalı ya da etkileyici görünse de resmin tümüne hakim olmadan, sorulması gereken soruların hepsini sormadan doğru sonuçlar elde etmek mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla global pazara açılırken, iyi bir pazar araştırması (market research) şart. 

İşte iyi bir pazar araştırması için mutlaka sormanız gereken 5 soru!

1- Müşterinin ağrı noktası nedir?

Birçok yenilik müşterilerin muzdarip olduğu bir sorunun çözümüyle ortaya çıkıyor. Dolayısıyla giriş yapacağınız pazarda müşterilerin ne tür problemler yaşadığını keşfetmek ve bunlara çözüm üretmek kritik öneme sahip.

2- Müşteri davranışları nasıl?

Müşteriler sorunlarını çözmek, zorlukların üstesinden gelmek için çeşitli davranış biçimleri sergiler. Dolayısıyla sorunu bulduktan sonra ikinci adım müşterilerin nasıl bir çözüm istediği üzerine odaklanmak olacaktır. Zira aynı soruna sahip iki farklı pazarda müşterilerin çözüme olan yaklaşımları farklı olabilir.

 

3- Müşteri segmentleri nelerdir?

Bu da yeni pazarların keşfinde önemli bir soru. Çözüm konusunda güçlü bir adım atmadan önce mutlaka pazarın segmentlerine, yapısına bakmak gerekir. Kitlenizin genişliği, yaş ve gelir aralıkları gibi konular size pazarınız konusunda ciddi bir ipucu sağlayacaktır. Bazen bazı pazarlar ürününüz için doğru segmente sahip olmayabilir, böyle bir durumda yol yakınken vazgeçmek daha mantıklı hale gelebilir.

4- Ana paydaşlar kimler?

Müşterilerin yaşadığı sorunlar üçüncü partileri de etkiliyor olabilir. Bunlar bazen diğer şirketler ya da kamu kurumları olarak karşınıza çıkabilir. Dolayısıyla ana paydaşlar sizin müşterilerinize direkt ulaşmanızdan daha etkili birer aracıya da dönüşebilir.

5- Ana sonuçlar neler?

Elbette yaşanan sorunların bir de sonucu olması gerekiyor ki bu sizin en güçlü satış argümanınız haline gelebilir. Eğer müşterilerin ve paydaşların yaşadığı sorunun çözülmemesi durumunda ortaya gerçekçi ve ciddi bir sonuç çıkıyorsa bu elinizin güçlü olduğu anlamına gelecektir. Dolayısıyla satış stratejinizi, reklamlarınızı ve hatta birebir görüşmelerinizi de bu argüman üzerine kurabilirsiniz. Araştırmanız sonucunda ortaya etkili bir argüman çıkmıyorsa bu müşterileri ikna etmenizi zorlaştıracaktır. Elbette ikna etmeniz imkansız değil. Fakat pazarda yayılmak sizin için oldukça maliyetli hale gelebilir.

Innogate olarak işinize olan tutkunuzu kaybetmemenizi ve ayakları yere basan global iş planınızı kurgulamanızı istiyoruz. Gerek ülke içinde gerekse global pazarda ihtiyaçlarınızla uyumlu olan en doğru stratejiyi yaratmanız ve bağlantılara ulaşmanız için desteklerimizle her an yanınızda olmaya devam ediyoruz.