Pazarlama Otomasyonu Nedir? 5 dakikada okunabilir

Pazarlama Otomasyonu Nedir? 5 dakikada okunabilir

Yakın zamana dek pek yan yana anılmayan iki kavram: Pazarlama ve otomasyon. Bir tarafta yaratıcı güç, diğer tarafta ise otomatik bir sistem… Birbirlerine rakip olarak gösterilseler de iş birlikleri sektörün dinamiklerini kökten değiştirebilir. Pazarlama süreçlerini akıcı ve verimli şekilde düzenlemeye yarayan bu teknoloji, sektörün değişmeyen sorusuna net bir yanıt veriyor: “Bu pazarlama girişiminin başarılı olma potansiyeli var mı?” Yanılma payını en aza düşüren sistemle birlikte geçmişe dönük ve tahmine dayalı müşteri iç görüleri tutarlı veriler üzerinden sunuluyor. Bu sayede pazarlama ekiplerinin enerjilerini yeni kampanyalara yoğunlaştırması ve efektif sonuçlar elde etmesi hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor! Unutulmamalı ki iyi bir şekilde harcanan yaratıcı enerji, gelecekteki girişimleri besleyen bir hızlandırıcı olabilir.

Geleneksel pazarlama vs. yeni nesil pazarlama

Geleneksel pazarlama tekniklerinde en büyük handikap, çok geniş bir kitleye aynı mesajla seslenmek. Örnek vermek gerekirse bugün birçok pazarlamacı net sonuçlar elde edebilmek için sıkça e-posta pazarlamasına başvuruyor. Mesajın son kullanıcıda etki yaratması ve satın alma davranışını şekillendirmesi umularak tüm potansiyel kullanıcılara e-posta yollanıyor. Peki, sonuç? Kampanyaya ilgi göstermeyen kullanıcılar için boşa zaman harcamak ve e-posta almaktan sıkılan potansiyel müşterilerin kutusunda doğrudan silinenler kutusuna taşınmak!

Pazarlama otomasyonları ise bu süreci kişi bazında özelleştirmede etkin bir rol oynuyor. Tüm satın alma süreci boyunca potansiyel müşterileri beslemeye olanak tanıyor ve satın alma önündeki belirli engelleri kaldırmayı hedefleyen kişiselleştirilmiş mesajlar sunuyor. Pazarlama otomasyonunun asıl misyonu da bu, doğrudan hedefleme ve davranışlara göre içerik gönderme yeteneği oluşturma. Bu sayede ihtiyaç duydukları bilgiye tam zamanında erişen kullanıcıların satın alma kararları da artıyor. Dolayısıyla dönüşüm oranları da yüksek bir raddeye çıkıyor.

 

Pazarlama otomasyonu nasıl kullanılır?

Pazarlama otomasyonundan yararlanırken dikkate değer nokta, hedefleri gözden geçirerek mevcut süreçleri otomatikleştirmek. Pazarlama stratejisinin menzilinde ilerleyen otomasyonda potansiyel müşterilere sadece ihtiyaç duydukları anda ihtiyaç duydukları bilginin verilmesinin önemi es geçilmemeli. Kişi listesinin tamamıyla ilgisini çeksin çekmesin toplu bir mesaj paylaşmak yapılabilecek en büyük hatalardan biri. Bu süre zarfında satın alma davranışında bulunan müşterilerin ürünlere olan ilgisi ve büyük olasılıkla daha fazlasını satın almak istemelerine de özel bir parantez açmak gerek. Verilerin etkin bir şekilde toplanması ve mevcut müşterilerin sadakatinin ödüllendirilmesiyle satın alma davranışlarının yinelenmesi için bir strateji oluşturmak kayda değer bir fark yaratabilir.

Yaratıcı ekipler için iş yapış biçimleri değişiyor

Pazarlama otomasyonunun yaratıcı ekiplerle ilişkisi de benzer bir çerçeveye sahip. Geçmişten bugüne gerçekleştirilen kampanyalar süresince elde edilen veriler, yaratıcı ekiplerin fikir oluşturma aşamalarında esaslı bir tablo çizmelerine olanak tanıyor. Zira bir beyin fırtınası seansından önce varsayımları ortadan kaldırmak ve müşteri iç görüsüne net bir şekilde ulaşmak, iş birliği süresince ortaya konan fikirlerin daha fazlasının uygulanabilir olduğu anlamına geliyor.

Yaratıcı yön hedeflendiğinde, kampanya yönetimi ile reklam öğesi arasında gidip gelme de önemli ölçüde azalıyor. Açıkça yazılan yaratıcı özetler, hedef kitleyi anlamaya ihtiyaç duyan içerik yazarlarının ve grafik tasarımcıların işini de bir hayli kolaylaştırıyor.

 

Yaratıcılık yeni bir boyuta çıkıyor

Harvard Business Review’da yer alan “Markayı İçten Satmak” adlı makale de bahsedildiği üzere liderlik kavramı boyut değiştirirken pazarlama otomasyonları etkin birer asistan görevi görebiliyor. Belirli dönüm noktalarında veya değişikliğin zaruri olduğu zamanlarda yön arayan çalışanlara pazarlama otomasyonuyla birlikte etkin bir rol haritası çizilebiliyor. Pazarlama otomasyon sistemlerinin uygulanması veya yeniden başlatılması, yaratıcılığa ilham vermek için bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Liderlere düşen de pazarlama ve yaratıcı ekipleri, yaratıcılıklarını bir sonraki seviyeye taşımak için bu teknolojiyi kullanmaya teşvik etmek.

Kaynak:

https://blog.marketo.com/2020/06/marketing-automation-can-improve-your-creative-teams-workflow.html

https://blog.hubspot.com/insiders/what-is-marketing-automation-a-beginners-guide?hubs_signup-url=www.hubspot.com%2Fmarketing-automation-information&hubs_signup-cta=cta–medium