Rekabet Analizinde Karşılaştırmanın Önemi 4 dakikada okunabilir

Rekabet Analizinde Karşılaştırmanın Önemi 4 dakikada okunabilir

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’na katılan firmalarımızın, global yolculuklarında hedefe ulaşmak için gösterdikleri çalışmaları konu edindiğimiz #HedefeDoğru serimizden herkese merhaba!

#HedefeDoğru serimiz ile kendi sektöründe önemli başarılar elde etmiş yerli teknoloji firmalarımızın globalleşme süreçlerinde yaşadıkları problemlere bakıyor ve bu problemleri nasıl çözdüklerini inceliyoruz. Serimizin bu haftaki konu başlığı “Rekabet Analizinde Karşılaştırmanın Önemi” başlığını ele alan yazısıyla Datapare‘nin Kurucusu Serkan Uz bizlerle!

 Serkan Uz – Datapare, Kurucusu

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, markalar arasında rekabet arttıkça, rekabetin kontrolünün giderek zorlaştığını farkettik ve 2016 yılında Datapare olarak bu soruna çözüm bulmak amacıyla yola çıktık.

Datapare olarak amacımız internet ortamında karşılaştırma yapılması istenen her konuda aranan platform olmak.

İnsan zihninin bir karar alırken kullandığı en önemli özelliğinin “karşılaştırma” olduğunu biliyoruz. Bizler her şeyi zihnimizde ölçen ve karşılaştıran canlılarız. Yöneticiler olarak firmamız için karar almaya çalışırken yine bu yeteneğimizi kullanırız. Geçen ayın satışları önceki aylardan yüksek ise geçen ay farklı olarak ne yaptıysak bunu tekrarlayarak ve belki biraz da dozunu arttırarak satışları daha da arttırmak isteriz. Yeni ürettiğimiz bir ürünün fiyatına karar verirken yine rakip ürünlere bakıp buna uygun bir karar veririz. Yani sonuç olarak her zaman karşılaştırır ve doğru kararı vermeye çalışırız.

Rekabetin artmasındaki ki önemli etkenlerden biri, internet kullanımının hem üretici hem de tüketici tarafında yaygınlaşması. Bugün, internet ortamında her gün milyonlarca ürün yayınlanıyor, fiyatları her saniye değişiyor, bazıları stok dışı kalıyor ve markalar tüm bu değişimleri el yordamı ile takip etmeye çalışıyorlar. Sonuç olarak, bu şekilde yaptıkları rekabet analizlerine, artık yeteri kadar iş gücü ayıramıyorlar. Bu sebeple markalar ciddi miktarlarda pazar payı kaybetmeye devam ediyorlar. Bu soruna çözüm olabilmek için “Karşılaştırma” temelli bir yapı geliştirdik.

 

Özellikle global bir oyuncu olmaya çalışan firmalar için verdiğimiz hizmet, onların bu zorlu ortamda daha güçlü ve daha başarılı olmalarını amaçlıyor. Yeni bir ülke ve yeni bir pazara girmek isteyen yeni oyuncular için, rakiplerin ürün ve hizmetlerini görmek ve detaylarına hakim olmak, rakiplerden ayrışmak için ortaya koyacağınız farkı bulmanıza yardımcı olur.

Firmalar için mikro ve makro ölçeklerde rekabet analizi yapan iki ürünümüz var. Bunlardan ilki e-ticareti takip etmek isteyen markalar için olan RETAIL ürünümüz.  RETAIL ürünümüz ile sunduğumuz hizmette markalar rakip ve pazar analizi raporlarına ulaşabiliyorlar. Örneğin, ürünümüz ile rakibinizin yeni indirime girmiş veya stok dışı kalmış ürünlerini takip ederek rakibin aktif satışta olan ürünlerini aktif ve geçmişe yönelik olarak inceleyebilirsiniz.

Diğer ürünümüz TRACK ile rakiplerinizin, kampanya, ürün ve servislerini takip fırsatı sunuyoruz. Markalar rakiplerinin web sitelerinde ki hizmetleri ve kampanyaları takip edebiliyorlar. Aynı ürünümüzdeki bir diğer modülümüzde, istediğiniz sayfanın görsel analizini yaparak sayfada ki değişimleri anlık haber verebiliyoruz.

Datapare olarak kendimizi, her şeyden önce karşılaştırma üzerine çalışan bir firma olarak görüyoruz ve bunun üzerine dikkat çekmeye çalışıyoruz. Firmaların, eski ve verimsiz yöntemlerle değil, gerektiğinde yapay zeka gibi en son teknolojinin kullanıldığı çok daha hızlı ve verimli sonuçlar üreten yöntemlerle, stratejik kararlar vermelerine yardımcı oluyoruz.