San Francisco: İş Dünyası Rehberi 4 dakikada okunabilir

San Francisco: İş Dünyası Rehberi 4 dakikada okunabilir

Yurt dışı pazarlarına açılmayı hedefleyen her teknoloji şirketinin hayalinde ABD ve özellikle San Francisco büyük bir önem taşıyor. Birçok önemli şirketin konumlandığı bu şehir ayrıca Silikon Vadisi’ne de ev sahipliği yapıyor.

San Francisco yaşamının ipuçları

San Francisco’ya yakından bakıldığında şirketler için bulunmaz bir “sıçrama tahtası” olması dışında İstanbul’dan pek bir farkı olmadığı görülebilir; kalabalık bir metro ağı, sıkışık bir trafik ve kolay sinirlenebilen insanlar… Bu açıdan bakıldığında İstanbul’u anlatıyor gibi olabiliriz ama duruma bir de şirketler açısından bakılırsa gerçek aslında hiç de öyle değil. San Francisco ‘Business Leader’ kavramının ortaya çıktığı, büyüdüğü ve geliştiği; bir şirketin kuluçka döneminden başlayıp büyüyerek en üst seviyeye çıkabileceği dünyadaki en doğru merkez. Bir Türk şirketi olarak San Francisco’da ofis açtığınızda doğru adımları atmak oldukça önemli çünkü burada  şirketin işlevini yansıtan doğru isimden tutun kısa ve etkili mail adresine kadar her detayın büyük önemi bulunuyor. Burada bulunan birçok şirket isimlerini ve mail adreslerini basit, net ve işlevlerini belirtecek şekilde seçiyor. Bu yüzden şirketlerin San Francisco gibi bir girişimcilik başkentine gelmeden önce mutlaka bir hazırlık sürecinden geçmeleri, pazarı tanımaları, sürdürülebilir bir planlama kurmaları büyük önem taşıyor.

Kaynak için: link

 

Bir şirket olarak “Dünyanın öbür ucuna” gidip adaptasyon sürecinde en az zorluk çekebileceğiniz en doğru yer kesinlikle San Francisco olacaktır. Şirketleri erken aşama verilerle değerlendiren Startup Genome’un global startup ekosistemlerini inceleyip oluşturduğu “Global Startup Ekosistemleri” listesinin  başında San Francisco bulunuyor. Listede San Francisco’yu Tel Aviv takip ediyor. Raporda yer alan şehirler girişim sayısı, fon, performans, yetenek, destek gibi 8 farklı kategoride incelemeye tabii tutulurken; San Francisco 8 kategoride de birinciliği elinde bulunduruyor. San Francisco’nun etkisi bununla sınırlı değil. Singapur ve Waterloo şehirlerinden çıkan kurucuların yüzde 35’i daha önce San Francisco’da çalışmış kişilerden oluşuyor. San Francisco yalnızca en büyük yerel kalite kaynakları havuzuna sahip değil aynı zamanda onları bir global kaynakta birleştirerek en yakın merkezden beş kat daha fazla şirkete ve yatırıma ev sahipliği yapan özelliğiyle de ön plana çıkıyor.

Dünyanın en büyük şirketlerinin kurulup, yükselişe geçtiği ve hala birçoğunun burada konumlandığı San Francisco; son yıllarda Türk şirketleri için ‘ulaşılamaz’ statüsünden çıkmış durumda.

ABD pazarına açılmak artık çok kolay!

Şirketlerin gözünde ulaşması zor gözüken San Francisco; Uluslararası Hızlandırma Programı Innogate bünyesindeki şirketler için artık çok kolay. Şirketler, programın Türkiye sürecinde 8 haftalık program boyunca mentorlar ile birlikte; iş modeli kanvası, pazar analizi, değer önerisi, müşteri bölümleme, pazarlama stratejileri, büyüme ve ölçeklenme konuları üzerine çalışıyor. Programın ABD sürecinde ise 1 ay boyunca potansiyel müşteri ve iş ortakları ile bir araya gelerek, Türkiye’deki başarılarını globale de taşımak adına çalışmalarını sürdürüyor. Şirketler, program kapsamında sektörlerine özel atanan uzmanlardan birebir satış koçluğu hizmeti alarak, ABD pazarına giriş sürelerini kısaltıyor. Programa katılan firmalar ayrıca Innogate’in ABD’deki New York, San Francisco, Chicago’daki ofis ve bağlantılarından program sonrasında da yararlanabiliyor. “Dünyanın En Girişimci 20 Şehri” listesinde ilk 10’da bulunan 3 şehirde, Innogate ofisleri bulunuyor. Firmanızın global pazarda yer almasını istiyorsanız, Innogate Uluslararası Hızlandırma Programına hemen başvurun!