SAN FRANCISCO’DA SON HAFTA NASIL GEÇTİ? 4 dakikada okunabilir

SAN FRANCISCO’DA SON HAFTA NASIL GEÇTİ? 4 dakikada okunabilir

Innogate firmaları San Francisco’daki son haftalarını geride bıraktı. Eğitim, seminer ve görüşmelerle dolu bir hafta sonrasında 8 teknoloji firması, finansın kalbi New York’a geçmek için Silikon Vadisi’nden ayrıldı. Gelin San Francisco’da son hafta nasıl geçti birlikte göz atalım!

San Mateo’da Can Özdoruk ile buluşarak pazar gününü değerlendiren firmalar, ondan büyüme, SaaS, B2B pazarlama, ürün talebi oluşturma, inbound – outbound içerik pazarlaması, satış etkililiği, pazar büyüklüğü, pazarlama ve satış operasyonları, şirketleri scale up etme konularında mentorluk aldı.

 

Program eğitmeni ve mentoru Mehmet Erçek ile yapılan sabah toplantısında, bir önceki haftayı değerlendiren firmalar,  değerlendirme sonrası Roger Sanford‘dan Conducting Business in USA konusunda seminer aldı.

Kendi “exit” deneyimlerinden örneklerle vadinin atmosferi ve kabulleri ile ilgili firmalarımıza deneyimlerini aktaran Sanford, ABD pazarında hayatta kalabilmek için önemli iş bağlantıları ile güçlü bağlar kurmanın, küresel düşünme ve buna uygun ürün geliştirme, iş modelinde inovasyon ve yeniliğe kıvraklıkla ayak uydurmanın başarıyı getireceğine değindi. Deneyimli isim başarıya ulaşma anahtarının şu 5 noktaya ulaşmakla ilgili olduğunu belirtti:

  1. En iyi insanları ekibinize katın ve onların tavsiyelerini dinleyin, hızlıca değiştirilmesi gereken noktaları belirleyin.
  2. Müşterilerinizi dinleyin ve gerekli değişiklikler için aksiyon alın.
  3. Hikayenizi anlatın ve bu hikayedeki esneklikle geliştirdiğiniz inovatif yönlere odaklanın.
  4. Şirketinizin içerisindeki öğrenme kültürüne ve yeniliğe açıklığa yatırım yapıni otokratik taleplere karşı bağışıklık geliştirin.
  5. Endüstrideki, müşterilerinizdeki ve satıcı-bayilerinizdeki gelişim ve değişimi izleyin ve cevap üretecek şekilde pivot edin.

 

Firmalar haftanın ikinci gününde ise Silikon Vadisi’ndeki çeşitli hızlandırma programlarında mentorluk yapan Tash Jefferies ile “Dijital Pazarlama” konusunda bir araya geldi. “Hayalet yazarlar ve influencer’ların etkisi ile sektörünüzdeki fikir öncülüğünü (taught leader) elde etmeniz ve kendinizi sektörünüzde bu şekilde konumlamanız gerekir.” şeklinde geri bildirimlerde bulundu.

Tash Jefferies, Taught leader olabilmenin önemli koşullarından olan konferanslara katılma, içerik üretme ve bunların sosyal medya hesaplarında yayınlanması konusunda tavsiyelerde bulunurken, firmalara ürettikleri çözümü müşteri gözüyle aktarmaları ve birçok etkinlikte konuşma yaparak kendi kitlelerini oluşturmaları gerektiğine dikkat çekti.

Bu gibi çabaların sonucunda platform haline gelindiğini ve bağlantılara çok daha efektif şekilde ulaşılacağını belirten Jefferies, insanlarla birebirde tanışma yönteminin eski usul ve efektif olmayan bir yöntem olduğunu dile getirdi.

Haftanın bir diğer gününde “ABD Ekosistemine Hukuksal Entegrasyon” konusunda Charley Haley firmalara ABD girişimcilik ekosisteminde yatırım alınması, fikri mülkiyet haklarının korunması konularında önemli bilgiler sundu. ABD’de gerekli olabilecek önemli dokümanlar, bunların nasıl doldurulması gerektiği, tohum yatırım ve finansal dataların korunması alanlarında çözümlerini aktaran Haley, hukuksal danışmanlık modelinin öneminden ve lokal kuralların yönetiminin öneminden bahsederek firmaların ihtiyaç duyacakları konularda uçtan uca nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair yol haritası çizdi. Hukuksal konularda önemli bilgiler veren Haley, firmalar için oldukça ufuk açıcı bilgiler sundu.

Firmalar, San Francisco’daki son eğitimlerini ise Innogate Koçu, ScaleX Kurucu Ortağı Dilek Dayınlarlı‘dan “Yatırım Çeşitleri ve Konseptleri” konusunda seminer alarak tamamladı. Girişimci firmaların, çekirdek yatırımda yatırımcı ve kurucuların beklenti ve ekiplerini uyuşmasına dikkat çeken Dayınlarlı, çekirdek yatırımcının tecrübelerinin girişimci firmaya aktarımının kritik öneme sahip olmasından bahsederek, seri A yatırımı için önemli olan noktaların ciro ve ölçeklendirme olduğunun altını çizdi.

Seri B yatırımında ise firmanın finansal ölçeği ve rakamsal verilerine ait değerlendirmelerin önem kazandığını, psikolojik faktörlerin belirleyiciliğinin azaldığına değindi.

 

Firmaların New York sürecini aktarmaya devam edeceğiz.