Sıkça Sorulan Sorular

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nın amacı nedir?

İTÜ ARI Teknokent olarak Türkiye’nin fark yaratan teknoloji şirketlerine global bakış açısı kazandırmak ve teknoloji ihracatını artırmak amacıyla başlattığımız Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nı 2014’ten bu yana sürdürüyoruz. Onlarca başarı hikayesine şahitlik etmekten mutluluk duyuyoruz.

Programa kimler katılabilir?

Global marka olma potansiyeli yüksek, ürünü daha önce müşterilerle buluşmuş, pazarda belli payı olan, rekabet edebilir ürün/iş modeli olan ve pazara giriş bariyeri yüksek ürünleri bulunan teknoloji firmaları Innogate’e katılabilir.

Programın uzunluğu nedir?

17. Dönemi İngiltere pazarına yönelik olarak düzenlenecek olan Innogate programının toplam eğitim süresi 6 haftadır. 4 hafta süren online Türkiye Dönemini takip eden 3 haftalık ara sonrasında 2 haftalık İngiltere Dönemi gerçekleştirilmektedir.

Programın ne kadarına katılmak zorunlu?

Programın %80’ine katılan firmalarımız programdan azami olarak faydalanmış olmakta ve sertifikaya hak kazanmaktadır. Deneyimlerimizle sabit olarak, daha az katılım halinde globalleşme sürecinde alınacak etki azalacak; başarı oranı düşecektir.

 

Ticaret Bakanlığı Tekno-Hızlandırıcı İhracat Projeleri Desteği’nden faydalanan firmalar özelinde, her faaliyete firmayı temsil eden en az 1 kişinin katılması gerekmektedir.

İstanbul dışından katılım mümkün mü?

Innogate’in online programına Türkiye’nin her yerinden teknoloji firmaları katılabilir.

Programın sağladığı destekler nelerdir?

2 aşamada globalleşme süreçlerini başlattığımız ve sürdürdüğümüz programda, firmalarımız için en önemli katkımızın sınırları kaldırmak olduğuna inanıyoruz. Hibrit gerçekleştirdiğimiz globalleşme programımıza Türkiye’deki iş süreçleriyle eş zamanlı olarak dilediği yerden katılabilen firmalarımızın kıtalar arası mesafelerini kısaltıyoruz. Tüm bunları firmalarımızın global uzmanlardan eğitim almasını, strateji belirleme koçlarıyla buluşmasını, danışman networkümüzden yararlanmasını, global arşivimizden beslenmesini, PR desteği ile görünürlük kazanmasını sağlayarak yapıyoruz.

 

İngiltere pazarına yönelik olarak gerçekleştirilen Innogate UK programında firmalar Türkiye Dönemi boyunca İngiltere pazarına nasıl gireceklerini uygulamalı bir şekilde öğrenmektedir, İngiltere Döneminin temel amacı ise firmaların eğitim dönemi boyunca öğrendikleri yöntemleri İngiltere pazarında aktif olarak uygulamaları, bu uygulamalar sırasında doğacak ihtiyaçların gerçek zamanlı olarak karşılanabilmesi amacıyla süreç içerisinde takip altında tutulmasıdır. Böylece firmalar pazara giriş aşamasında karşılaşacakları problemleri koçlar/mentorlar eşliğinde ve kendileriyle aynı süreci deneyimleyen diğer katılımcılarla birlikte aşabilecek, pazarda gerçek bir başarı yakalama yolunda emin adımlarla ilerleyebilecektir. Innogate Global programı firmalara gerçekleştirecekleri B2B görüşmeleri altın tabakta sunmayı vaadetmez. Katılımcıları eğitir, süreçte ihtiyaç duyacakları kişi, kurum ve kuruluşlarla tanıştırır, gözetim altında pazara girişini sağlar ve gerçek zamanlı olarak ihtiyaçlarını karşılayarak başarılı bir ihracat yolculuğuna çıkmalarında destekçisi olur. Böylece firmalar programın tamamlanması akabinde ihracat faaliyetlerini sürdürülebilir kılmayı sağlayacak bilgi ve deneyimi edinmiş olur.

 

Buna ek olarak, Innogate programı katılımcı firmaların ihracat sürecini finansal olarak desteklenebilmesi açısından Ticaret Bakanlığı Tekno-Hızlandırıcı İhracat Projeleri Desteği’ne başvurmaktadır. Destek kapsamında kalan firmaların İngiltere Dönemi ulaşım ve konaklama giderleri ile İngiltere pazarına yönelik olarak gerçekleştirilen pazarlama giderlerinin %80 oranında desteklenmesi hedeflenmektedir.

Programın eğitim konuları nelerdir?

Firmalarımıza sınırlarını kaldırmayı vaadettiğimiz programımızda, eşsiz bir eğitim içeriği sunuyoruz. 6 Haftalık Innogate programının detaylı içeriğini incelemek için:  INNOGATE UK PROGRAMI

Programın başarı hikayeleri neler?

2014’ten beri yürüttüğümüz Innogate programımızda firmalarımızın birçok başarı hikayesine şahitlik etmenin gururunu yaşıyoruz.

 

  • Logiwa: Dünya çapında yüzlerce perakendeciye, toptancıya ve yerine getirme merkezlerine on yılı aşkın bir süredir hizmet veren depo yönetim yazılımı firması olarak faaliyet gösteren firmamız Logiwa, New York City merkezli Runway Venture Partners’ın liderliğinde gerçekleştirilen yatırım turunda 3 milyon dolarlık yatırım aldı. Chicago bölgesinde 150’den fazla müşteri kazandı, önümüzdeki 2 yıl içinde 10.000 depoyu yönetmeyi hedefliyor. Ve bu rakam ABD depo pazarının sadece %5 ni oluşturuyor.

 

  • Repzone: ABD’ye açılan yerli girişim UrbanStat, 200 bin dolarlık ilk satışını 2018 yılında gerçekleştirerek, American Association of Insurance Services (AAIS) ile iş birliğine de giden girişim, entegrasyon sürecini hızlandırmak ve satışlarını çok daha hızlı bitirebilmek için ABD’de bilinen çok büyük ERP sağlayıcıları ile entegrasyon anlaşmaları da yaptı.

 

  • BVK: Bugüne kadar yaklaşık 44 ülkeye ihracat yapan firma, Austin, Texas’ta kurdukları LLC şirketini faaliyete geçirmiş, bir şirket ile satış aracılığı anlaşması imzalamıştır. 3 ayrı Amerikalı şirket ile PoC’ler başlatılmış, 2 farklı şirket ile partnerlik anlaşmaları sağlanmıştır.Xpoda: Toplamda 12 bin 500 kullanıcıya erişen ve dünyada 10 distribütörle çalışan Octopod, ABD’de 4 PoC çalışmasını sürdürmektedir. Xpoda, University of South Carolina’nın Mühendislik ve Bilgisayar fakültesinde ders olarak okutulmaktadır.

 

  • Shopi: 520K $ yatırım alan firma, ABD döneminde büyük alışveriş zincirleri ile görüşmeler yaparak PoC çalışmaları başlatmıştır. Dolce Gabbana ile satış anlaşması sağlayan firma EMEA Bölgesi odaklı çalışmalara yoğunlaşmıştır.

 

Çok daha fazlası için: BAŞARI HİKAYELERİ

Programın son başvuru tarihi nedir?

Başvurularımız yıl boyu açıktır. İngiltere pazarına yönelik olarak düzenlenen 17. Dönem için son başvuru tarihi 12 Şubat’tır.

Programa nasıl başvurabilirim?

Programa linkteki formu doldurarak başvurabilirsiniz: BAŞVURU FORM

Program hangi pazarlara odaklı?

Innogate programı kapsamında dönemsel olarak ABD pazarı ve İngiltere pazarına yönelik cohortlar açılmaktadır. ABD pazarına yönelik olan cohortlarımızda hem ABD hem de Avrupa girişimcilik ekosistemini içeren ve firmalara karşılaştırma olanağı sunan içerikler yer alıyor. ABD’de yapılan iş geliştirme faaliyetleri birçok farklı pazara da uyarlanabiliyor. Innogate firmalarımızın globalleşme sürecinde ABD’ye odaklanmamızın özetle nedenleri:

 • Avrupa pazarına kıyasla, firma değerlemelerinin ABD’de daha yüksek olması, 
 • Çıkış (exit) olasılıklarının yüksek olması 
 • Yatırım tutarlarının yüksek olması,
 • ABD’nin girişimcilik ekosistemini San Francisco ve New York belirlerken; Avrupa’nın her ülkesinin kendine has ekosistemlere sahip olması odaklanma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. 

 

Bununla birlikte 2022 yılı itibariyle Innogate programı kapsamında karşılaştığımız yüksek talep sebebiyle İngiltere pazarına açılmak isteyen firmalar için Innogate UK programını hayata geçirdik. Innogate websitesi ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek başvuru dönemlerinde ilgili dönem nezdinde odaklanan pazarı öğrenebilirsiniz!

Innogate global bağlantıları nasıl kuruyor?

2014 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz onlarca Innogate programı kapsamında ABD iş dünyası ve girişimcilik ekosisteminin güçlü aktörleri ile etkili ilişkiler geliştirdik; yerel partnerlikler kurduk. Yalnızca bu bağlantıları elde etmek üzere çalışan bir ekip oluşturduk. Bugün geldiğimiz noktada danışman, mentor ve başarılı iş insanını içeren yüzlerce kontağımız bulunuyor. Daha fazla ayrıntı için bugüne kadar firmalarımıza destek sağlayan danışmanlarımıza linkten erişebilirsiniz. DANIŞMAN SAYFASI

 

2022 yılı itibariyle global bağlantılarımızı İngiltere pazarı özelinde de genişletmek üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz. Katılımcılarımızı İngiltere pazarını iyi bilen uzmanlar ve koçlarla bir araya getirerek ihtiyaç duydukları her alanda destek olmaya devam ediyoruz.

Tek başına globale açılmak yerine, programın gücünü kullanmak neden önemli?

ABD ve UK gibi pazarlar büyük pazarlardır. Bütçe ve zaman maliyeti göz önünde bulundurulduğunda doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kontaklar aracılığıyla hedef kitlenize ulaşmak son derece önemli hale gelmekte. Tam da bu noktada Innogate teknoloji şirketlerinin global stratejik bakış açısı kazanmalarını, ürünlerini ihraç etmelerini ve doğru bağlantılara ulaşma konusunda rehberlik sağlar. Firmalarımıza yeni bir pazara açılma sürecinde ihtiyaç duyacakları pazar araştırması, pazara giriş stratejileri, rakip analizi, fiyatlama, satış, pazarlama ve iş modeli gibi konularda uçtan uça bir online globalleşme desteği sunan Innogate, firmalarımızın alanında uzman global eğitmen ve mentorlardan danışmanlık almasını sağlar. Böylece firmalar; tek başına uzun süren ve maliyetli olan global pazara açılma yolculuğunda, Innogate’in 8 yıllık bilgi birikimi ve deneyiminin aktarılması ile global pazara açılmada açık ara hız kazanır.

Programa katılım bedeli nedir?

Ücretlendirmeyle ilgili ayrıntılı bilgi için bize link üzerinden ulaşabilirsiniz: İLETİŞİM FORM 

Online dönem boyunca katılımcılar birbiriyle iletişime geçebilecek mi?

Evet, Innogate katılımcılarına sağlanacak arayüz ile katılımcı firmalarımızla iletişim ve dayanışma halinde program yürütülecek, Innogate ekibi sürekli olarak yönlendirme yaparak kolaylaştırıcılık görevi üstlenecektir. Bununla birlikte katılımcı firmalar fiziki dönemde bir arada bulunma ve birbirlerinin deneyimlerinden öğrenme imkanına sahip olacaktır.

Online dönem boyunca eğitimi veren kişilerle firmalar canlı iletişim kurabilecek mi?

Evet, eğitim gerçek zamanlı ve soru sormaya elverişli olacak şekilde INNOGATE tarafından sağlanacak platform üzerinden gerçekleşecektir. Hem seminer oturumlarında hem de birebir görüşmeler gerçek zamanlı ve firma sorularına yanıt üretmeye yönelik kurgulanmıştır. 

Online dönemde kullanılan materyaller firmalarla paylaşılacak mı?

Evet, sunumlar, firma strateji egzersizleri, seminerlere ait video kayıtları vb. programa ilişkin tüm materyaller Innogate tarafından sağlanacak platformda katılımcı firmaların kullanımına açık olacaktır.