Sıkça Sorulan Sorular

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nın amacı nedir?

İTÜ ARI Teknokent olarak Türkiye’nin fark yaratan teknoloji şirketlerine global bakış açısı kazandırmak ve teknoloji ihracatını artırmak amacıyla başlattığımız Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nı 2014’ten bu yana sürdürüyoruz. Onlarca başarı hikayesine şahitlik etmekten mutluluk duyuyoruz.

Innogate online globalleşme programı nedir?

Türkiye’deki teknoloji firmalarının koronavirüsten ve ekonomik daralmadan olumsuz etkilenmemeleri için, hızla aksiyon alarak, Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nı Innogate Online ve Innogate Online Connect ‘e dönüştürdük. Bu kapsamda firmalarımıza uluslararası bağlantılara erişim, pazarlara açılma, iş modeli ve strateji geliştirme fırsatlarını; eğitim, mentorluk ve danışmanlık desteklerini içeren 360 derece online bir programla sunuyoruz.

Programa kimler katılabilir?

Global marka olma potansiyeli yüksek, ürünü daha önce müşterilerle buluşmuş, pazarda belli payı olan, rekabet edebilir ürün/iş modeli olan ve pazara giriş bariyeri yüksek ürünleri bulunan teknoloji firmaları Innogate Online’a katılabilir.

Programın uzunluğu nedir?

Program, online platformlar üzerinden 5 hafta içerisinde haftada 3 gün ve toplamda 72 saat sürmektedir. Program 55 saat eğitim / seminer ve 17 saat danışmanlık içermektedir.

Programın ne kadarına katılmak zorunlu?

Programın %80’ine katılan firmalarımız programdan azami olarak faydalanmış olmakta ve sertifikaya hak kazanmaktadır. Deneyimlerimizle sabit olarak, daha az katılım halinde globalleşme sürecinde alınacak etki azalacak; başarı oranı düşecektir.

İstanbul dışından katılım mümkün mü?

Innogate’in online programına Türkiye’nin her yerinden teknoloji firmaları katılabilir.

Programın sağladığı destekler nelerdir?

Innogate Online ve Innogate Online Connect ile 2 aşamada globalleşme süreçlerini başlattığımız ve sürdürdüğümüz programda, firmalarımız için en önemli katkımızın sınırları kaldırmak olduğuna inanıyoruz. Online globalleşme programımıza Türkiye’deki iş süreçleriyle eş zamanlı olarak dilediği yerden katılabilen firmalarımızın kıtalar arası mesafelerini kısaltıyoruz. Tüm bunları firmalarımızın global uzmanlardan eğitim almasını, strateji belirleme koçlarıyla buluşmasını, danışman networkümüzden yararlanmasını, global arşivimizden beslenmesini, PR desteği ile görünürlük kazanmasını sağlayarak yapıyoruz. Çok daha fazlasını incelemek için: PROGRAM FAYDALARI

Programın eğitim konuları nelerdir?

Firmalarımıza sınırlarını kaldırmayı vadettiğimiz programımızda, eşsiz bir eğitim içeriği sunuyoruz. İşte 5 haftalık Innogate Online içeriği:

 

 

1. Market Foundation Şirketinizin global stratejisini inşa edin!

 

 • İş Modelinin Hedef Pazara Uyumlanması
 • Pazara Çıkış Stratejilerinin Oluşturulması
 • Özelleştirilmiş Değer Önerisinin Belirlenmesi
 • Pazar ve Rakip Yapısının İncelenmesi
 • Müşteri Edinme ve Ürün Fiyatlama Stratejilerinin Oluşturulması
 • Müşterilerin Deneyiminin Yakından Takip Edilmesi

 

 

2. Market Outreach – Hedef pazarınızı tanıyıp, pazarlama aksiyonlarınızı belirleyin!

 

 • Değer Önerinizin Pazarlama Stratejileri ile Hedef Kitleye Göre Pozisyonunun Belirlenmesi
 • Pazarlama Stratejileri ile Müşteri Edinme Kanallarının Yaratılması
 • İçerik Üretimi ile Müşteri Edinme Pratikleri Edinilmesi
 • Müşteri Odaklı Pazarlama Uygulamaları Oluşturulması

 

 

3. Scale the Growth – Globale satış için ilk adımı atın!

 

 • Müşteri Hedef Kitlesi Tabanlı Satış Funnel’ı Yaratma ve Yönetimi
 • Müşterilere Farklı Değerler Yaratılması ile Markanıza Tutundurma Stratejileri Geliştirme
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi

 

 

4. Fundraising for Growth Finansal metriklerinizi ölçeklenebilir büyüme için kullanın! 

 

 • Finansal Modelleme ve KPI Temelli Ölçüm ve Optimizasyon 
 • Ölçeklenebilir bir İş Modeli Oluşturma
 • Müşteri Edinme, Karlılık, Müşteri Tutundurma Metriklerinin Optimizasyonu
 • Değerleme, Belirleme, Hesaplama Yöntemleri
 • Term Sheet’ten Yatırıma Giden Yolda Yatırımcı İlişkileri Yönetimi

 

 

5. Market Communication Müşterinizle / partnerinizle iletişim için son hazırlıklarınızı tamamlayın! 

 

 • Değer Önerisinin Pazarlama Materyallerinde Doğru Mesaj ile Eşleştirilmesi
 • Müşteri Deneyimi Odaklı Mesajın Güncel Tutulması
 • Hedef Kitleye Doğru Pozisyon ile Değer Mesajının Ulaştırılması
 • Programın detaylı takvimi için:
Programın başarı hikayeleri neler?

2014’ten beri yürüttüğümüz Innogate programımızda firmalarımızın birçok başarı hikayesine şahitlik etmenin gururunu yaşıyoruz.

 

  • Logiwa: Dünya çapında yüzlerce perakendeciye, toptancıya ve yerine getirme merkezlerine on yılı aşkın bir süredir hizmet veren depo yönetim yazılımı firması olarak faaliyet gösteren firmamız Logiwa, New York City merkezli Runway Venture Partners’ın liderliğinde gerçekleştirilen yatırım turunda 3 milyon dolarlık yatırım aldı. Chicago bölgesinde 150’den fazla müşteri kazandı, önümüzdeki 2 yıl içinde 10.000 depoyu yönetmeyi hedefliyor. Ve bu rakam ABD depo pazarının sadece %5 ni oluşturuyor.

 

  • Repzone: ABD’ye açılan yerli girişim UrbanStat, 200 bin dolarlık ilk satışını 2018 yılında gerçekleştirerek, American Association of Insurance Services (AAIS) ile iş birliğine de giden girişim, entegrasyon sürecini hızlandırmak ve satışlarını çok daha hızlı bitirebilmek için ABD’de bilinen çok büyük ERP sağlayıcıları ile entegrasyon anlaşmaları da yaptı.

 

  • BVK: Bugüne kadar yaklaşık 44 ülkeye ihracat yapan firma, Austin, Texas’ta kurdukları LLC şirketini faaliyete geçirmiş, bir şirket ile satış aracılığı anlaşması imzalamıştır. 3 ayrı Amerikalı şirket ile PoC’ler başlatılmış, 2 farklı şirket ile partnerlik anlaşmaları sağlanmıştır.Xpoda: Toplamda 12 bin 500 kullanıcıya erişen ve dünyada 10 distribütörle çalışan Octopod, ABD’de 4 PoC çalışmasını sürdürmektedir. Xpoda, University of South Carolina’nın Mühendislik ve Bilgisayar fakültesinde ders olarak okutulmaktadır.

 

  • Shopi: 520K $ yatırım alan firma, ABD döneminde büyük alışveriş zincirleri ile görüşmeler yaparak PoC çalışmaları başlatmıştır. Dolce Gabbana ile satış anlaşması sağlayan firma EMEA Bölgesi odaklı çalışmalara yoğunlaşmıştır.

 

Çok daha fazlası için: BAŞARI HİKAYELERİ

Programın son başvuru tarihi nedir?

Başvurularımız yıl boyu açıktır. 14. Dönem için tarihimiz … diyelim mi?

Programa nasıl başvurabilirim?

Programa linkteki formu doldurarak başvurabilirsiniz: BAŞVURU FORM

Program hangi pazarlara odaklı?

Innogate programında hem ABD hem de Avrupa girişimcilik ekosistemini içeren ve firmalara karşılaştırma olanağı sunan içerikler yer alıyor. Fakat ABD girişimcilik ekosistemi, pek çok bakımdan öncü uygulamaları başlatan pazar yapısına sahip olmasıyla, programımız içerisinde Avrupa’dan öncelikli hale geliyor. ABD’de yapılan iş geliştirme faaliyetleri birçok farklı pazara da uyarlanabiliyor. Innogate firmalarımızın globalleşme sürecinde ABD’ye odaklanmamızın özetle nedenleri:

 

 • Avrupa pazarına kıyasla, firma değerlemelerinin ABD’de daha yüksek olması, 
 • Çıkış (exit) olasılıklarının yüksek olması 
 • Yatırım tutarlarının yüksek olması,
 • ABD’nin girişimcilik ekosistemini San Francisco ve New York belirlerken; Avrupa’nın her ülkesinin kendine has ekosistemlere sahip olması odaklanma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.
Innogate global bağlantıları nasıl kuruyor?

2014 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz onlarca Innogate programı kapsamında ABD iş dünyası ve girişimcilik ekosisteminin güçlü aktörleri ile etkili ilişkiler geliştirdik; yerel partnerlikler kurduk. Yalnızca bu bağlantıları elde etmek üzere çalışan bir ekip oluşturduk. Bugün geldiğimiz noktada danışman, mentor ve başarılı iş insanını içeren yüzlerce kontağımız bulunuyor. Daha fazla ayrıntı için bugüne kadar firmalarımıza destek sağlayan danışmanlarımıza linkten erişebilirsiniz. DANIŞMAN SAYFASI

Tek başına globale açılmak yerine, programın gücünü kullanmak neden önemli?

ABD pazarı büyük bir pazar. Bütçe ve zaman maliyeti göz önünde bulundurulduğunda doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kontaklar aracılığıyla hedef kitlenize ulaşmak son derece önemli hale gelmekte. Tam da bu noktada Innogate teknoloji şirketlerinin global stratejik bakış açısı kazanmalarını, ürünlerini ihraç etmelerini ve doğru bağlantılara ulaşmalarını sağlar. Firmalarımıza yeni bir pazara açılma sürecinde ihtiyaç duyacakları pazar araştırması, pazara giriş stratejileri, rakip analizi, fiyatlama, satış, pazarlama ve iş modeli gibi konularda uçtan uça bir online globalleşme desteği sunan Innogate, firmalarımızın alanında uzman global eğitmen ve mentorlardan danışmanlık almasını sağlar. Böylece firmalar; tek başına uzun süren ve maliyetli olan global pazara açılma yolculuğunda, Innogate’in 6 yıllık bilgi birikimi ve deneyiminin aktarılması ile global pazara açılmada açık ara hız kazanır.

Programa katılım bedeli nedir?

Ücretlendirmeyle ilgili ayrıntılı bilgi için bize link üzerinden ulaşabilirsiniz: İLETİŞİM FORM 

Online programda katılımcılar birbiriyle iletişime geçebilecek mi?

Evet, Innogate katılımcılarına sağlanacak arayüz ile katılımcı firmalarımızla iletişim ve dayanışma halinde program yürütülecek, Innogate ekibi sürekli olarak yönlendirme yaparak kolaylaştırıcılık görevi üstelenecektir. Haftalık koordinasyon toplantılarında da etkileşim ve iletişim ayrıca sağlanmış olacaktır.

Online programda eğitimi veren kişilerle firmalar canlı iletişim kurabilecek mi?

Evet, eğitim gerçek zamanlı ve soru sormaya elverişli olacak şekilde INNOGATE tarafından sağlanacak platform üzerinden gerçekleşecektir. Hem seminer oturumlarında hem de birebir görüşmeler gerçek zamanlı ve firma sorularına yanıt üretmeye yönelik kurgulanmıştır.

Online programdaki materyaller firmalarla paylaşılacak mı?

Evet, sunumlar, firma strateji egzersizleri, seminerlere ait video kayıtları vb. programa ilişkin tüm materyaller Innogate tarafından sağlanacak platformda katılımcı firmaların kullanımına açık olacaktır.

Program hangi pazarlara odaklı?

INNOGATE ONLINE Programında hem ABD hem de Avrupa iş dünyası ve girişimcilik ekosistemini içeren ve firmalara bu pazarlara giriş farklarını karşılaştırma olanağı sunan içerikler yer alıyor. Ayrıca altı yılı aşkın süredir Innogate Programına katılan tüm firmalar, programda edindikleri know-how, metot ve yaklaşımları dünyadaki çeşitli pazarlarda tekrarlayarak başarıya ulaşabilmişlerdir.
Diğer yandan pazarlama, satış, strateji, KPI belirleme gibi metotlar global ölçekte geçerlidir. Ancak Innogate Programı firmalara -sadece eğitim değil- hızla adım atılabilecek bir aksiyon planı oluşturtmayı amaçlamaktadır. Bir aksiyon planı içinse bir pazarın hedef alınması ve o pazara odaklı egzersizlerin (bir case study yaklaşımı ile) gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Bu nedenle INNOGATE ONLINE Programı metodolojileri bakımdan dünyada pek çok pazar için geçerli bir içeriği sunmaktadır, ancak hazırlık anlamında seçilen pazar ABD Pazarı* olarak belirlenmiştir.

 

INNOGATE ONLINE CONNECT Programı ise Innogate Online Programında öğrenilen globalleşme metot ve stratejilerinin, seçilmiş olan ABD Pazarında ‘uygulamaya geçirilmesi’ adımlarını kapsamaktadır. Dolayısıyla INNOGATE ONLINE CONNECT aşamasındaki iş hukuku, vergi, ticari vize, satış, pazarlama gibi çeşitli seminerleri, firmalarla eşleştirilen Pazar Koçları ve potansiyel müşteri/partner tanıştırmaları tümüyle ABD pazarı odaklıdır.

 

*Neden ABD Pazarı? ABD iş dünyası ve girişimcilik ekosistemi, pek çok bakımdan öncü uygulamaları başlatan pazar yapısına sahip olması ve dünyadaki ekonomik olarak en büyük pazar olması nedeniyle tercih edilmiştir. Avrupa Pazarının kendi içinde bile dil, ticari vize, iş hukuku, gümrük, iş yapış biçimi gibi çok çeşitli bariyerleri olmasına karşılık; ABD tek ve dünya devi bir pazar olmasıyla Innogate firmaları için sonsuz fırsatları barındırmaktadır. Ayrıca ABD pazarında başarıya ulaşan her uygulama birçok farklı pazara da uyarlanabilmektedir.

Avrupa pazarını hedefliyor olsam da INNOGATE ONLINE bana fayda sağlar mı?

Kesinlikle sağlar! Innogate Online Programı metodolojileri bakımdan dünyada pek çok pazar için geçerli bir içerik sunmakta. Çünkü; hazırlanan programda hem ABD hem de Avrupa iş dünyası ve girişimcilik ekosistemini içeren içerikler sayesinde firmalar edindikleri know-how, metot ve yaklaşımları global pazarlarda tekrarlayarak başarıya ulaşabilirler.