Şirketiniz İçin İhtiyaç Duyduğunuz Doğru Yatırımcıyı Bulmanın 5 Yolu 4 dakikada okunabilir

Şirketiniz İçin İhtiyaç Duyduğunuz Doğru Yatırımcıyı Bulmanın 5 Yolu 4 dakikada okunabilir

Şirketiniz ​​için uygun bir iş planınız var. Ne kadar fon desteğine ihtiyacınız olduğunu ve bunu ne için kullanacağınızı da biliyorsun. O halde yapmanız gereken tek şey yatırımcı aramaya başlamak!

Innogate olarak yatırımcı bulmanın oldukça zor bir aşama olduğunun farkındayız ve bunun için size yardımcı olabilecek birkaç farklı yolu paylaşmak istiyoruz. Şirketiniz için doğru yatırımcıyı bulmadan önce yüzlerce yatırımcıyla görüşmeniz gerekebilir.  Bu nedenle size doğru yatırımcıyı bulmanın beş yolundan söz edeceğiz.

Online girişimci​​ platformlarına üye olun

Şirketlerin yatırımcılarla bağlantı kurması için faaliyet gösteren pek çok online platform bulunuyor. Bu platformlar bir işletmeye büyüme konusunda her türlü bilgi, araştırma ve yardımı sağlıyor. Özellikle Startups.co gibi oluşumlar yatırımcıları en kolay ve verimli yoldan bulmak için uygun bir kanal sağlıyor. Ki Startups.co şu an 13,9 milyon üyesiyle dünyanın en büyük startup topluluğu kabul ediliyor. Hem yatırımcılardan fon desteği almak hem de mentorluk yoluyla finansman sağlamak için uygun yatırımcıları bulmak için olağanüstü bir fırsat sunuyor.

Melek yatırımın gücüne inanın!

Şirketinize sadece finansal destek verecek yatırımcı bulmak zorunda değilsiniz. Finansal desteğin yanında şirketinize deneyimiyle yol boyu rehberlik edip sağlam tavsiyelerde bulunacak bir melek yatırımcı da bulabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak melek yatırımcıların yatırım yapmak için aradıkları kriterlerle ilgili bilgi veren ve binlerce melek yatırımcıya sahip olan Funded.com, Angel Capital Association ve  Angel Investment Network gibi sitelere kayıt olun.

Kitlesel fonlamayı ciddiye alın!

Kitlesel fonlama siteleri, birçok farklı yatırıcmıya erişmenizi kolaylaştırdığı için önemlidir. Globalde Kickstarter, Pererbackers ve Indiegogo; ülkemizde ise Arıkovanı, Crowdfon.com ve Fongogo bu alanda önemli isimler.  Büyük şirketler ve yatırımcılar, kitlesel fonlama sitelerini hedeflerine ulaşmak isteyen ve yeni fikirler üreten şirketlere yatırım yapmak için kullanıyor.

Her bir kitle fonlaması sitesinin kendi odak noktası ve yatırımcıları teşvik etme biçimi bulunmaktadır. Bu nedenle stratejik hedefleriniz ve dikeyinize en yakın olanı bulabilmek için tüm siteleri detaylı şekilde inceleyin.

Profesyonel Sosyal Ağları keşfedin!

Yatırımcı aramak için LinkedIn’e takılıp kalmayın. LinkedIn elbette yatırımcı bulmak için en önemli platformlardan biri. Ancak bu sitenin ötesinde tüm endüstri uzmanlıklarında ve iş segmentlerinde her tür yatırımcıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olacak çok sayıda profesyonel sosyal ağ sitesi piyasaya sürüldü.

Bu yeni profesyonel sosyal paylaşım sitelerinin birçoğu sizi global iş ortamına katılmak isteyen ve sık sık ürün veya hizmetinizi dünyanın bir parçası haline getiren diğer ülkelerden gelen yatırımcılarla tanıştırır.

Yatırımcı bağlantıları için dikkate alınacak bazı profesyonel sosyal ağ siteleri arasında EFactor, Xing, Plaxo, Startup Nation, Cofoundr ve Meetup bulunuyor. Bunlara mutlaka göz atın!

İşe yakın çevreden başlayın!

Hemen herkes yatırımcı ararken ilk dışarıya bakar. Ancak bunun yerine bir arkadaş ya da aile üyesinden yatırım almayı denemek çok daha kolay olabilir. Çünkü yakın çevreniz size zaten inanır ve başarılı olmanıza yardımcı olmak için yabancı birinden daha çok çabalarlar.

Yakın çevreyle iş yapmak nispeten daha zordur. Ancak burada kişisel ve mesleki ilişkileriniz mümkün olduğu kadar ayrı tutarak işe koyulabilirsiniz. Her şeyi yazılı olarak ele alın ve yatırım yapmanın olası risklerinden açık sözlülükle bahsedin. Ne kaybedebileceklerini anlamalarını sağlayın.

Son olarak yatırım tekliflerinizin hepsi reddedilse bile cesaretinizi ve işinize olan tutkunuzu kaybetmeyin. Deneyin, tekrar tekrar deneyin.

Innogate olarak işinize olan tutkunuzu ve cesaretini kaybetmenizi kesinlikle istemiyoruz. Gerek ülke içinde gerekse de global pazarda ihtiyaçlarınızla uyumlu olan en doğru yatırımcıyı bulmanız için desteklerimizle her an yanınızda olmaya devam ediyoruz.

Siz de Innogate programına katılın, şirketinizi geleceğe taşıyın. Detaylı bilgi için tıklayın.