ŞİRKETLERE GENÇLİK AŞISI: KURUMSAL İNOVASYON 7 dakikada okunabilir

ŞİRKETLERE GENÇLİK AŞISI: KURUMSAL İNOVASYON 7 dakikada okunabilir

Firmalar, geçmişte sadece fiziksel dünyada rekabet etmek zorundayken şimdi çok kanallı bir dijital marka stratejisini benimsemek için tabiri caizse bahsi yükseltmeleri gerekiyor. Bunun da ötesinde sürekli olarak yenilikçi fikirler ortaya çıkaran ve rekabetten kaçınmayan bir profil şart. Kurumsal inovasyon kavramı bu aşamada geleneksel işletmeleri kalıpların dışında düşünmeye ve modern aksaklıklar arasında yepyeni patikalar keşfetmeye teşvik ediyor.

Kurumsal inovasyon 101

Geleneksel iş yapılarına dair fikir ve alışkanlıklar yavaş yavaş kabuk değiştiriyor. Yenilikçi fikirler sayesinde firmalar, iş modellerini daha önce hiç yapamayacakları şekilde yeniden düşünebilir durumda. Coca-Cola üzerinden bir değerlendirme yapalım! Başlangıçta sadece Coca-Cola olarak faaliyet gösterseler de uzun vadede Fanta, Sprite ya da Diet Coke gibi markalarla birlikte bambaşka bir yapıya büründüler. Buradaki temel çıkarım, mevcut ürünleri geliştirilmesinin ve ana markadan yenilikçi fikirler yaratılmasının işletmeye çok büyük avantajlar kazandırması. Elbette bu girişimin, Coca-Cola’nın salt kendi başına aldığı bir karar olduğu söylenemez, mevcut pazar ve iş modelinin sürecin gerektirdiği şekilde evirilmesi de önemli bir etken.

 

Kurumsal inovasyon nasıl çalışır?

En basit tanımla kurumsal inovasyon; yeni ve yenilikçi fikirleri kurumsal bir girişime uygulama süreci anlamına geliyor. Bir kurum, mevcut iş modellerini yenilikçi konseptlerle yeniden ele alarak, işletmesine yepyeni bir değer katar. Günümüzde çok sayıda firma bu tür uygulamalar için ayrı bir birim kurma yolunu tercih ediyor. Sorumlulukları açık: Yenilikçi fikirlerin üretimine ve uygulanmasına destek olmak.

Kimi firmalar uygulama süreçlerinde dahili bir araştırma ve geliştirme süreci kullanıyor ya da diğer kurumsal inovasyon hizmeti şirketleriyle bir iş birliğine gidiyor. Bu süreçlerde stratejik uygulamalarda en büyük kriter ise etkili olduklarının kanıtlanması. Birçok şirket bu koşulla birlikte kendi iş modellerine entegre olmalarına imkân tanıyor. Bu aşamada kurumsal inovasyona yaklaşmanın altı önemli yolu, firmalara rehberlik ediyor.

  1. Yeniliklere açık olun

Ekiplerinizde uzman eksikliği varsa bunu her zaman girişimcilerden temin edebileceğinizi unutmayın. Fikirler elbette girişimcilere aittir ancak finansman, teknoloji ve diğer kaynaklar şirketindir. Bu ticari iş birliği biçimi, her iki taraf için de bir tür kazan-kazan modeli sunar. Böylece siz yeni gelişen teknolojileri doğrudan başlangıç ​​kültüründen öğrenme şansını elde ederken; girişimciler de sermaye yatırımı hakkında çok fazla endişe duymadan proje üzerinde çalışma fırsatını yakalar. Sonuç ise optimize edilmiş performans ve üretkenliğe ön ayak olan çok daha verimli yenilik döngüleri olur.

  1. Hızlandırma programlarına başvurmaktan çekinmeyin

Kurumlar için yeni bir süreç devrim niteliğinde olsa dahi en büyük sorun genelde ilk adımı atabilmek.. Örneğin globale açılmak isteyen yenilikçi bir girişim ya da firmaysanız işe nereden başlayacağınızı net bir şekilde bilmiyor olabilirsiniz. Bu noktada, Innogate Online Programı plan, hedef ve vizyonunuzun eksiksiz bir şekilde işlemesi için sayısız kaynağa ve önemli desteğe erişim imkanı sunarak büyümenizi teşvik eder. Innogate Online programında yeni pazarlara açılma safhasında güçlü bir strateji ve hazırlık sürecinize en iyi şekilde hazırlanırken, Innogate Online Connect’te global çapta potansiyel müşteri ve partnerlere ulaşmada önemli bir network kazanmış olursunuz.

  1. İç girişimci programlarını değerlendirin

İşletmeler için yaratıcı ve yenilikçi fikirler bulmak adına mevcut çalışan tabanlarından yararlanmak her zaman için mantıklı bir alternatif. Elbette, burada güçlü bir iç girişimci programına sahip olmak şart. İdeal bir iç girişimcilik programı, iş operasyonlarının katılığından ve bürokrasisinden uzaktır. Çalışanlara, yolun sonunda işletmeye fayda sağlayan konseptler yaratmaları için yaratıcı özgürlük verir. Google, Gmail, AdSense gibi yapılar tam da böyle bir programın sonucu. Bu programların hem şirketlere kârlılık açısından hem de çalışanlara bağlılık oluşturma açısından fayda sağladığı da bilinen bir gerçek.

  1. İnovasyon laboratuvarları güçlü bir alternatif

Yenilikçi girişimlerin ve firmaların, mevcut şirketlerin kurumsal iş modelleri için bir tehdit oluşturduğunu söylemek mümkün. Örneğin Netflix, Amazon Prime ve diğer platformlar eğlence endüstrisinin en büyük pazar payını devraldı. Benzer şekilde konaklama endüstrisinde Airbnb, insanların otellere ve konaklamaya bakış açısını değiştirdi. Kurumsal inovasyon laboratuvarları da değişiklere hızlı ve verimli bir şekilde uyum sağlamanın önünü açıyor. Amazon, Google, Verizon gibi dev markalar,  yeni çağda geri kalmamak için inovasyon laboratuvarlarında daha güçlü yatırımlar yapma yolunu seçiyor.

  1. Kurumsal Girişim Sermayesi (CVC) es geçilmemeli

Kurumsal Girişim Sermayesi (CVC), girişimlerle iş birliğinden sorumlu bir organizasyonun kanadı olarak ifade edilebilir. Ek olarak iş tanımları içerisinde yeni iş fırsatları ve ürünlerini bulmak da yer alıyor. Çok yönlü bir rolde olan ve bu ekip ya ürün/hizmet kategorisinde yer alan, büyüme potansiyeli olan tamamen yeni pazarları araştırmakla görevli. Bu noktada ana trendler ve veriler hakkında bilgi sağlayarak işletmelerin zamana ayak uydurmasına yardımcı oluyor. Elbette sadece fırsatları belirlemek için orada değiller; CVC ekibi, girişimciler ve yenilikçi fikirleri için yatırım fırsatları sağlayarak fırsatlardan yararlanmaktan da sorumlu.

  1. Danışmanlar kuruluna ihtiyacınız olduğunu unutmayın

Network’ün hemen her sektör için önemi yadsınamaz bir gerçek. Danışmanlar kurulu ise paydaşların ve işletme sahiplerinin tamamen yeni bir şey yaratmak için bir iş birliği oluşturduğu kurumsal bir inovasyon modeli. Bu iş birliğiyle yeni bir proje için kaynakları toplamak ve bir araya getirmek çok daha kolay hale geliyor. Dolayısıyla güçlü bir danışma kuruluna sahip olmak için ciddi adımlar atın.

Innogate ile Rota Hazır!  

Rakiplerinin her daim bir adım önünde yer almak isteyen işletmeler için kurumsal inovasyon eşi bulunmaz bir fırsat sunuyor. Kurumsal girişimciliğin gelişmesini sağlamanın da ayrılmaz bir parçası… Bu noktada Innogate Online Programı, daha ilk aşamada işletmelere sonsuz fırsatların kapısını aralıyor. Siz de global pazarda güçlü bir konum elde etmek istiyor ve bu yolda size eşlik edecek uzman bir kadroya ihtiyaç duyuyorsanız çok geç olmadan Online Innogate Programı’nda yerinizi alın!

 

Kaynak:

https://www.valuer.ai/blog/6-steps-to-motivating-corporate-entrepreneurship-and-innovation