Şirketlerin Yurt dışına Açılmadan Önce Yanıtlaması Gereken 5 Soru 3 dakikada okunabilir

Şirketlerin Yurt dışına Açılmadan Önce Yanıtlaması Gereken 5 Soru 3 dakikada okunabilir

Şirketler için globalleşmeye karar vermek oldukça zorlu bir süreçtir. Yabancı pazardaki pek çok fırsat cazip gibi gözükse de globalleşmeye tam olarak hazırlanmamış bir şirket yurt dışında risk altında olabilir.

Duke Üniversitesi Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi yöneticisi Jon Fjeld” Birçok şirketin hızlı şekilde genişliyor.” diyor. Yurt dışına satış yapmak şirketinizin erişim alanını genişletirken bir yandan da evinizde büyümeye devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz kaynakları kullanabileceğinizi belirtiyor.

Fjeld’e göre bir şirketin yurtdışına açılmadan önce bazı soruları mutlaka cevaplaması gerekiyor.  Innogate olarak globalleşmeye karar vermeden öne cevaplamanız gereken bu 5 önemli soruyu yanıtlıyoruz:

Uluslararası bir pazara açılırken nasıl çalışanlara ihtiyacım olacak?

Uluslararası bir pazara açılırken mutlaka konusunda uzman bir veya iki çalışana ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle ilk olarak hâlihazırdaki çalışanlarınızın mevcut sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini incelemelisiniz. Ardından da yurt dışı satış ve pazarlama için gerekli olan yeterli becerilere sahip olup olmadıklarına karar vermelisiniz. Eğer kendi çalışanlarınız bu yeteneklere sahip değilse gireceğiniz pazarda ihtiyacınıza göre birkaç çalışan bulmalısınız. US Commercial Service’in uluslararası operasyonlardan sorumlu sekreter yardımcısı Tom Morore’a göre” En azından işin ihracat ve satış bölümünden sorumlu olacak birilerine ihtiyacınız olacak.”

İhtiyacım olan yetenekleri başka bir ülkede nasıl bulacağım?

Şirketinizi yurt dışına açmaya karar verdiniz ve kendi çalışanlarınız yabancı bir pazarda işe yarayacak yeteneklere sahip değil. O halde yapmanız gereken şey açılacağınız ülkedeki yerel yetenekleri kullanmak. Elbette başka bir ülkenin yerel yeteneklerini keşfetmeniz zor olabilir. Ayrıca yetenekleri nerede bulacağınız ve nasıl keşfedeceğiniz konusunda yerleşik şirketlerle rekabet etmek zorunda kalacağınızı unutmayın. İhtiyacınız olan yetenekleri yerel eğitim kurumlarından bulabilirsiniz. İlk iş olarak işletme okulları ve mühendislik programlarına göz atın!

Açıldığım ülkenin yerel kültürüne uyum sağlamanın ne gibi getirileri olacak?

Yurt dışına açılmak isteyen şirketlerin kafasında önemli sorulardan biri de o ülkenin kültürüne ayak uydurup uydurmamaktır. Yabancı bir pazara girdiğinizde yerel halkın size güven duyması şirketiniz büyük önem taşır. İnsanlar güvenmedikleri ürünleri satın almazlar. Bu nedenle de yerel kültüre uyum sağlamak şirketinizin müşterilerin beğenisi kazanması ayrıca ürün ve hizmetlerinizi özelleştirmeniz anlamına gelir. Girmek istediğiniz pazarda en azından pazarlama mesajınızı yerel dile uygun şekilde belirlemeniz ve kitlelere doğru şekilde ulaştığından emin olmanız gerekir.

Uluslararası bir ortağa ihtiyacım var mı?

Tom Moore, birçok şirket için globalleşme sürecinde yerel bir ortak bulmanın çok önemli olduğunu söylüyor. Ortaklar ev ve ofis konusuna maliyeti düşürür ve daha kolay satış yapmayı sağlayabilir. Ancak unutmayın ki bir ortaklık kurmak içi 1 yıl veya daha fazla zamana ihtiyaç duyarsınız. ABD Ticaret Servisi, ABD’deki şirketlerin yurt dışında uygun uluslararası ortaklar bulmasına yardımcı olmak için bir “eşleştirme hizmeti” sunuyor. Bu hizmet size ABD de ortak bulma konusunda yardımcı olabilir.

Yurtdışındaki yerel rakiplerimi anlamaya çalışmalı mıyım?
Yurt dışındaki rakiplerinizi anlamaya çalışmak yurt dışında nasıl büyüyeceğinize dair size bir yol gösterebilir, fikir verebilir. Ancak pek çok şirket, yeni bir pazara girerken o pazarda kendisiyle benzer ürün ve hizmet sunan şirketlerin var olup olmadığını sorgulamıyor. Bu şirketlere başarılı şekilde rekabet etmek için ne yapmaları gerektiğini anlamaya zaman ayırmıyor. Yurt dışında vakit geçirmek ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmak ileride büyük maliyetli hatalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.