Storytelling Şirketler İçin Neden Bu Kadar Önemli? 4 dakikada okunabilir

Storytelling Şirketler İçin Neden Bu Kadar Önemli? 4 dakikada okunabilir

Başkalarının şirketinizin vizyonunu anlamalarını sağlamak ve dünyanın neden sadece geleceğe yönelik bir vizyona sahip olmasının kaçınılmaz olduğunu da göstermek için onları hayali bir yolculuğa çıkarmanız gerekir.

Bir şirketin daha kurulum aşamasında ele alması gereken pek çok iş vardır. Bu kod yazmak, bir blog yazısı oluşturmak veya çalışanları organize etmek olabilir. Bununla birlikte tüm şirketlerin yolculuğu hemen hemen benzerdir. Başarı şansı elde etmek için sürekli satış yapmak!

Satış, müşterilerinizin sadece ürün veya hizmetinizi satın alması anlamına gelmez.  Çalışanlarınızı vizyonunuz ve hedeflerinize ikna etmeli, medyayı ve yatırımcıları ikna etmelisiniz. Unutmayın ki tüm bu durumlarda geleceğe dair bir vizyon satmış oluyorsunuz. Bununla birlikte vizyonunuza bu şekilde yatırım yaparken kendinizi hep on adım ileride görseniz bile inanın bu yeterli değil. Dünya da her şeyin farklı olması gerektiğine inanıyorsunuz ancak bunun için başka şeylerin yardımına ihtiyacınız var. Hikayenin gücüne!

Innogate olarak başka insanların, yatırımcıların ve medyanın size ve şirketinize inanması için onlara iyi bir hikaye sunmanız gerektiğini biliyoruz. Bunun için size storytelling’in şirketler için neden bu kadar önemli olduğunu ve nasıl kurulması gerektiğinden söz edeceğiz.

Şirketinizin hikayesini nasıl anlatacağınızı bilmek, operasyonlarınızın önemli bir parçası olmalıdır. Bir marka hikayesinin, insanları çekmeyi amaçlayan stratejik bir amacı olmalıdır. Hikayenizi mükemmelleştirmek istiyorsanız şu ipuçlarını mutlaka deneyin.

Parametreleri Ayarlayın

Hikayenizin taşıması gereken ilk özellik ilgi çekici olmasıdır. Ancak hikayenizin tam bir teması yoksa müşterilerinizi hızla kaybederseniz.  Markanızın hikayesini oluşturmak için ilk olarak şu soruları yanıtlayın:

  • Hikayeyi kim anlatıyor?
  • Hikaye neden anlatılıyor?
  • Hikaye ne zaman ve nerede gerçekleşiyor?
  • Hikayedeki insanlar kimler?
  • Hangi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, kitlenize anlamlı gelen ilgi çekici bir hikaye geliştirmenize yardımcı olacaktır.  Hikayenizi kurgularken tüketicilerin tam olarak ne hakkında konuştuğunuzu bilmesini sağlayın. En önemlisi onlara bu hikayeyi neden anlattığınızı açıklayın. Bu, onlara anlatı boyunca rehberlik edecek ve sizi daha iyi konumlandırmalarını sağlayacaktır.

Özgün Olun

Müşterinin güvenini kazanmanın anahtarı özgün bir hikaye anlatmaktan geçer. Kitlenizi üst düzey bir masalla kandırmaya çalışmayın. Müşteriler, kandırıldıklarını sandığınızın aksine çok hızlı şekilde fark ederler.

İşletmenizin hikayesinin çok ayrıntılı olması gerekmez. Açıkçası, işletmeniz dünya tarihine damgasını vurmamışsa öyleymiş gibi bir hikaye kurmanın da bir anlamı yok. Vizyonunuzu ve amaçlarınızı olduğu gibi, samimi ve şeffaf şekilde anlattığınızda müşterileriniz sizinle daha kolay ortaklık kurabilir.

Şeffaflık, sizin benzersizliğinizi gösterir ve markanızın insani yönünü kabul eder. Kendi zorluklarınızı ve başarısızlıklarınızı göstererek her şeyin kolay olmadığını kabul edin. Bu, duygusal bir bağ oluşturmanın yanı sıra, inovasyon ve esneklik gibi temel özelliklerinizi de ortaya çıkarır.

Tutarlı Olun

Düzensiz bir marka hikayesi müşterileri şaşkın ve ilgisiz hale getirir. Markanızın tüm iletişim kanallarında tutarlı olduğundan emin olun. Dijital ve basılı pazarlama materyalleri için aynı renkleri, logoyu ve sloganı kullanın. İşletmenizle ilişkili görüntü ve diğer her şeyin tutarlı olması marka bilinirliğinizi artırır.

Bu nedenle markanız hakkında konuşurken tutarlı olmanız gerekir. Hikayenizi müşterilerinize sunmadan önce baştan aşağı benimseyin, tüm ayrıntıları gözden geçirin. Bu hikayenizi daha doğal anlatmanıza yardımcı olacaktır.

Markanızın hikayesini anlatmak devam eden bir süreçtir. Her gün, işiniz büyüyor, değişiyor ve hikayenize yeni bölümler ekleniyor. Müşterilerin ilgisini çekmek ve elde tutmak için hikaye anlatımını operasyonlarınızın önemli bir parçası haline getirin.