Teknoloji İhracatında Rota İngiltere 5 dakikada okunabilir

Teknoloji İhracatında Rota İngiltere 5 dakikada okunabilir

Teknoloji şirketleri için globale açılmak mevcut iklimde göz korkutucu görünebilir. Ancak, bugün gelinen noktada biliyoruz ki teknoloji firmalarının yerel pazarda yakaladıkları başarıyı uluslararası alanda da yakalamaları doğru stratejilerle mümkün. Hem iş hem de kişisel yaşamda teknolojinin kalıcı bir alışkanlık olduğu artık yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle başarılı teknoloji şirketleri cesur olmaya ve genişleme planlarını sürdürmeye istekliyse uluslararası büyüme için her zaman daha fazla fırsat var. Özellikle de rota İngiltere’yse!

 

Teknolojide frene basmaya gerek yok

Ukrayna-Rusya savaşı, artan enerji fiyatları ve yaygın enflasyon dünya genelinde ekonomik aktivitelerin düşüşü sonucunu doğurdu. Bununla birlikte Avrupa genelinde büyüyen teknoloji şirketlerinin globale açılma hedeflerini frenlememesi gerektiği sıkça dile getiriliyor. 2021’de dünya, pandeminin ilk aşamalarındaki türbülanstan kurtuldu.  Örneğin Birleşik Krallık ekonomisi, yıl boyunca rekor düzeyde büyümeye imza attı. Ekonomik zorluk devam etse de pandeminin başlarında olduğu gibi, teknoloji globale rehberlik etmeye devam edecek. Bunu akılda tutarak, teknoloji şirketlerinin kendilerine sunulan fırsatları en iyi şekilde değerlendirmesi şart.

Globale adımı İngiltere’de atmak

Globale açılırken ilk durağın neresi olacağını seçmek için teknik yetenek arzına sahip bir ülke seçmek zaruri. Bu yalnızca globale açılmak için doğru ülkeyi belirlemek değil, aynı zamanda başarı şansını en üst düzeye çıkarmak için o ülke içindeki doğru bölgeleri keşfetmek anlamına geliyor. İngiltere, uluslararası pazara açılmak isteyen firmalar için en ideal rotalardan bir tanesi. Doğru araç ve bilgi setiyle en iyi iş fırsatlarının ülkesi olan İngiltere’nin; global çevre, iş yapma kolaylığı ve güçlü pazar potansiyeli mutlaka değerlendirilmesi gereken artıları arasında.

Şirket türü seçimi ilk aşama

İngiltere’de şirket kurarken tercih edilebilecek birkaç yasal yapı mevcut. İş türü, bulunulan lokasyon ve çalışanlar şirket yapısı için en önemli kriterleri belirliyor. İngiltere’deki yasal yapılar; limited şirket, şube, sınırlı sorumlu ortaklık (LLP), şahıs işletmesi ve ortaklık olarak sıralanıyor. İngiltere’deki en yaygın ticari kuruluş olan limited şirket üzerinden gidilecek olursa; bu firma türü hissedarlara ait ve yöneticiler tarafından yönetilen ayrı bir tüzel kişilik olarak değerlendiriliyor. Şirketin kârı İngiltere kurumsal vergisinden sorumlu tutuluyor. Tamamlaması en hızlı ve uygun maliyetli olan bu yapı, sadece 1 sterlinden başlayan hisse sermayesi ve bağlı şirkette bulunan risk ile İngiltere’ye açılan uluslararası firmalar için en sık tercih türler yollar arasında.

Şeffaf süreçler iş yapmayı kolaylaştırıyor

Bir firma tüm belgeleri tamamlandıktan sonra genellikle 48 saat içinde İngiltere Şirket Sicil Kurumu’na kaydolabiliyor. Firmanın ticarete başladıktan sonraki üç ay içinde İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi’ne kurumlar vergisi kaydı yaptırması gerekiyor. Evrak süreci çok kapsamlı olmasa da şirket kayıt hizmetleri için ilgili prosedürleri dikkatli bir şekilde incelemekte fayda var.

Vergilendirme ve istihdam düzenlemelerine dikkat

İngiltere’ye açılan firmalar için rekabetçi ve iş dostu bir vergi sistemi bulunduğu yorumunu yapmak mümkün. Yalnızca firmaların; kurumlar vergisi, katma değer vergisi (KDV) ve istihdam vergileri dahil olmak üzere vergilere tabii olma durumlarını dikkate almaları gerekiyor. İstihdam süreçleri için de İngiltere İş Kanunu’ndaki çeşitli düzenlemelerden haberdar olmak elzem. İlk etapta çalışanların İngiltere’de çalışma hakkına (geçerli bir Birleşik Krallık/AB pasaportuna veya çalışma iznine/vizesine sahip olduklarından) ve vergi kesintisi için bir NIN’e (Ulusal Sigorta Numarası) sahip olduklarından emin olmak bunlardan bir tanesi. İngiltere’de işveren ve vergi sorumlulukları konusunda ayrıntılara hâkim olmak ve düzenleyici alanlara hazırlanmak için uzman tavsiyesi almak etkili bir çözüm olabilir.

Innogate UK ile sınırlar kalkıyor!

Globale açılırken İngiltere’yi tercih etmek, başarılı bir uluslararası firma oluşturmak ve önemli bir müşteri potansiyeline erişmekle eşdeğer. Yalnızca fark edileceği üzere süreç göründüğünden çok daha ayrıntılı ve meşakkatli. Innogate UK Programı’nın sağladığı artılar ile İngiltere pazarına açılmak teknoloji firmaları için eşsiz bir deneyim. Innogate UK, iki aşamalı programın ilk adımında yeni bir pazara açılma için strateji belirleme ve hazırlık süreçlerine destek oluyor; ikinci adımında ise İngiltere’ye açılmaya hazır olan firmalara potansiyel müşteri ve partnerlere ulaşmanın anahtarını sunuyor. Siz de geç olmadan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

 

Kaynak:

https://www.investmentmonitor.ai/comment/tech-companies-embrace-international-expansion

https://goodwille.com/expanding-into-the-uk/