ULUSLARARASI PAZARDA MULTİKÜLTÜREL EKİPLER 5 dakikada okunabilir

ULUSLARARASI PAZARDA MULTİKÜLTÜREL EKİPLER 5 dakikada okunabilir

Uluslararası bir ekibe sahip olmanın sunduğu çok sayıda avantaj var: Farklı bakış açılarıyla birlikte artan yaratıcılık, farklı iş yapış teknikleri ve benzersiz çözümler… Bununla birlikte çok kültürlü ekiplerin sorunsuz bir şekilde yönetiminde liderlere büyük sorumluluklar düşüyor. Dil engellerinin aşılmasından, farklılıklardan ziyade ortak noktalarda buluşulmasına kadar… Çok kültürlü ve kapsayıcı bir firma olmanın ipuçları yeni yazımızda.

Kültürleri ve dilleri farklı bir ekibe sahip olmanın; yaratıcılığı ve bilgeliği arttırmak, ekibin sorunlarına birden fazla açıdan yaklaşabilmek hatta problemlere benzersiz çözümler bulabilmek gibi pek çok faydası bulunuyor. Öte yandan, multikültürel bir ekiple çalışmak beraberinde dil engeli, çalışma saatleri, farklı gelenekler ve iletişim problemlerini getirebiliyor. Araştırmacılar da ister ofisinizde ister küresel sınırların ötesinde olsun, çokkültürlü bir ekipten en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz konusunda bir dizi ipucu sunuyor.

 

 

Kültürel Farklılıkları Analiz Edin

Ekip üyelerinizin kültürlerini öğrenmek için zaman ayırmak, çalışanlarınızla kişisel düzeyde ilişki kurmanıza ve farklı kültürlerle ilgili önyargıları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Öncelikle ekip üyelerinizin sizi nasıl görebileceğini düşünün ve davranışlarınızın kültürel klişeleri destekleyip desteklemediğini sorgulayın. Söz konusu ipuçları şirket içinde şeffaflığın teşvik edilmesi için gerekli olduğu gibi aynı zamanda çalışanların moral ve motivasyonunda da gerçek bir fark yaratabilir. Bu noktada dil engelini aşmak da önemli! Şirket içinde yoğun bir aksan söz konusu olduğunda, çalışanlarınızdan ifadesini tekrar etmesini istemenin nezaketsiz bir durum olmadığı normunu oluşturun. Aynı zamanda sohbeti anlaşılabilir kılmak için resimler, hikâyeler ve veriler de kullanabilirsiniz. Günlük konuşma dilinden, argodan, iki anlamı olan ya da anlamı karıştırılan sözcüklerden kaçının. Açık sözlü olmak, tüm ekip üyelerinin birlikte çalışmasını ve birbirleriyle açık bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmesini de sağlayacaktır.

Gelenekler Etrafında Çalışın

Çok kültürlü ekiplere sahip şirketler, ülkeye özgü tatiller için izinler de dahil olmak üzere farklı çalışma programlarına proaktif olarak uyum sağlamalıdır. Örneğin restoran gezilerini seçerken veya yemekli etkinlikler planlarken çalışanlarınızın diyet kısıtlamalarına duyarlı olun. Böylece çalışanlar, yöneticileri ve ekip üyeleri tarafından gerçekten görüldüklerini ve duyulduklarını hissederler. Araştırmacılara göre akıcı olmadığı sürece ofiste yabancı dil konuşulmaması gerekiyor.

Ortak Çalışma Saatleri Ayarlayın

Çokkültürlü bir ekibi yönetmek demek aynı zamanda farklı zaman dilimlerinde yaşayan insanlarla çalışmak anlamına da gelir. Kaliforniya’da sabah 9 iken, İngiltere’de akşam 5’tir. Bu saat farkını aşarak çalışanlarınızın iş birliği yapma fırsatı bulması için bazı ortak çalışma saatleri belirlemeye çalışın. Böylece üretkenliği artırabilir ve ekipler arasındaki iletişimi geliştirebilirsiniz. Eğer her gün ortak çalışma saatleri düzenlemeniz mümkün değilse, herkesin yetişebileceği haftalık bir toplantı planlamak da iyi bir seçenektir.

Farklı Kültürleri Samimiyetle Tartışmaya Açık Olun

Çalışanlar duyulmak ve görülmek ister. Bu nedenle çalışanlarınız eğer kültürleri hakkında konuşmaya hevesliyse, onları gayri resmi ortamlarda bu konular üzerine konuşmaları için teşvik edebilirsiniz. Bu aynı zamanda çok kültürlü ekibinizi, kendi kültürlerini tartışmak üzere dizginleri ellerine almaya teşvik edebilir ki böylece çalışanlarınız, dikkate alındıklarını hissederler.

 

 

Çok Kültürlü Eğitim Oturumları Düzenleyin

Yönetici olarak çalışanlarınıza yönelik eğitim programları oluşturduğunuzda, kültürlerarası eğitimi de bunlara dâhil edin. Bu eğitimlerde “açık fikirli olmanın önemi”, “iş arkadaşlarını dinlemenin gerekliliği” ve “kültürel engellerin sağlıklı bir şekilde nasıl yıkılabileceği” gibi hassas konuları ele alabilirsiniz. Böylece çalışanlar birbirlerinin ihtiyaçlarına duyarlı hale gelir ki bu, ekibinizi başarıya odaklamanın ve motive etmenin harika bir yoludur. Çokkültürlü bir ekibi başarılı bir şekilde yönetebilmek için kültürel normlar konusunda kendinizi eğitmeniz büyük önem taşıyor. Örneğin, Japon kültüründe gerek günlük hayatta gerekse iş yaparken birbirlerini eğilerek selamlamak (ojigi) önemli bir gelenektir. Buna göre kıdemli kişiye saygı göstermek için önce kıdemi daha az kişi eğilir. Tüm çalışanlarınız için kültürel normları öğrenerek onlara saygı duyduğunuzu gösterebilirsiniz.

Açık İletişim için Emek Verin

Çok kültürlü bir ekibi yönetiyorsanız, açık iletişim oldukça önemlidir. Bu nedenle çalışanlarınıza sık sık onlar için orada olduğunuzu ve geri bildirime açık olduğunuzu söyleyin. Ekip üyelerinizin geri bildirimlerini açıkça paylaşabilecekleri toplantılara da ev sahipliği yapabilirsiniz. Söz konusu buluşmalar, aynı zamanda başarılı sonuçlar almış çalışanlarınızı tebrik etmek veya iyileştirmeye yönelik ipuçları sunmak için harika bir zamandır.

Kaynak:

https://www.businessnewsdaily.com/8211-expand-business-internationally.html