Uzaktan Çalışan Ekiplere Nasıl Liderlik Edilmeli? 3 dakikada okunabilir

Uzaktan Çalışan Ekiplere Nasıl Liderlik Edilmeli? 3 dakikada okunabilir

COVID-19 süreci, geçtiğimiz birkaç ay iş dünyasında köklü bir değişime önayak oldu. Büyük ya da küçük ölçekli birçok işletme uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Uzaktan çalışmaya geçtiğimiz bu günlerde zorluklarla karşılaşmamız da kaçınılmaz bir hal alıyor. Fakat doğru iletişim, empati, etkin planlama ve karşılıklı beklentileri doğru belirlemek ile üretkenliği koruyabiliriz. Çalışanların uzaktan çalışma sürecinde motivasyonunu yükseltmek için herkese birtakım görevler düşüyor, özellikle yöneticilere. Peki evden çalışırken hangi hususlara dikkat edilmeli?

Güvenlik açıklarına karşı dikkatli olun

Evden çalışma modeline geçişle birlikte en önemli hale gelen konu başlıklardan bir tanesi güvenlik. Özellikle IT departmanlarında olası güvenlik açıklarına ve kötü niyetli yazılımlara karşı alarma geçmekte fayda var. COVID-19 konulu e-mail içerikleri konusunda ABD Gizli Servisi de teyakkuzda. Zira kullanıcıların ilgi duyabilecekleri bu tür içerikler içerisinde zararlı yazılımlara yer verildiği sıkça belirtiliyor. Kullanılan program adlarını içeren sahte e-postalara karşı dikkatli olma ve çalışanlarla iletişime güvenli kanallar üzerinden arttırma noktasında yöneticilere de büyük görev düşüyor. 

 

İşleri kolaylaştırın

Güvenlik sorunları ya da ağ bağlantısı ilk etapta komplike bir konu gibi görünse de sanıldığı kadar göz korkutan bir konu değil. Tüm süreci doğru yönetebilmek adına 3 madde üzerine yoğunlaşmak yeterli. Uzaktan erişim adına tüm şirket uygulamalarının bulut sisteminde barındırılması, iş yerine ait cihazlara VPN yüklenmiş olması ve güvenilir bir ağ bağlantısına sahip olunması. Bu nedenle işleri karmaşık hale getirmek yerine basit düşünmekte fayda var.

Gelecek krizlere karşı hazırlıklı olun

Uzaktan çalışma modelinin bir anda yaygınlık kazanmasıyla birlikte fark edildi ki öngörülmesi zor krizlere karşı pek de hazır değiliz. Olası krizlere karşı proaktif bir yaklaşım benimsemek ise zaruri. İlk etapta yapılması gerekenler pek de zor değil. Teknolojik altyapının güncel tutulduğundan emin olunması ve uygulamaların bulut sisteminde mümkün olan en iyi derecede taşınmasının sağlanması. Şirket genelinde verimliliği ana kriter haline getirmek ve iletişim ağlarının bunun üzerine kurulması da üzerine düşülmesi gereken bir diğer önemli nokta.

 

İyi bir dinleyici olun

İçerisinde bulunduğumuz dünyada hâkim olan mutsuzluk ve belirsizliğin sizi yönlendirmesine müsaade etmeyin. Böyle zamanlarda yapılması gereken yegâne şey, en iyi olmaya odaklanmak. Empati ve iyimserliğe hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyulduğu böylesi bir zaman dilimi içerisinde çalışanların stresli ve yorgun olabileceklerini aklınızda bulundurun. Özellikle de ev işlerine ve çocuklarına ayırmaları gereken vakit giderek artmışken! Özetle; harika bir dinleyici olun ve çalışanlara yalnız olmadıklarını hissettirin.

Kaynak:

https://www.globalization-partners.com/blog/5-top-tips-for-managers-on-making-a-rapid-and-seamless-shift-to-remote-working/