Web Sitenizi Yerelleştirmek için 9 Adım 5 dakikada okunabilir

Web Sitenizi Yerelleştirmek için 9 Adım 5 dakikada okunabilir

Globale açılan firmaların özenle üzerinde durması gereken konu başlıklarından biri: Web sitesi! Yeni pazara uygun bir web sitesi tasarımı yaparken sitenin, potansiyel müşterilere hitap edecek ölçüde yerelleştirilmiş olması da oldukça önemli Peki, web sitesini yerelleştirirken atılması gereken adımlar neler?

 

  1. Hedef pazarınızı tanıyın

Velocity Global tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre özellikle teknoloji şirketlerinin yüzde 70’i 2025 yılına kadar beş ya da daha fazla ülkede varlık göstermeyi planlıyor. Web sitesi hazırlanırken de hedef pazarın neresi olacağı ve potansiyel rotaların nereler olabileceğinin bilinmesi büyük önem arz ediyor. Bu noktada Google Analytics veya Alexa gibi araçlarla web sitesine gelen trafiğin hangi ülkelerden olduğunu takip etmek oldukça önemli. Hangi ülkelerden yerelleştirme talebi aldığınızı bu yolla kolayca tespit edebilirsiniz.

  1. Çeviride kaliteden taviz vermeyin

Global ölçekte faaliyet gösteren şirketlerin profesyonel çeviri hizmetlerinden destek alması oldukça önemli. Web sitesindeki içeriklerin uzman kontrolünde yerel dile çevirisinin yapılmış olması gerekiyor. Grameri kötü ve bozuk cümle yapılarından oluşan bir web site içeriği şirketinizin sunduğu ürün ya da hizmeti müşteri nezdinde yetersiz ve profesyonellikten uzak gösterebilir, dahası yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir.

  1. Çeviri için uzman desteğinden yararlanın

Yüksek kaliteli çevrimiçi çeviri hizmetlerinden yararlanmak globale açılan firmalar için uygun bir çözüm olabilir. Uzman bir ekip tarafından çeviri yapılan hizmetlere ulaşmak ilk etapta güç gibi görünse de tek bir tıkla profesyonel çeviri hizmeti sunan web çeviri hizmetleri mevcut. Ölçeklenebilir ve uygun maliyetli çözümler için söz konusu servislere göz atmakta yarar var.

  1. Yerelleştirmenin bir süreç olduğunu unutmayın

Web sitenizin yerel dile çevrilmesi atılması gereken ilk adım. Sonrasında ise web sitesinde yer alan içeriklerde meydana gelecek değişikliklerin yeni versiyona yansıtılıp yansıtılmadığından emin olmak gerekiyor. Yerelleştirmeyi tek seferlik bir proje olarak görmekten ziyade sürekli bir sürece dönüştürmek bu nedenle oldukça önemli. İçerik yönetimi, içerik algılama ve içerik farklılığı gibi süreçleri otomatik hale getirecek servislerden destek almak yine işleri kolay hale getirecek uygulamalardan bir tanesi.

  1. Dil seçimini kolaylaştırın

Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının ilk bakışta hangi dilleri desteklediğinizi görebilmesi yerelleştirme sürecindeki başarı kriterlerinden biri. Web sitesindeki trafiğin artırılması ve kullanıcıların uzun zaman geçirebilmesi bu yolla mümkün. Airbnb, Nike, Louis Vuitton gibi birçok marka, yerelleştirilmiş web sitelerini kullanıcıları için erişilebilir ve kolay hale getirmek adına çok sayıda imkân sunuyor. Dil ve para biriminin kolay bir şekilde değiştirilebilmesi, sade bir tasarım kullanılması ve kullanıcıların web sitesine ikinci ziyaretleri için tercihlerinin önbelleğe alınmış olması bunlardan sadece birkaçı. Kullanıcıların dil tercihlerini bir kerede fazla belirtmeden sürekli bir şekilde web sitesini ziyaret etmesi bu yolla sağlanabilir.

  1. Görselleri es geçmeyin

Web sitesini yerelleştirmek, içeriğin çevrilmesinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Özellikle web sitesinde yer verilen görseller, yerelleştirme sürecinin en önemli adımlarından birini oluşturuyor. Yerel bağlama uygun görsel seçiminden, görsellerde yer alan metinlerin diline kadar çok sayıda kriterin üzerinde özenle durmakta fayda var.

  1. Yerelleştirilmiş UI/UX için yatırım yapın

Başarılı yerelleştirmenin anahtarı, web sitesinin orijinal dilinde olduğu kadar iyi çalıştığından emin olmak. Kullanıcı deneyiminin tüm dillerde eşit olması gerekiyor. Web sitesinin tasarım aşamasında bir cümle uzunluğunun diğer dillerde çok daha uzun ya da kısa olabileceği gerçeğiyle birlikte oluşturulmuş kullanıcı arayüzü bunun örneklerinden sadece biri. Sitenin temel unsurları benzer bir çatıda toplanırken her bölge için farklı içerik ve hizmetlerin sunulması iyi bir alternatif olabilir.

  1. Yerelleştirmenin yatırım getirisinin farkında olun

Ürün ve hizmetlerin farklı dillerde yepyeni pazarlara sunuluyor oluşu, yüksek yatırım getirisi fırsatlarına da kapı aralıyor. Bahsi geçen adımları takip etmek dahi global çapta dikkat çekmek için yeterli. Yüksek kalitede bir iş ortaya koyarken, yerelleştirme maliyetlerinin makul düzeyde tutulması yatırım getirisi elde etme yolunda firmalara kayda değer bir artı sağlayabilir.

  1. Yereli benimseyin

Web sitenizi farklı bir dilde yerelleştirmek büyük bir adım. Yerel sınırların dışarısında globale kanat açmak sayısız fırsatı da kucaklamak demek. Bu noktada kendi yerelleştirme serüveninizi benimsemek ve kaliteden taviz vermemek uzun vadeli bir başarının yapı taşını oluşturuyor.

Innogate ile hedef pazarınızda yerelleşme stratejilerinizde bir adım önde olun!

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı; yereldeki başarısını globale taşımaya kararlı firmalara pazarlamadan ürün-pazar uyumuna kadar birçok konuda destek sağlıyor. Innogate Online ile globale açılma stratejisi sağlam temeller üzerine inşa edilirken; Innogate Online Connect’le de globale açılmaya hazır olan firmalara potansiyel müşteri ve partnerlere ulaşmanın anahtarları sunuluyor. Globalde rakiplerinizden bir adım önde olmak için şimdiden Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın.

 

Kaynak:

https://localizejs.com/articles/9-tips-for-website-localization/