Yabancı Pazarda İşinizi Başarıya Taşıyacak 3 Tavsiye 4 dakikada okunabilir

Yabancı Pazarda İşinizi Başarıya Taşıyacak 3 Tavsiye 4 dakikada okunabilir

Kendi ülkeniz dışında pazara girmek çoğu zaman ilgi çekicidir. Ayrıca işletmenizi bir sonraki aşamaya taşımanın mükemmel bir yoludur. Ancak yabancı bir pazara açılmadan önce mevcut durumlarınızın mükemmel olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun yanında yabancı bir pazara açılmak için zamanınızı ve kaynaklarınızı ölçüp tartmanız ve şirketinizle ilgili diğer faktörlerle birlikte dikkatli şekilde değerlendirmelisiniz.

Yabancı pazara birçok kez açılan bir startup’ın kurucusu ve şu an yurt dışına açılmak isteyen şirketlere danışmanlık sunan Harbinger adlı şirkette Kıdemli Başkan Yardımcı olan Haithem Elembaby’ye göre yabancı bir pazara açılırken ilk yapmanız gereken değer önerinizin en cazip olduğu yeri bulmak.

Ancak değer önerinizin en cazip olduğu yabancı pazarı bulmadan önce, yabancı bir pazarda işinizi başarıya taşıyacak stratejiyi hazırlamanız gerekir. Innogate olarak işinizi yabancı pazarda da başarılı şekilde büyütmenizi istiyoruz. Bunun için size 3 tavsiyemiz var:

Yerel işletmelerle iş birliği yapın.

Bazı pazarlar yerel bir ortakla iş birliği gerektirebilir. Bunun yanında hangi yabancı pazara girmeniz gerektiğini belirlerken o ülkedeki yerel düzenlemeleri ve şirketinizle ilgili beklentileri değerlendirdiğinizden emin olmalısınız.

Küresel kitap yayıncısı Saddleback’in CEO’su Tim McHugh yerel işletmelerle ev sahipliği yapmanın öneminden bahsederken Starbuck örneği üzerinde duruyor. Starbucks yıllardır pek çok yabancı pazarda önemli başarılar elde etti. Ancak Hindistan hariç. Çünkü Hindistan’da kahve, çay kadar çok içilmiyordu. Bunu fark eden Starbuck Hindistan’ın önemli çay şirketlerinden biri olan Tata Beverages ile ortaklık kurdu. Sonuç olarak da “bundan daha iyi bir başarı sansına sahip olmadıklarını” belirtti.

Yerel işletmelerle ortaklıklar kurmak veya işbirliği yapmak yabancı bir pazarda yeni tanıştığınız kitlenin alışveriş yapma şekillerini öğrenmenize de büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Sektörünüzde çalışmış olanlardan – düşündüğünüz dış pazarlarda – mümkün olduğunca fazla bilgi edinin, böylece hatalarını tekrarlamayın.

Tim McHugh, CEO, Saddleback Eğitim Yayıncılığı

Hiç bilmediğiniz bir pazara açılırken hedeflediğiniz bölgenin ekonomik ve politik istikrarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumu gözden kaçırmamak oldukça önemlidir. Çünkü unutmayın ki makro trendler çoğu zaman öngörülemeyen zorluklar ortaya çıkarabilir.

Potansiyel Engelleri Planlayın

Zorluklardan bahsetmişken, işletmenizin sahip olduğu ürün ve hizmetleri hangi yabancı pazara uyum sağlayacağını bilmek sizin için faydalı olabilir.

Ürünlerinizi pazara sunarken bir zorlukla karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Bazı ürün kategorileri bazı ülkelerde kısıtlıdır. McHugh, ABD’deki fikri mülkiyet haklarına sahip olmanız Rusya veya Brezilya’da da aynı haklara sahip olduğunuz anlamına gelmediğinin altını çiziyor. Yasaların çeşitlilik gösterdiğini bu nedenle de önce bir IP avukatıyla görüşmeyi öneriyor.

McHugh’ın önerilerini uygulayarak kıtalararası genişlemenizi çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Kime Danışacağınızı Bilin

Yabancı pazarları daha iyi incelemek için size yardımcı olacak şekilde tasarlanmış kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Pek çok hükümetin yabancı işletmeleri kendi ülkelerine getirmek için hizmet veren kuruluşları, ticaret misyonlarını yürüten ve girişimcilerin yeni bir pazarda zaman geçirmelerine imkan tanıyan çeşitli hızlandırıcı ve hizmet sağlayıcıları bulunuyor. Bu tarz kurum ve kuruluşlarla iletişim kurarak satış ekiplerinizi ve diğer yerel operasyonlarınızı daha hızlı inşa edebilirsiniz.

Hatta ABD Ticari Hizmeti’nin dünya çapında hemen hemen tüm elçiliklerde uzmanları bulunuyor. Bu uzmanlar, işinizi olumlu yönde etkileyecek yerel gümrük ve yasalar hakkında size rehberlik yapabilir. Ancak iletişime geçip işleri ilerletmeden önce orada bulunan ve benzer işleri yapan kişilerle konuşmayı deneyebilirsiniz.

Yabancı pazarları araştırmak, işiniz ve işletmeniz için bir sonraki uygun hamle olabilir. Doğru ve sistematik bir hazırlık ile yurt dışında büyüme çabalarınız başarıya ulaşabilir.

Innogate olarak sizi ABD pazarına hazırlarken, pazarın hukuki süreçlerinden, finansal dinamiklerine, güncel gelişmelerinden, trendlerine kadar bilgilendirme çabasındayız. Doğru hedefe en kısa sürede ulaşmanın pazar hakkında tüm dinamiklerin bilgisine sahip olarak başarılacağına inanıyoruz.  Innogate programına katılmak veya daha detaylı bilgi almak için tıklayın.