Yatırımcının Toplumdaki İmajı Girişimi De Etkiliyor 2 dakikada okunabilir

Yatırımcının Toplumdaki İmajı Girişimi De Etkiliyor 2 dakikada okunabilir

Girişimcilerin hedefi her zaman daha yüksek yatırımlar almak ve işlerini daha iyi hale getirmek. Bunu yaparken yatırımcılarının kim olduğunu pek de önemsediklerini söyleyemeyiz. Ancak bu durum girişimcilerin büyük paralar kaybetmesine ve zararlı çıkmasına da neden olabiliyor.

Bunun en yakın örneğini popüler oyun HQ Triva’da görüyoruz. HQ Triva son zamanlarda gençler arasında oldukça yükselişte olan bir uygulama.  Geçtiğimiz günlerde şirket yeni bir finansman turu duyurdu.

Açıklama göre uygulamanın bir sonraki finansmanın milyarder Peter Thiel tarafından kurulan girişim Founders Fund’dan gelebilir. Bu haber elbette uygulamanın kullanıcıları arasında büyük tepkiye yol açtı. Peter Thiel’in sağ liberal görüşleri, kadınlara karşı kötü davranışları ve seçimlerde Trump’ın destekçisi olması kullanıcılar tarafından sevilmemesinin en büyük nedenleri.

Böyle bir finansmanın önderliğinde devam edecek uygulamanın bir parçası olmak istemeyen büyük bir kitle kararı protesto etmeye karar verdi.

Sosyal medyada #DeleteHQ hastag’iyle bir kampanya başlan kullanıcılar hesaplarını silmeye başladı. Perşembe günü sonlanması gereken yatırım turunun sonlanmaması ve henüz Founders Fund ile bir anlaşmaya varılmamış olmamasında bu kampanyanın büyük bir payı olduğu konuşuluyor.

Kullanıcıların başlattığı bu tarz sosyal medya kampanyaları oldukça etkili oluyor. Çünkü insanlar kullandıkları platformların kendilerini temsil etmesini istiyor. Karşısında oldukları bir görüşün ürününü kullanmak istemiyorlar. Bunun bir örneğin de Uber olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Uber kullanıcıları Uber CEO’su Kalanick’i protesto etmek için Uber kullanmamaya karar vermişlerdi. Bu durum Uber’e pazarda büyük kayıplar yaşatmış ve rakibi Lyft’e önemli kazançlar sağlamıştı.

HQ Triva’nın başına gelenleri daha pek çok firma üzerinden örnekleyebiliriz. Tüm bu örneklerde gördüğümüz hedef kitlesinin düşünceleri ikinci plana atan firmaların  zararla ayrıldığı. Bu nedenle firmalar yatırıma odaklanmanın yanında kullanıcı ve hedef kitlelerinin görüşlerine de önem vermelidir.