Yeni Müşteri Nasıl Kazanılır? 5 dakikada okunabilir

yeni müşteri nasıl kazandırılır

Yeni Müşteri Nasıl Kazanılır? 5 dakikada okunabilir

Sektörü, alanı, ürünü ya da hizmeti ne olursa olsun; bir firma sürdürülebilir bir başarı ve kalıcı bir marka yolculuğu hedefliyorsa, mevcut müşterilerini korumanın yanı sıra yeni müşteriler kazanmak zorunda. Sadık bir müşteri kitlesi ve yeni müşterilere yönelik çalışmaları olmayan bir kurumun ayakta kalması, operasyonlarını sürdürmesi ve hedeflerine ulaşması son derece zor bir durum. Müşteri tabanını genişletmek, büyütmek ve mevcut müşteri sayısını artırarak yeni müşteriler elde etmek; kurumlara sadece maddi bir avantajın yanı sıra marka tanınırlığı, bilinirliği ve algısı açısından da önem taşıyor. Özellikle, globale açılma sürecinde olan firmalar için hedef pazarda yeni hedef kitleyle tanışmak ve yeni müşteriler kazanmak kritik bir rolde. Çünkü, globalleşme sürecindeki tüm adımlar ne kadar doğru ve sağlıklı olursa olsun, bir müşteri tabanı yaratamayan firmaların yeni pazarda başarıya ulaşması pek mümkün olmuyor.

 

Peki, globale açılma sürecindeki firmalar yeni müşteriler kazanmak ve bu tabanı büyütmek için neler yapmalı? Yeni müşteri edinme sürecindeki kritik noktalar neler?

Hedef Kitleniz Hakkında Bilgi Edinin

Yeni müşteriler kazanmanın ilk noktalarından birisi, hedef kitlenizdeki kişilerle ilgili detaylı bir araştırma yapmak ve onların hakkında kapsamlı bilgilere sahip olmaktır. Potansiyel müşteri adaylarınızın ihtiyaçları, talepleri, beklentileri, eğilimleri ve istekleri ile sosyo-ekonomik durumlarını en iyi şekilde incelerseniz, yürüteceğiniz tüm çalışmaları şekillendireceğiniz bir sistem yaratmış olursunuz. Ayrıca, hedef kitlenizin satın alma tercihlerini etkileyen sosyal ekonomik değişkenleri, kullanım ve tüketim alışkanlıklarını, sosyal medya tercihlerini bilmek ve bunlara ilişkin verileri toplamak de size bu noktada avantaj sağlayabilir.

Rakiplerini Tanıyın

Sektördeki rakiplerinizi bilmeniz, çalışmalarını ve özellikle pazarlama faaliyetlerini takip etmeniz, iletişim diline hâkim olmanız ve hedef kitlenizin hangi kısmına yöneldiğini belirlemeniz dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Yeni müşterileriniz; mevcut durumda farklı markaların, kurumların ve firmaların müşterisi olduğu için bu müşterileri kendinize çekmeniz için rakiplere göre şekil almanız ve farklılaşmanız gerekiyor. Bu noktada, rakipleri tanıyarak artı ve eksi yönlerini analiz etmek yeni müşterilerinize ulaşma noktasında son derece önemli.

Müşteri Hizmetlerine Önem Verin

Pandeminin de etkisiyle tüketicilerde artan hassasiyetlerle birlikte kusursuz bir müşteri deneyimi sunmak, markalar için artık olmazsa olmaz. Bunun en kritik adımlarından birisi ise müşteri hizmetleri. İyi bir müşteri hizmetleri servisine sahip olmak, sadece yeni müşteriler elde etmenizi sağlamakla kalmaz; uzun vadede birçok farklı açıdan da size güç katar. Müşteri hizmetleri servislerinizde kusursuz bir seviyeye ulaşmanız; müşterilerden gelen her aramayı, her e-postayı, her mesajı cevaplamanız ya da sosyal ağdaki gönderinizin altına yapılan yorumlara karşılık vermeniz, müşterilere özel ve değerli olduklarını hissettir.

Yeni müşterilerinizin de markanızla farklı kanallardan daima iletişime geçme ihtimalini göz önünde bulundurarak iyi bir müşteri hizmetleri deneyimi sunmak büyük önem arz ediyor.

Yeni Müşteriler için Paketler Sunun

Potansiyel müşterilerinizi, markanızın mevcut müşterisi haline getirmek ve sizi tercih etmesini sağlamak için en etkili adımlardan birisi, bu kişilere özel indirim, teklif, prormosyon ve hediye paketleri sunmaktır. Tüketicilerin, yeni bir şey satın alırken ve farklı bir markayı denemeyi düşünürken birçok etkeni değerlendirdiğini unutmamalı ve onları markanıza çekecek çalışmalar yapmalısınız. Böylece hem markanızı, sektördeki diğer rakiplerden farklılaştırmış hem de sadık müşterileriniz olma yolunda etkili bir adım atmış olursunuz.

Web Sitenizi ve Sosyal Medyayı Güncel Tutun

Dijitalleşme ve teknoloji kullanımının, hayatın vazgeçilmez noktaları haline gelmesiyle birlikte markalar, online mecralara ve platformlara çok daha fazla önem vermeye başladı. Bununla birlikte, yeni müşterilerin bir ürünü ya da hizmeti satın almadan hemen önceki ilk adımları, genellikle markanın web sitesini ziyaret etmek ya da sosyal medya hesaplarını ve paylaşımlarını incelemek oluyor. Bu noktada, size yaklaşan ve müşteriniz olmak için bir adım atan tüketicileri tutmak ve markanızın bir müşterisi haline getirmek için web sitenizi en iyi şekilde hazırlamalı, sosyal medya hesaplarınızın yönetimini müşteri odaklı yapmalı ve bu mecralardaki bilgileri, içerikleri daima güncellemelisiniz.

Innogate ile Globale Adım Adım!

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak yönünü uluslararası pazarlara çevirmiş firmalara sorunsuz bir globale açılma deneyimi vadediyor ve hedef kitlesinde kişilere doğru şekilde ulaşmasına destek oluyoruz. Innogate Online ile globale açılma stratejinizi en doğru şekilde planlayabilir, Innogate Online Connect’le birlikte de yeni pazarda hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Adım adım globalleşmek için siz de Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

 

Esinlenilen Kaynaklar:

https://www.sba.gov/blog/10-ways-get-new-customers

https://www.forbes.com/sites/allbusiness/2020/02/28/attract-new-customers-small-business-tips/

https://www.paldesk.com/the-importance-of-getting-new-customers-boost-your-company

 

Deniz Kaan Akoğlu