YENİ NORMALDE ÜRÜN KONUMLANDIRMA NASIL OLMALI? 7 dakikada okunabilir

YENİ NORMALDE ÜRÜN KONUMLANDIRMA NASIL OLMALI? 7 dakikada okunabilir

 

Tüketicilerin dünyayı algılayış şekli pandemi süreciyle birlikte oldukça değişti. Bu durum, pazarlamanın da değişmesini mecbur kıldı. İşletmelerin, özellikle marka ve ürün konumlandırma stratejilerini yeni normale adapte etmeleri bu noktada oldukça önemli. Zira artık müşterilerin COVID-19 öncesi ihtiyaçlarından farklı gereksinimleri, beklentileri ve talepleri var. Bu eksende konumlandırma süreçlerinde nasıl bir yenileşmeye gidilmesi gerektiği, yeni dönemin en kritik sorusunu oluşturuyor.

Pandemi sonrasında tüketiciler ne düşünüyor?

Growth from Knowledge tarafından gerçekleştirilen bir anket, tüketicilerin COVID-19 sonrası sürecin ekonomik yansıması konusunda büyük endişe duyduklarını ortaya koyuyor. Verilen cevaplarda, ilk iki sırada ekonomik kriz ve işsizlik varken; onları sağlık ve hastalığın yayılma hızı takip ediyor. Özetle, tüketicilerin pandemi sırasında ekonomi ve kişisel güvenlik konularında endişe besliyorlar.

Tüketicilerin satın alma davranışlarında da pandemi sonrası süreçte değişkenler olduğu gözlemleniyor. Günümüzde tüketiciler, fiyattan genel tüketime kadar hemen her safha için çok daha duyarlı bir hale geliyor. Bu da onların daha seçici ve dürtüsel satın alma davranışından uzak bir profil çizmelerini sağlıyor. Aynı zamanda tüketiciler artık, marka sadakatlerini sorgularken, yeni bir alışveriş alışkanlığı veya marka denemeye çok daha açıklar. Özellikle evden çıkmadan gerekli şeyleri satın alabiliyor olmak, çevrimiçi platformları cazip kılıyor. Numerator tarafından gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre de tüketicilerin yüzde 87’si Mart ve Aralık 2020 tarihleri arasında çevrimiçi sipariş vermiş durumda.

 

Dijital ayak izinizi en üst seviyeye taşıyın

Tüm bu değişkenler; ürün ve marka konumlandırma stratejilerinde yaratıcı eksenler oluşturmanın gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Üç temel ürün konumlandırma tekniğinden destek almak bu noktada hayat kurtarıcı olabilir. İlk olarak ürünlerin dijital ortama taşınması elzem. Tüketiciler; web siteleri ve mobil uygulamalar dahil olmak üzere çok sayıda dijital platform aracılığıyla ürün bulmak, araştırmak ve satın almak için akıllı cihazlara güveniyor. Ürün konumlandırma pazarlamanız, dijital ayak izinizi en üst seviyeye çıkarmak için sanal reklamcılık, e-posta pazarlaması, anlık bildirim ve SMS mesajlaşmasının bir karışımını içerebilir.

Farklılaşma yolunda kurallar sil baştan

Tüketiciler satın aldıkları ürünler ve şirketleri konusunda çok daha fazla bilgi edinmek istiyor. Örneğin, bir tüketicinin sürdürülebilirlik veya yerel kaynak kullanımı gibi konularda satın alma öncesi araştırma yapması ve kendi değerlerine uygun seçeneklere yönelmesi beklenebilir. Bu eğilim, ürün konumlandırmaya yönelik yeni bir yaklaşım için bir fırsat yaratıyor olabilir. Ürününüzü farklılaştırmak ve hedef kitlenizin dikkatini çekebilmek adına uygulayacağınız taktikler geliştirebilirsiniz. Daha güçlü mesajlar geliştirmek için taktiklerinize ürün konumlandırma içeriğinizde yer vermelisiniz.

Ürün görsellerini yeni döneme uydurun

Bugün birçok işletme, ürün ve kurumsal iletişim görsellerinde maske takan tüketicilere ya da çalışanlara yer veriyor. Güncel dünyaya uygun ve güvenli bir konumlandırma için bu noktaya dikkat etmek oldukça önemli.  Tüm eski fotoğrafları değiştirmek gerekli olmasa da tüketicilerin zihninde duyarlı bir işletme olarak yer edinebilmek ve olası bir iletişim kazasına mahal vermemek için hedef pazarı incelemek ve buna uygun olarak yenileşmeye gitmek işletmenize önemli bir artı kazandırır.

Ürünler değişti, sıra markalarda

Markaların, değişen tüketici talep kalıplarına ve harcama davranışlarına uygun şekilde yanıt verebilmesi için süreci doğru okuması gerekiyor. Pandemi sürecinde zayıflayan marka sadakati, kuşkusuz ki bundan sonraki süreci de etkileyecek. Örneğin kolaylık ve hızlı teslimat tercihi çevrimiçi satıcıları ve geleneksel perakendecilerin çevrimiçi mağazalarının rekabetini artırdı. Markaların diğer rakiplerinden öne çıkabilmesi için çözümse krizin ilk aşamalarında hızlı hareket edebilmekten ve marka konumlandırma sürecini başarıyla yönetmekten geçiyor.

Dönüşüm, dijitalde başlar

Marka konumlandırma stratejilerinde de dönüşüm dijitalde başlıyor. Sürece web sitenizi güncelleyerek adım atabilirsiniz. Hızla dönüşümü yakalayan bir firma algısı yaratmak, potansiyel müşterileriniz nezdinde markanıza olan güveni artıracaktır. Bunun için yapılması gereken basit: Müşterilerinize COVID-19 sürecini nasıl geçirdiğinizi ve bu süreçteki çalışmalarınızı anlatın.  Eğer salgına karşı bir ürün ya da hizmet sunuyorsanız, bunun öne çıkan noktalarını en detaylı şekilde hedef kitle ile paylaşın ve harekete geçirici bir mesaj verin. Web sitesinde ve sosyal medya kanallarında paylaşılacak içeriklerin çok kanallı bir yaklaşım için nasıl yeniden kullanılabileceğini de ayrıca düşünebilirsiniz. Örneğin, blog için oluşturduğunuz bir gönderiden kısa bir video da oluşturabilmek, bunun için iyi bir adım olabilir.

Tüketicinin zihninde ne var?

 Pandemi sürecinde müşterileriniz hakkında fikir edinmek için görüşmeler yapmak ve anket göndermek içgörü edinmede oldukça önemli. Mevcut müşterileriniz ve onların geribildirimleri, gelecekteki beklentilerini tahmin edebilmeniz ve gelişmeye devam edebilmeniz için size değerli bilgiler sağlar. Örneğin, B2C bir işletmeyseniz; ekonomik kaygıları olan müşterilerden aldığınız geri bildirimler doğrultusunda hesaplı indirim seçenekleri sunabilirsiniz.

Benzer şekilde müşteri dönüşlerine uygun olarak bültenlerinin hedef kitlenizin ilgisini çekeceğinden ve yüzeysel veya duyarsız olmadığından emin olun. Güncel olaylarla rezonansa girmesi için basın bülteninizdeki mesajları değiştirmeniz gerekebilir. Benzer şekilde e-posta gönderimleri, sosyal medya paylaşımları ve içerik pazarlaması müşterilerin talep ve gereksinimleri doğrultusunda revize edilerek güçlü birer konumlandırma aracına dönüşebilir.

Globalde ortağınız Innogate!

İşletmenizin ve markanızın pandemi sonrası süreçte yoluna emin adımlarla devam edebilmesi için proaktif bir konumlandırma adımının gerektiği aşikâr. Atılacak adımların oldukça büyük dönüşleri olsa da tek başlarına yeterli olacaklarını söylemek ise çok zor. Bir bilene danışmak, işleri hiç olmadığı kadar kolaylaştırabilir. Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı olarak globalleşme sürecinde pazarlamadan ürün-pazar uyumuna birçok sürecin hemen her halkasında işletmelere sayısız destek sunuyoruz. Türkiye’deki başarılarınızı, uluslararası alanda sürdürme stratejileri de alanında uzman mentorlarla doğru bir zemin üzerinde oluşturulabiliyorsunuz. Innogate Online Connect ile yeni dönemin kazanını siz olabilirsiniz, tek yapmanız gereken Online Innogate Programı’na başvurmak!

 

Kaynak:

https://www.americanexpress.com/en-us/business/trends-and-insights/articles/product-positioning-strategy-for-the-new-normal/

https://www.gfk.com/blog/how-to-position-your-brand-for-success-during-covid-19

https://zenmedia.com/blog/7-strategies-for-positioning-your-brand-in-a-post-covid-world/