YURT DIŞINA SATIŞ YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER 3 dakikada okunabilir

YURT DIŞINA SATIŞ YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER 3 dakikada okunabilir

Çoğu şirket yurt dışına da satış yapmak ister ancak çoğu zaman bu “evde” satış yapmaktan daha zordur ve şirketler yabancı pazarlara açılmakta pek başarılı olamaz. Dış pazarlarda satış yapabilmenize yardımcı olacak birkaç noktayı sizlerle paylaşmak istedik.

Öncelikle birkaç pazara odaklanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer ürününüz yeterince yeni ve heyecan vericiyse dünyanın her yerinden ortağınız olmak isteyen birçok kişi olacaktır. Eğer bunların hepsiyle görüşüp hepsinin isteklerini yerine getirirseniz fazlasıyla zaman kaybedersiniz. Kaldı ki dünyanın birçok yerine gidip her ülkede birkaç toplantıya katılmak size çok büyük bir değer katmayacağı gibi kıymetli zamanınızı kaybetmenize ve şirket için ekstra masraflara neden olacaktır.

Ürününüze en uygun birkaç pazarı seçip onlara odaklanmak sizin için daha faydalı olabilir. Seçiminizi yaptıktan sonra o pazarda kâr elde etmeye giden yolun fazlaca uzun olduğunu da aklınızda bulundurun. Pazara giriş yapmanızın ardından bir süre sonra kâr da elde etmeye başlarsınız, ancak sabırlı olmalı ve adımlarınıza dikkat etmelisiniz. Bekleyişin ardından iyi kâr elde etmeniz mümkün olacaktır. En kötü ihtimalle suya girmeden önce ayaklarınızı sokmuş ve karşınıza çıkabilecek sorunları daha küçük bir ölçekte deneyimlemiş olacaksınız.

Bir pazarda etkin bir rol alma sürecinde birçok sorunla karşılaşacaksınız. Doğru çalışanların seçilmesi ve yerel kültürü anlamak bunların başında gelir. Bu süreçte size yardım edebileceğini düşündüğünüz insanları değerlendirmelisiniz. Eğer ABD’ye açılmak istiyorsanız ABD’deki Türk kökenli şirketler ile görüşmeniz ve onların hikayelerini dinlemeniz, bu yolda başınıza gelebilecek şeylerin bir kısmını öğrenmenizi sağlar. Derse gitmeden önce ödevinizi yapmış olursunuz.

Büyükelçilikler ve konsolosluklar da bu konuda size yardımcı olabilir. Bu kurumlar özellikle sizin faaliyet göstermek istediğiniz endüstri hakkında bilgi sahibi olmayabilirler ancak temel konularda size yardım edebilir ve sizi faydalı insanlara yönlendirebilirler.

İşletme okuduysanız pazarlama konusunda öğrendiğiniz ilk şeylerden biri, şirketinizi büyütmek için ya ürün gamınızı genişletmeniz ya da pazar odağınızı genişletmeniz gerektiğidir. Yeni pazarlara açılmak, buna bir örnektir. Birçok girişim her ikisinden de biraz biraz yapmaya çalışsa da gördüğümüz kısıtlı büyümeler bu stratejinin pek de işe yaramadığına delalet eder. Bunlardan birine odaklanmanız gerekir. Şayet yeni pazarlara açılmaya odaklandıysanız, ki bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen amacınız da budur, açılmak istediğiniz pazar içindeki konumunuzu da iyi belirlemeli ve segmentasyonu iyi yapmalısınız. Pazar içinde potansiyel müşterilerinizin nereden geleceğini iyi belirleyin ve gerekirse farklı ülkelerde farklı segmentleri hedef alın.