Yurt Dışında Network Geliştirmek için Linkedin Kullanımının Önemi 8 dakikada okunabilir

Yurt Dışında Network Geliştirmek için Linkedin Kullanımının Önemi 8 dakikada okunabilir

Gelişen teknoloji, yeni medya kanalları aracılığıyla her daim güncel kalmanızı, fikirlerinizi daha çok kişiye ulaştırmanızı, marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlıyor. Böyle bir çağda pazarlama stratejileri belirlenirken sosyal mecralardan uzak kalmak ise düşünülemez. Uluslararası pazarlara açılırken derinlemesine bir araştırma yapmak ve markanızı tanıtmak istiyorsanız, bir sosyal medya ağı olarak Linkedin, size oldukça önemli fırsatlar sunabilir. Linkedin’i bir pazarlama aracı şeklinde değerlendirerek hedef kitlenizle doğrudan bağlantı kurulabileceğiniz gibi potansiyel müşterilere de ulaşmak mümkün olabilir. Şirketiniz için bir Linkedin profili açtınız ve bu profili global pazara çıkarken kullanmayı mı hedefliyorsunuz? Aklınızda şöyle bir soru olabilir: Linkedin profilini başka sosyal medya kanallarından ayıran en önemli özellik nedir? Her ne kadar diğer ağlar destekleyici olsa da marka kimliği ve imajı söz konusu olduğunda, iş hayatındaki gelişmeleri ön planda tutan ve sektörden insanlarla her daim etkileşimde kalmanızı sağlayan bir platform olarak Linkedin’in sunduğu fırsatlar, global pazarda büyümenize daha çok fayda sağlayabilir. Özellikle kurumunuzun karakterini yansıtan hitap dili, farklı sosyal medya araçlarının alanına girdiğinizde yeniden biçimlenir. Bu aşamada hatırlamanız gereken en önemli unsur ise Linkedin’in diğer kanallara göre daha kurumsal bir yapıda olduğudur. O halde bu platform aracılığıyla, marka kimliği ve imajıyla ilgili birkaç soruyu net bir şekilde cevaplamalı; şirketinizi rakiplerinizden ayıran özelliklerin altını çizebilmelisiniz!

Linkedin Aracılığıyla Global Pazarda Network Ağı Nasıl Genişletilir?

Sektörel faaliyetlerin sürekli olarak paylaşıldığı, insanların kendi alanından kişilerle etkileşimde olduğu sanal bir ortamda global bir marka olma yolunda ilerlemek için birçok fırsat mevcut. Bu noktada, Linkedin’i kullanarak network’ünüzü genişletmek için doğru alanda bulunduğunuzdan emin olmanız önemli. Şöyle bir sorgulama yapabilirsiniz: Katıldığınız gruplarda yer alan kişiler ve içerikler, sizin markanızla, sunduğunuz ürün veya hizmetle ne derece ilişkili? Eğer ilişkiliyse, bu yoldan devam edebilirsiniz. Nasıl mı? Pazarlama çalışmalarını ve müşterilerle etkileşimi artırmak amacıyla katıldığınız gruplardaki kişileri, e-posta pazarlama listenizin bir üyesi olmaya davet edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, potansiyel müşteriler için seminerler düzenlemek, bir programa davet etmek de marka bilinirliğinizin artmasını sağlayan faktörlerden sayılabilir. Ağ geliştirmede reklamın önemini de unutmamak lazım. Sponsorlu güncellemeler ile Linkedin ağınızda yükselen bir ivme yakalayabilirsiniz. Bu aşamada sponsorlu içerikler için heyecan ve merak uyandırıcı temalar seçerek yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Network geliştirmenin bir diğer yolu ise paylaşımlar için bir reklam bütçesinin ayrılmasıdır. Böylelikle kısa bir zamanda daha fazla müşteriye ulaşarak markanızı tanıtabilirsiniz.

 

Kurumsal Hayatın Dijital Mekânı Olarak Linkedin

Küresel bir dünyada, sosyal ağlar sayesinde dünyanın bir ucundan ötekine kolaylıkla ulaşabildiğimiz hayatlar yaşıyoruz. Böyle bir gerçekliğin içinde, bir şirketi global pazara taşırken fiziksel konumdan çok dijital bir konumlandırma üzerinden hareket etmek avantajlı olacaktır. İş hayatının nabzını tutan önemli bir dijital mekân olarak ise Linkedin, şirketinizin karakterini doğru bir şekilde yansıtmanızı destekleyecek olan araçlar geliştirir. Bu sebeple şirket hesabında aktif olmak, güncel paylaşımlara yer vermek oldukça önemlidir. Ancak bu güncel paylaşımların içeriği, dijital pazarda sizi öne çıkaran bir unsur olarak oldukça belirleyici olabilir. Global pazara yeni giren bir firmanın, böyle bir tanıtım aracını doğru kullanarak bilinirliğini artırabilmesi ise büyük bir fırsat… Markanıza kurumsal bir kimlik oluştururken Linkedin’deki gruplardan destek alarak işe başlayabilirsiniz. Sektörünüzle ilişkili olan gruplara katılarak buradaki paylaşımlarda görünürlüğünüzü artırmanız faydalı olabilir. Bu grupların sosyal bir çevre yaratmanızda oldukça belirleyici olduğunu unutmamanız gerekir. Böylelikle iletişim ağınız, günden güne genişleyebilir. Ancak bu noktada önemli olan, bu genişlemenin doğru bir stratejiyle gerçekleşmesidir. Marka kimliğini etkileyen bir faktör olarak çalışanlarınızın Linkedin profilini de önemsemeniz gerekir. Şirket çalışanlarınızın paylaşımları ve kurumsal kimliği destekleyen içerikleri ile daha hızlı yol alabilirsiniz.

Doğal İçeriklerle Farkınızı Ortaya Koyun

Linkedin aracılığıyla global pazarda markanızı öne çıkarmak için büyümeyi hedeflediğiniz bölgelerde güncel gelişmeleri takip etmeniz gerekir. Bu noktada, içeriklerinizi de o bölgeye göre biçimlendirerek özgün bir hale getirebilirsiniz. Sektörünüzle ilgili bir gelişim hedefliyorsanız, önem vermeniz gereken konulardan biri de bu alanda bilgi aldığınız kadar, bilgi paylaşımında bulunmanızın da gerekli olduğudur. Nasıl mı? Alanınızda uzmanlık gerektiren konulardan konuşmaktan, bilgi içerikli paylaşımlar yapmaktan çekinmeyerek… Markanız ister bir ürün isterse de bir hizmet sunuyor olsun, bu aşamada belirleyici olan, o alanda nasıl bir farkı olduğudur. O halde farkınızı, profesyonel bilgilerinizle destekleyin. Bunun için takipçilerinize sektörle alakalı ipuçları verebilirsiniz. Ayrıca alanınızda yaşanan yeni gelişmeleri duyurabileceğiniz içerikler hazırlayarak da öne çıkmanız mümkündür. Linkedin Yayıncılık Platformu’nu kullanarak güncel haberleri konu alan makaleler yayımlayabilirsiniz. Burada daha önce hazırladığınız içerikleri düzenleyebilir, etkileşimde bulunanların istatistiklerine de ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, makalelere fotoğraf veya video eklemeniz de içeriklerinizi daha zengin bir hale getirebilir. Sosyal ağlar söz konusu olduğunda, etkileşim artırıcı bir unsur olarak hashtag kullanımının gücünü de göz ardı edemeyiz. Hangi pazarda aktif olarak yer almayı hedefliyorsanız, orada sizi öne çıkaracak hashtagler’i içeriklerinize dahil edebilirsiniz.

Müşteri Deneyimlerini Paylaşın

Markanızı global bir pazarda tanıtırken, diğer müşterilerin fikirleri de oldukça önemli bir etken olarak değerlendirilebilir. Bu durum, dijital pazarlama stratejileri aracılığıyla hedefleme gerçekleştirirken de önemli bir unsur olarak belirebilir. Eğer potansiyel müşterilerinize ulaşmak, hedef kitlenizi genişletmek istiyorsanız, sadık müşterilerinizin hikâyelerine Linkedin sayfanızda yer verebilirsiniz. Buna ek olarak, global pazarda yeni bir müşteriniz mi var? Markanızla yaşadığı ilk deneyimin hikâyesini paylaşmaya ne dersiniz? Kurumsal bir ağ aracılığıyla potansiyel müşterilerinize vereceğiniz güven, marka imajınızı olumlu bir şekilde biçimlendirir. Sektöre destek sunacak bir hikâyesi olan şirketlere kulak vermeyi kim istemez ki… Bu sebeple, müşteri deneyimlerini olduğu kadar markanızın büyüme ve global pazara açılma sürecini de bir hikâye anlatıcısı gibi sunabilirsiniz. Bu hikâyeler, Linkedin’de markanızın insani yönlerini de ortaya çıkararak müşterilerinizle samimi bir bağ kurmanızı sağlayacaktır.

Yurt Dışında Başarılı Adımlar için Innogate

Anlaşıldığı üzere global pazarda başarı; markanın sunduğu ürün ve hizmete ek olarak doğru bir pazarlama stratejisinin de sonucudur. Pazarlama stratejilerini amaca uygun bir şekilde kullanmak ve müşterilerle başarılı bir iletişim gerçekleştirerek ağınızı genişletmek için ise alanında uzman kişilerden destek almak önemli bir belirleyici olabilir. Bu aşamada, hedeflenen pazarda günden güne ilerleme kaydetmek için Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’ndan faydalanabilirsiniz. Böylelikle aklınızdaki soru işaretlerine daha kolay bir şekilde çözümler üreterek engelleri aşabilmeniz mümkün hale gelebilir. O halde zaman kaybetmeyin! Global pazarda emin adımlarla ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz, şimdiden Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

 

Kaynak

Belen, Ertuğrul. İş Dünyasında Linkedin ile Networking. İstanbul: Optimist Kitap, 2020.

https://usergrowth.io/blog/linkedin-marketing/

https://www.businessnewsdaily.com/7206-linkedin-marketing-business.html

https://blog.hubspot.com/marketing/linkedin-company-pages

https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/a522465/linkedin-yay-nc-l-k-platformu-sss?lang=tr

Yazar: Nigar ZULFUGAROVA