Global Odaklı TOP 5 Sektör 4 dakikada okunabilir

Global Odaklı TOP 5 Sektör 4 dakikada okunabilir

Firmalar için globalleşmek ve yeni pazarlara ulaşmak; yeni hedef kitlelere, potansiyel iş birliklerine ve daha büyük adımlara erişim olanağı anlamına geliyor. Gelir açısından bakıldığında da etkili bir globale açılma süreci, bu sürece adım atan firmalara önemli artılar kazandırıyor. Bununla birlikte sektördeki mevcut oyuncuların global pazarda nasıl bir performans gösterdiğini anlamak da kritik bir nokta. Bazı sektörler globalde var olmaya daha hazır bir durumdayken, bazı alanlar için gelişim süreci hala devam ediyor.  Peki, hangi sektörler globalleşme sürecinde bir adım önde?

  1. Teknoloji

Globale açılma noktasında adı en sık anılan sektör şüphesiz teknoloji. Uzaktan çalışma alanında uzun yıllardır önemli bir bilgi birikimine sahip olan teknoloji sektörü, globalleşme yolunda firmalara önemli artılar sunuyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki pazar boşluklarından yararlanmak, teknoloji firmalarının, hedeflerine ulaşmaları için etkili bir adım. Bu pazarlarda yer alan firmaların elde edeceği avantajların yanı sıra yerel pazarı modernleştirmeye yardımcı olacak yüksek teknoloji seçenekleri sunabiliyor oluşu da bir diğer önemli nokta. Dolayısıyla teknoloji sektöründeki firmalar, doğru ve planlı bir globalleşme süreci sonrasında başarı hikayesi yazabilir!

  1. Perakende

Perakende sektöründe globale açılma ve yeni pazarlara erişim paralel ilerliyor. Perakende firmaları için yeni pazara açılmak, tüketici tabanını güçlendirmenin etkili yollarından bir tanesi. Ayrıca geniş kitlelere erişim, genellikle depo ağını büyütmeye ve uzak lokasyonlar için lojistik düzenlemelere ihtiyaç duyan e-ticaret işletmeleri için de göz ardı edilemeyecek bir adım. Bugün, en küçük market zincirleri dahi globale açılma yolunda adımlar atıyor. Yerel pazarda başarı elde etmiş ürünlere farklı ülkelerden de talep varsa operasyonu uluslararası düzeye taşımak doğru bir karar olabilir!

 

  1. Otomotiv

Otomotiv sektörü, global pazarın en görünen yüzü olarak değerlendirilebilir. Dünyanın herhangi bir ülkesinde işlek bir caddede hemen her kıtadan gelen araba markalarına rastlamak mümkün. Yeni teknolojilerin gözde alanlarından otomobil endüstrisinin, yakın gelecekte de önemli yatırım alanlarından biri olacağı öngörülüyor. Auto Alliance’a göre dünya çapındaki otomobil endüstrisi, düşük emisyonlar ve elektrikli araçlar gibi alanlarda araştırma ve geliştirmeye yılda 105 milyar dolar harcıyor. Bu noktada, globale açılmak isteyen şirketler için Ar-Ge tesislerini geliştirmeyi düşünmek faydalı olabilir.

  1. İlaç

Yaş ortalaması yükselen küresel nüfus ve sağlık hizmetlerine yaygın erişimle birlikte ilaç sektöründe de çok sayıda yeni fırsat doğuyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise dünya çapında neredeyse hemen her ülkenin ilaçlara dair iç düzenlemelere sahip olması. Özellikle, çoğu ilaç müşterisinin devlet ya da devlet destekli kuruluşlar olması bu tür konularda çok daha dikkatli olmayı zorunlu kılıyor. Bu nedenle global pazara doğru bir şekilde açılabilmek için yerel yasalara uyumlu kalmak ve bu alanda destek almak son derece önemli.

  1. Enerji

Global çaptaki enerji ihtiyacı ve yenilenebilir kaynaklara yönelik yönelim, bu alanda yurt dışında gelişmek isteyen firmalar için eşi bulunmaz imkanlar sunuyor. Dünya genelinde petrol üretimi, yüksek benzin fiyatları ve benzinli araçlara yönelik taleple birlikte yavaşlama belirtisi göstermiyor. Yenilenebilir enerjiye artan talep de denkleme eklendiğinde globale açılmak, enerji sektöründeki firmalar için oldukça kazançlı bir adım olarak öne çıkıyor. Zira yeni ülkelere açılmak, yeni kaynaklara ve tüketici pazarlarına da erişim demek. Dikkate değer tek nokta ise enerji sektörünün hükümetler tarafından kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesi ve zaman zaman rekabet faktörünün ortadan kalkabilmesi. Öte yandan elde edilecek kazanım, buna değebilir!

Innogate ile 1-0 önde başlayın!

Global çapta öne çıkan sektörler olmakla birlikte küresel büyümenin hemen her sektördeki şirketler için anlamlı bir adım olduğu yorumunu yapmak mümkün. Bunun için yalnızca akıllıca bir strateji oluşturmak ve sistemli hareket etmek gerek. En önemli kıstas bu yolda ortağınızın kim olduğu! Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile globale açılma serüvenini risklerden uzak yönetmek hiç olmadığı kadar kolay. Innogate Online ile globale açılma stratejinizi sağlam temeller üzerine inşa edebilir, Innogate Online Connect ile uzun vadeli iş birliklerine imza atabilirsiniz. Siz de çok geç olmadan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nda yerinizi alın!

Kaynak:

https://www.cloudpay.com/resources/the-top-5-industries-that-should-consider-global-expansion